Stotke u derbiju kola

Branimir Korać • ponedjeljak, 10.11.2008.

Peto kolo A-1 lige košarkaša donijelo je dvoboj na vrhu između Cedevite i Šibenika. U dvoboju "visokih brojki" Cedevita je slavila unatoč činjenici da su Šibenčani ubacili 100 poena...

Derbi začelja igran je u Sinju gdje je Alkar ugostio posljednjeplasiranog Trogira. Domaćin se pobjedom mogao odvojiti od Trogirana, međutim gosti su odigrali dobru utakmicu, iznenadili Alkara i slavili 89:81.

Cijelim tijekom susreta gosti su bili u prednosti da bi krajem treće dionice Alkar ubačajima Ramljaka s linije slobodnih bacanja napokon poveo 62:61. Rezultatska neizvjesnost trajala je do pet minuta prije kraja susreta. Tada Trogirani kreću u seriju 8:0 koja ih odvodi na plus osam nakon čega za Sinjane povratka više nije bilo. Tricama Gaurine i Modrića došli su na pet poena zaostatka, ali bliže od toga ne i Trogir je mirno priveo susret kraju.

Kod gostiju najistaknutiji bili su Toni Bizaca s 29 poena i devet skokova te Ante Delaš s 23 poena. U domaćem sastavu Josip Džapo ubacio je 17 poena, a Tomislav Ramljak 13 poena uz deset skokova.

U najzanimljivijem susretu kola susrele su se vodeće momčadi lige Cedevita i Šibenik. U susretu u kojem su obrane bile u drugom planu Cedevita je u Sutinskim vrelima slavila 113:100.

Obje momčadi bile su šuterski sjajno raspoložene, Zagrepčani su šutirali 66 posto, a Šibenčani 61 posto iz igre. Ipak, domaćin je gotovo cijelim tijekom susreta bio u vodstvu te je na kraju zasluženo slavio, Šibenčani su posljednji put za "petama" domaćinu bili na startu drugog poluvremena kada su zaostajali svega dva poena.

Cedevitu su predvodili Ramel Bradley s 30 poena i osam asistencija te Frano Čolak s 20 poena i osam skokova. Kod gostiju Ivan Mimica ubacio je 31 poen, a Mario Filipović dodao je 15 poena i pet skokova.

Do druge pobjede stigli su košarkaši Dubrovnika koji su na svom parketu bili bolji od Zaboka 76:62. Raspad kod gostiju došao je u posljednjoj četvrtini do koje su se još dobro nosili s domaćinom. No u tom razdoblju igre Dubrovčani su se uspjeli odvojiti i pobjeći na dovoljnu prednost za mirnu završnicu.

Mislav Perić s 20 poena i Ante Vranješ s 14 poena bili su najbolji kod pobjednika dok su kod gostiju bolji od ostalih bili Robert Lež s 20 poena i Luka Žorić sa 17 poena, šest skokova i pet blokada.

Dubrava je imala neočekivano lagan posao protiv Brođana. Svih 40 minuta bili su u vodstvu, a već u prvom dijelu imali su i 15 poena viška. Do kraja susreta mirno su održavali prednost te slavili 70:63 dozvolivši tek u samoj završnici gostima dolazak na "pristojan" zaostatak.

Željko Šakić s 25 poena i 11 skokova bio je najbolji pojedinac susreta dok je Ivan Krolo kod domaćina dodao 15 poena i šest skokova. U sastavu Svjetlosti Veljko Budimir bio je najefikasniji s 12 poena.