Krešić šokirao pola Barcelone

Borna Rupnik • nedjelja, 16.11.2008.

Najveće iznenađenje pogocima vrlo bogatog 11. kola španjolske Primere dogodilo se u Barceloni, gdje je u utakmici punoj preokreta Numancia svladala domaći Espanyol. Villarreal je ispustio važne bodove u Malagi, a Barcelona je epitet prve španjolske momčadi opravdala u Huelvi...

Nogometaši pod vodstvom našeg Sergija Krešića priuštili su gledateljima na Montjuicu pravu dramu i na veliko iznenađenje kod uglednog suparnika izbjegli treći uzastopni poraz. Dobro poslijepodne Numancije nagovijestio je Txomin Nagore postigavši pogodak već nakon 14 minuta igre.

No, s obzirom da je Espanyol preko Moisesa Hurtada u 34. minuti izjednačio na 1:1 - a s tim se rezultatom i otišlo na odmor - činilo se kako će drugo poluvrijeme biti vrlo jednostrana utakmica u kojoj će Espanyol tražiti pobjednički zgoditak. Ali u 53. se minuti pojavio Asier Etxebarria, koji nakon centaršuta Juana Quera postiže pogodak glavom i ispisuje 1:2 na semaforu.

Usprkos takvom šoku, domaćini su ipak uspjeli skrenuti vodu na svoj mlin. U 66. minuti Jarque posprema Neneov udarac iz kuta iza leđa Juana Pabla Colinasa, a samo osam minuta kasnije Espanyol vodi. Raul Tamudo sam je izborio i realizirao pomalo sumnjivi jedanaesterac za 3:2.

A tada su gostujući nogometaši pripremili čudo. Prvo je Jose Barkero dobrim udarcem izjednačio na 3:3, a kada su domaći krenuli u novi juriš po pobjedu, Carlos Bellvis iskoristio je priliku za protunapad i u posljednjoj minuti susreta donio pobjedu Numanciji. Krešićevi su dečki s ova tri boda pobjegli iz zone ispadanja, dok joj se Espanyol opasno približio.

Villarreal je na sličan način ostao bez dva vrijedna boda u Malagi. Iako su gosti dva puta vodili, domaćini su bod zaslužili pogotkom u sudačkoj nadoknadi. Žuta podmornica je prvo vodstvo upisala već u 8. minuti, kada je 21-godišnji Talijan Giuseppe Rossi prizemnim udarcem s ruba šesnaesterca matirao Francesca Arnaua na golu vrlo dobre Malage.

Svoju dobru polusezonu igrači Malage potvrdili su izjednačenjem unatoč nešto slabijoj igri. U 29. minuti Portugalac Duda postavlja 1:1 nakon briljantno izvedenog slobodnog udarca. No, Villarreal nije slučajno pri vrhu ljestvice - pet minuta nakon poluvremena ponovno su poveli, a u strijelce se upisao Joseba Llorente.

Kazna za kasnije promašaje Villarreal je stigla u liku braniča Heldera Rosaria, koji netom prije kraja susreta dobro koristi korner Alberta Luquea i spašava svojima bod. Utakmicu je obilježila i teška ozljeda gostujućeg veznjaka Sebastiana Egurena u 71. minuti, o kojoj će se više znati tijekom sljedećih dana.

Barcelona je svoje prvo mjesto očuvala pobjedom u Huelvi. Recreativo je svladan s dostatnih 2:0, a prvi je pogodak djelo argentinskog čudotvorca Lionela Messija. Vodstvo iz 52. minute Katalonci su do kraja preko Keite (86.) samo povećali, a kako je bodovna razlika na vrhu narasla na +3, teško da će se itko žaliti što pobjeda nije bila još uvjerljivija.

Atletico iz Madrida konačno je pošteno razveselio svoje navijače. Na Vicente Calderonu nastradao je Deportivo. Čini se kako su zvižduci upućeni crveno-bijelima po završetku susreta kupa protiv slabašne Orihuele (0:0) imali učinka, jer su domaći nogometaši u današnjem susretu gotovo pomeli svoje goste s terena.

Najbolji među izvrsnima bio je Diego Forlan s dva pogotka, a po jedan su dodali Nizozemac Johnny Heitinga i Argentinac Maxi Rodriguez. Počasni pogodak Filipea tri minute prije kraja nije mogao umanjiti slavlje madridskih nogometaša, kao niti isprati gorak okus u ustima igrača iz La Corune.

Sevilla je neokrznuta prošla neugodan test u madridskom predgrađu kod Getafea. Velike zasluge za pozitivan rasplet za Andalužane pripadaju vrataru Andresu Palopu, koji je u 27. minuti, pri rezultatu 0:0, obranio kazneni udarac Estebana Granera. Sevilla se tada trgnula i povela samo deset minuta kasnije. Ovog tjedna raspoloženi Luis Fabiano zabija iz velike blizine.

Pobjedu je gostima potvrdio mladi Belgijanac Tom De Mul na samom kraju susreta, na dodavanje danas vrlo dobrog Renata. Sevilla se ovim uspjehom izjednačila s Real Madridom na četvrtom mjestu ljestvice, dok Getafe ostaje čvrsto prikovan za sredinu poretka. A upravo iz te sredine pokušava pobjeći Almeria, koja je s 2:1 svladala Mallorcu.

Iako rezultat to ne sugerira, Mallorca na Estadio Mediterraneo, domu Almerije, nije bila dostojan protivnik. Alvaro Negredo je golovima u 44. (udarac s dvadesetak metara) i 67. (jedanaesterac) minuti osigurao bodove domaćima, dok je za otočane pogodio Alhassane Keita u samoj završnici, kada vremena za povratak više nije bilo.

Betis je definitivno pronašao dobru formu. Izvrsnu predstavu u Numanciji iz prošlog kola nadogradili su današnjom sigurnom pobjedom nad Racingom iz Santandera. Zvijezda dana s dva je pogotka - od kojih je jedan bio prekrasan udarac lijevom nogom - i jednom asistencijom bio Sergio Garcia, a treći je gol dodao Achille Emana. Konačnih 3:1 postavio je Pedro Munitis četiri minute prije posljednjeg sučevog zvižduka. Marko Babić nije bio u sastavu Betisa.

Derbi začelja igrao se na San Mamesu u Bilbau. Athleticu je u goste došla jedina lošija momčad lige, posljednja Osasuna, koja ove sezone još nije slavila. Tu su činjenicu domaćini vrlo dobro iskoristili i pritisnuli od samog početka, što im se isplatilo već u 15. minuti susreta, kada za vodstvo Athletica pogađa Joseba Garmendia.

Zlata vrijedne bodove, osvojene protiv izravnog konkurenta za opstanak, osigurao je Fernando Llorente u 88. minuti. Tako Osasuna sa slabašnih pet bodova i dalje svima gleda u leđa, a novu priliku za prvu pobjedu imat će u sljedećem kolu kada u Pamplonu stiže Almeria. Athletic Bilbao, jedina momčad koja uz Real i Barcelonu nikada nije ispala iz prve lige, produžila je nadu da će se ta tradicija održati i ove godine.