Efes torpediran u Moskvi

Branko Barić • srijeda, 12.11.2008.

Aktualni europski prvaci još su jednom priuštili svojim navijačima rijetko viđeni šuterski spektakl u prvom susretu četvrtog kola u skupini D. Jadni igrači Efes Pilsena naletjeli su u najgori mogući trenutak na CSKA i u Moskvi su "izbombardirani" sa svih strana...

Momčad koja je prije samo sedam dana postigla 58 poena protiv Reala uz šut za tri 5/27 ovog vikenda je u domaćem prvenstvu postigla nevjerojatnih 20 trica iz 28 pokušaja. Dobro, svakom se može dogoditi jedna takva večer kad apsolutno sve ulazi, pa čak i europskim prvacima, ali samo nekoliko dana nakon toga ponovili su takav pothvat. U pobjedi 90:68 Efes Pilsenu su ubacili 18 trica, što je izjednačenje rekorda ovog natjecanja kojeg drži Lottomatica još od prosinca 2003., a 72 posto ubačaja izvan linije tri poena apsolutni je rekord Eurolige.

Sve je počelo tricom Zorana Planinića u prvom napadu, a uslijedio je show Terrencea Morrisa koji je vezao tri uzastopne trice u sljedeća tri napada i bilo je jasno da se Turcima sprema prava katastrofa. Nisu se stigli ni pošteno osvrnuti oko sebe, a već su gubili s ogromnih 38:11 i pitanje pobjednika praktički je riješeno u nešto malo više od deset minuta. Tu se domaćini nisu zaustavili, već su sjajnom obranom i ubitačnim napadom nastavili uništavati trupe Ergina Atamana.

Ramunas Šiškauskas predvodio je Moskovljane s 19 poena uz šut za tri 4/4. Morris je ubacio pet trica i ukupno 17 poena, Trajan Langdon je postigao također pet trica za 15 poena, a Planinić je dodao 14 poena (4/5 za dva, 2/3 za tri) uz osam asistencija za 21 minutu igre. Na drugoj strani Charles Smith je ubacio 22 poena, od čega šest trica, no to nije bilo ni približno dovoljno da se njegova momčad odupre ovakvom CSKA.

Branitelji naslova su sada na perfektnih 4-0 uoči teškog gostovanja u Beogradu sljedećeg tjedna, dok je Efesu ovo drugi euroligaški poraz.