Razigrani Betis zasjenio vodeće

Borna Rupnik • nedjelja, 09.11.2008.

Nakon sinoćnjih spektakularnih uspjeha Reala i Barcelone, u preostalim su susretima desetog kola španjolskog prvenstva pobjede ostvarili i Villarreal, Sevilla i Valencia. Međutim, treba izdvojiti i uvjerljivo slavlje Betisa u Numanciji, te hrabro isčupan bod Baska iz Bilbaa...

Villarrealu su za nastavak utrke s Realom i Barcelonom nužno trebala sva tri boda iz susreta s Almerijom. Da tako i bude, pobrinuli su se Giuseppe Rossi i Joseba Llorente. Mladi je Talijan nakon samo 60 sekundi utakmice opalio s dvadesetak metara, a lopta je odsjela iza leđa nemoćnog Diega Alvesa.

Pobjednik je postao poznat već u 15. minuti, kada je Llorente iskoristio dobar prodor Roberta Piresa, dočekao njegovo ubacivanje na drugoj stativi i lagano pogodio lijevom nogom. Nogometaši Almerije do kraja susreta uspjeli su samo ublažiti poraz. Strijelac je nakon brzog protunapada sredinom drugog dijela bio Pablo Piatti, no Villarreal je rutinski očuvao svoje vodstvo.

Valencia je novu pobjedu ostvarila protiv Getafea, u predgrađu Madrida. Prvo poluvrijeme obilježili su pogodak Manuela Fernandesa na dodavanje Juana Mate, te isključenje domaćeg napadača Roberta Soldada. U posljednjoj minuti prvog djela među igračima je zaiskrilo, a deblji je kraj izvukao upravo nogometaš Getafea.

U drugom se dijelu igra pomalo umrtvila, a to je bolje iskoristila Valencia. U 69. minuti na nedostižnih 2:0 povisuje Joaquin. Šišmišima je preostalih dvadesetak minuta bilo puko odrađivanje posla, a konačni je rezultat postavio Vicente u 81. minuti. Valencia i Real sada su poravnati na trećem mjestu tablice s 23 boda.

Betis nakon očajnog starta u sezonu sve sigurnije bježi sa začelja. U Numanciji su bez većih problema okrenuli prednost momčadi pod vodstvom Sergija Krešića, koja je bila djelo Del Pina iz 27. minute. Zeleni iz Seville, za čiji sastav nije konkurirao Marko Babić, u sljedećih su dvadeset minuta postigli čak tri pogotka.

Prvo je Emana zabio s 11 metara, zatim je nakon prekida najbolje reagirao Juanito, a odmah u sljedećem napadu Mehmet Aurelio krade loptu na centru igrališta i dalekometnim udarcem postavlja 3:1. Iako je Numancia smanjila rezultat pogotkom Barkera u 56. minuti, nogometaši Betisa nisu zadrhtali, te su pet minuta prije kraja potvrdili pobjedu. Po drugi se puta u listu strijelaca, još jednim sjajnim udarcem, upisao Aurelio.

Deportivo i Racing ostvarili su minimalne pobjede. U La Coruni je pogotkom Meksikanca Josea Andresa Guardada pao Espanyol, a Deportivo se četvrtom ovosezonskom pobjedom popeo na visoko šesto mjesto prvenstvene ljestvice. U Santanderu je prekinut dobar niz Sportinga iz Gijona, ali suigrači našeg Mate Bilića najveći dio krivice snose sami. Naime, Racing je do sva tri boda došao autogolom Diega Camacha u 58. minuti. Bilić je odigrao cijeli susret.

Istim je rezultatom (1:0) Sevilla održala korak s klubovima na vrhu. Andalužani su otpor Recreativa iz Huelve, koji je uspješno parirao domaćim nogometašima, slomili nakon sat vremena igre. Loptu je u kazneni prostor poslao Jesus Navas, a na pravom se mjestu našao Frederic Kanoute i glavom je usmjerio u donji lijevi kut Riesgovih vrata.

Utakmica je mogla biti gotova u 77. minuti, kada je nakon prekršaja na mladom Diegu Capelu dosuđena najstroža kazna za Sevillu. Međutim, Riesgo je imao drugačije zamisli te je spriječio Kanoutea u postizanju drugog pogotka. U samoj završnici je Adrian Colunga propustio dvije izvrsne prilike za izjednačenje, no bodovi su ipak ostali na Sanchez Pizjuanu.

Vrlo uzbudljiv susret odigrali su na Mallorci istoimeni domaćin i Athletic Bilbao. Mallorcu je pogotkom glavom u vodstvo doveo Cleber Santana već u 11. minuti susreta, ali Baski su rezultat poravnali prije kraja prvog dijela. Andoni Iraola realizirao je kazneni udarac dosuđen zbog igranja rukom domaćeg braniča.

No, Mallorca je do 74. minute stekla naizgled nedostižnu prednost. Juan Arango opravdao je kapetansku vrpcu i dvama prekrasnim pogocima doveo svoju momčad u prednost od 3:1. U 57. minuti mrežu Gorke Iraizoza pogodio je snažnim udarcem lijevom nogom, a u 74. minuti s ruba šesnaesterca pogađa same rašlje protivničkog gola.

Baski se, međutim, nisu predali te su nakon samo četiri minute smanjili rezultat. Put do gola Germana Luxa pronašao je dobrim udarcem Ion Velez. Konačnih 3:3 postavio je Fernando Llorente u sudačkoj nadoknadi, nadskočivši Luxa nakon nabacivanja Markela Susaete. Athletic se usprkos dramatično osvojenom bodu i dalje nalazi u zoni ispadanja.

Osasuna i Atletico iz Madrida odigrali su susret bez pogodaka. Ekipa iz Pamplone u potrazi za prvom ovosezonskom pobjedom propustila je izvrsnu šansu u nakon 18 minuta igre. U borbi za loptu Mariana Pernije i Santija Ezquerra sudac je vidio prekršaj gostujućeg braniča, ali je vratar Atletica, Francuz Gregory Coupet, obranio pokušaj Javiera Portilla s bijele točke.

Crveno-bijeli Madriđani svoje su visoke prvenstvene ambicije pokušali potkrijepiti dobrom predstavom tek u nastavku susreta, ponajviše nakon ulaska Diega Forlana. No, Urugvajac nije uspio donijeti prevagu, te je madridski klub u samo par kola nakupio oveći zaostatak za vodećima. Osasuna je, logično, i dalje posljednja momčad Primere.