Nazovi Bilića radi pobjede

Borna Rupnik • nedjelja, 02.11.2008.

Mate Bilić je u osmom prvenstvenom nastupu postigao svoj peti i šesti ovosezonski pogodak, a tim je golovima po drugi puta izravno donio pobjedu svom Sportingu iz Gijona. Real se nije uspio pridružiti Barceloni na vrhu tablice, a Sevilla je izgubila već dobivenu utakmicu...

Sporting nastavlja s dobrim igrama, a uspješan nastup novog prvoligaša predvodio je upravo hrvatski nogometaš Mate Bilić. Petu pobjedu zaredom ostvarili su protiv Numancije na domaćem terenu, a konačni rezultat na semaforu pokazivao je sigurnih 3:1.

No, nije sve počelo tako bajno za Sporting - u 20. minuti prva udara Numancia. Nagore precizno pronalazi Goiriju, a on ne griješi. Bilić je ubrzo propustio i dobru priliku za izjednačenje, no njegov udarac odlazi preko prečke.

U 33. minuti bolje se snašao Luis Moran, koji iz velike blizine šalje loptu u gol za 1:1. Samo dvije minute kasnije na scenu ponovno stupa Mate Bilić: iz slobodnog udarca pogađa spoj vratnice i prečke. Prije predaha ponovno izvodi još jedan prekid, no opet je bio neprecizan.

Ipak, Splićanin s dugim radnim stažem u Španjolskoj proradio je u drugom dijelu i donio pobjedu svojoj momčadi. Prvi je gol postigao izvrsnim udarcem glavom, neobranjivim za vratara Numancije Colinasa. Nova je tri boda svojoj momčadi osigurao u 76. minuti, kada mu kazneni udarac vratar brani, ali Bilić se dobro snalazi, hvata odbijanac i postiže pogodak.

Real iz Madrida je u Almeriji propustio dobru priliku izjednačiti se s vječitim rivalima Barcelonom na čelu prvenstvene ljestvice. Kraljevski klub u prednost dovodi kapetan Raul sedam minuta prije kraja prvog poluvremena, atraktivno se bacivši na loptu upućenu od strane Gonzala Higuaina.

Ista je kombinacija Almeriji zaprijetila i početkom nastavka, no Diego Alves ovaj je put obranio, a kasnije je zbog zaleđa poništen pogodak Diarre. Domaćini su se probudili tek pri samom kraju susreta, no i to je bilo dovoljno za izjednačenje. Devet minuta prije posljednjeg sučevog zvižduka Sergio Ramos gubi loptu, a Pablo Piatti koristi dodavanje Crusata i pogađa za konačnih 1:1.

Sevilla je u Valladolidu uspjela prokockati vodstvo od 2:0. Tu su im prednost u razmaku od šest minuta donijeli Renato iz brzog protunapada i Jesus Navas spektakularnim volejem. Vodu na mlin ljubičastoj momčadi usmjerio je napadač Seville Luis Fabiano, koji je u 34. minuti zbog simuliranja dobio drugi žuti karton. Još prije isteka prvog dijela smanjio je Sesma, glavom usmjerivši centaršut Harisa Medunjanina u mrežu.

Trener Valladolida, Jose Luis Mendilibar u poluvremenu vuče ključan potez i u igru uvodi Urugvajca Fabiana Canobbija. On mu se odužio pogocima u 51. i 64. minuti, a njegov je drugi gol bio posebno dojmljiv - treći ovotjedni poraz Sevilli nanio je prekrasno izvedenim slobodnim udarcem s oko 25 metara.

Espanyol je do tri boda protiv Osasune došao minimalnim rezultatom. Jedini pogodak posljednjoj momčadi lige, koja je i dalje bez ijedne pobjede, postigao je najbolji strijelac domaće momčadi, Raul Tamudo, u 62. minuti susreta. Tamudo se mogao proslaviti i ranije, no nakon samo devet minuta igre promašio je jedanaesterac.

Čini se kako Jose Antonio Camacho, koji je nedavno preuzeo momčad od Josea Angela Zigande, i dalje ne zna kako probuditi momčad iz Pamplone. Na ovom je susretu prvu priliku pružio i nekadašnjem vrataru Sportinga iz Gijona, Robertu Fernandezu, no poraz nije uspio izbjeći. Espanyol se ovom pobjedom uspeo u gornji dio ljestvice.

Recreativo i Getafe podijelili su bodove. Domaćini iz Huelve bili su na dobrom putu ostvariti prvu pobjedu u drugoj eri Lucasa Alcaraza na klupi, no Juan Albin je u 82. minuti poništio njihov pogodak prednosti iz 50. minute, koji je bio djelo Javija Guerrera. Djelomična krivnja može se pripisati i domaćem braniču Bouzonu, isključenom nakon sat vremena igre.

Betisovom nizu dobrih rezultata (dvije uzastopne pobjede) na kraj je stao Deportivo iz La Corune. Na stadionu Manuel Ruiz de Lopera, usprkos prilično izjednačenoj igri i laganoj terenskoj premoći zeleno-bijelih, za pobjedu gostiju pogodili su Riki (60.) i Lafita (79. i 87. minuta). Raspad sustava momčadi iz Seville obilježio i crveni karton Sergija Garcije. Naš Marko Babić po već ustaljenom običaju utakmicu nije gledao čak niti s klupe.