Opća nevjerica u Marseilleu

Maja Giljanović • subota, 15.11.2008.

Olympique je pred 48.878 najvatrenijih navijača u Le Championnatu prosuo vodstvo od dva gola razlike te na velebnom Velodromeu izgubio od slabašnog Lorienta...

Marseille je u u vodstvo odmah u 10. minuti doveo Ziani, a nakon što je Niang u 59. realizirao jedanaesterac kojeg je Senegalac sam i izborio i postigao svoj šesti ovosezonski gol, navijači, ali još gore i sami igrači bili su sigurni da su tri boda upakirana.

Lorient se, međutim, odbio predati te je najprije u 76. minuti smanjio Amalfitano samo da bi Abriel u 84. izjednačio, a potom ih Gameiro onako izbezumljene dokrajčio golom u 87. minuti.

Marseilleu je ovo treći prvenstveni poraz, a drugi na njihovom terenu nakon PSG-a u 10. kolu, dok je Gourcuffovim momcima prva pobjeda nakon remija protiv Grenoblea i poraza protiv Nice te druga gostujuća u razmaku od petnaestak dana nakon trijumfa u Saint Etienneu u 11. kolu.

Nekadašnji europski prvak ostaje bez treće pobjede u ligi u nizu, četvrte računa li se i PSV u Ligi prvaka, a sada im preostaje samo nadati se da će sutrašnji derbi Lyona i Bordeaux okončati barem remijem jer Lavovi će im u slučaju pobjede pobjeći na čak sedam bodova.

Svojih 2:0, a protiv Grenoblea nije prokockao Toulouse. Le Tefece su se na svom Stadiumu vratili u pobjednički ritam nakon remija s Monacom i poraza od Caena. Casanovin je prvi čovjek i ovog puta bio nakon večerašnjih utakmica prvi strijelac Le Championnata Andre-Pierre Gignac.

22-godišnjak briljira u najslabijem napadu lige - Toulouse je dosad u 14. kola postigao 13 golova, a Gignacovih je osam - te je Baždarevićev Grenoble svladao dvaput u 2. i 19. minuti utakmice nakon čega su se Les Violets Marseilleu primakle na samo bod zaostatka.

Le Havreu je presudio Guillaume Hoarau. 24-godišnjak je na Jules-Deschaseaux stadionu proveo pet sezona - lani je u HAC-u bio prvi strijelac Ligue 2 s postignuta 28 gola u 38 utakmica - ali večeras nije za nekadašnje suigrače imao ni truna milosti.

Hoarau je Parižanima vodstvo osigurao u 18. minuti, petnaestak minuta poslije ga je potvrdio Giuly, a nakon što je Le Havre smanjio u 48. (Alassane) te navalio svim silama izjednačiti u prvoj minuti sudačke nadoknade Hoarau iz jedanaesterca (izborio ga Luyindula) vraća na dva razlike i PSG-u osigurava treću pobjedu izvan njihovog Parka prinčeva.

Minimalne su pobjede na svom terenu upisali Le Mans protiv fenjeraša Valenciennesa (Coutadeur u 21. minuti) te Auxerre protiv predzadnjeg Sochauxa (Lejeune u 31.). Saint-Etienne se s igračem manje 40 minuta nakon isključenja Matuidija još dobro i proveo - Lille se zadovoljio golovima Hazarda, Obraniaka i Vitteka, a Les Verts su u debiju trenera Alaina Perrina ubilježili šesti poraz u nizu., a jedini remi večeras odigrali su Nancy i Caen.

Gosti su poveli u 51. osmim ovosezonskim golom Stevea Savidana, a izjednačili su sami nes(p)retnim auto-golom Boucansauda u 71. minuti.

Sutra se u večernjem terminu na Gerlandu sučeljavaju prvak Lyon i viceprvak Bordeaux, a u 17 sati Nantes Ivana Klasnića, koji odrađuje žute kartone, gostuje na Azurnoj obali protiv Nice te Rennes dočekuje Monaco naših Darija Šimića, Nikole Pokrivača i Jerka Leke.