Arsenalovo zbogom naslovu

Marin Vuković • subota, 22.11.2008.

Drugim uzastopnim ligaškim porazom i petim ovosezonskim nogometaši Arsenala najvjerojatnije su rekli zbogom utrci za naslov prvaka. Nakon Aston Ville prošlog tjedna pobjedom nad Topnicima ovog se vikenda može pohvaliti i Manchester City. Posebno iznenađenje predstavlja i kiks dvije vodeće momčadi prvenstva, koje u 90 minuta nadmetanja nisu uspjele pronaći put do mreže svojih protivnika.

Ozljedama poharani i Gallasovim izjavama uzdrmani Arsenal stigao je na Eastlands u potrazi za pobjedom koja bi zasigurno popravila raspoloženje. Brojni izostanci i loša atmosfera u momčadi ipak su se pokazali prevelikom preprekom, pa su Topnici odigrali lošu utakmicu i upisali težak poraz, drugi uzastopni u prvenstvu.

Prilično loše i negledljivo prvo poluvrijeme, u kojem su obje strane djelovale uspavano, posve je neočekivano zaključeno pogotkom u mreži novog kapetana Arsenala, vratara Manuela Almunije. U drugoj minuti sudačke nadoknade došlo je do nesporazuma između Mikaela Silvestrea i Gaela Clichyja, što je iskoristio Stephen Ireland i donio vodstvo Cityju.

Wengerova "jezikova juha" u svlačionici nije dala potreban impuls, a već u 55. minuti Topnici su se našli u još većim problemima. Shaun Wright-Philips je izvrsno asistirao Robinhu koji majstorskim lobom prebacuje Almuniju za 2:0. Sjajni Brazilac ovim nas je potezom podsjetio na nezaboravni lob Davora Šukera preko velikog Petera Schmeichela.

Novi pogodak dao je krila domaćinu, koji je do kraja utakmice mogao pregaziti Topnike. Jedan pogodak Robinha poništen je zbog zaleđa, a Brazilac je promašio i stopostotnu priliku jedan na jedan s vratarom Arsenala, kojom prilikom se uspio i ozlijediti te je nakon toga morao napustiti igru. U samoj završnici utakmice Johan Djourou je skrivio jedanaesterac, a Daniel Sturridge ga pretvorio u visokih 3:0 za City.

Premda su prije samo nekoliko dana zbog ozljede propustili gostovanje engleske reprezentacije u Berlinu, u početnom sastavu Chelseaja našli su se Frank Lampard, Joe Cole i Ashley Cole, što će vrlo vjerojatno biti povodom rasprave u medijima. Usprkos tome, vodeća momčad Premiershipa nije uspjela pronaći ključ za čvrsto izdanje Newcastlea, koji je sa Stamford Bridgea potpuno neočekivano odnio veliki bod.

Neočekivani ishod londonskog dvoboja mogao je omogućiti Liverpoolu da posve sam zasjedne na čelo Premiershipa, ali i Redsi su u ovom kolu zakazali i na svom Anfieldu odigrali 0:0 protiv vrlo dobrog Fulhama. Izostanak Stevena Gerrarda uvijek je veliki hendikep, pa se to osjetilo na igri Liverpoola i u ovoj utakmici.

Zanimljiv detalj pratio je susret Portsmoutha i Hull Cityja, gdje je glavni sudac utakmice bio mladi Stewart Atwell. Za one koji pozornije prate Sportnet.hr i zbivanja u Premiershipu, radi se o sucu koji je odgovoran za jednu od najvećih sudačkih pogrešaka u povijesti i priznanje potpuno nepostojećeg pogotka u srazu Readinga i Watforda.

Ovoga puta Atwell je ipak pozornicu prepustio nogometašima, a Portsmouth je bez našeg Nike Kranjčara odigrao neodlučeno s Hullom i pobjedu ispustio autogolom u posljednjim trenucima utakmice. Novi se prvoligaš spasio poraza, ali već pet kola je bez pobjede i izvanredan početak sezone polako, ali sigurno, pada u zaborav.

Vodeći pogodak za domaćine postigao je Peter Crouch u 20. minuti, skrenuvši ubačaj Younesa Kaboula glavom u mrežu gostiju. Hull se vratio u život u 54. minuti pogotkom Michaela Turnera, ali je taj rezultat uspio održati tek osam minuta. Tada je Glen Johnson prekrasnim pogotkom domaćinu donio novu prednost, ali u 89. minuti Noe Pamarot skreće loptu u vlastitu mrežu i poklanja bod gostima.

Već nakon desetak minuta utamice Bolton je na gostovanju u Middlesbroughu stigao do nedostižne prednosti i praktički već tada riješio utakmicu u svoju korist. U osmoj minuti Gretar Steinsson je donio prednost gostima, sa samo dvije minute kasnije Matthew Taylor udvostručio prednost. Pogotak Emanuela Pogatetza u 77. je minuti dao nadu domaćinu, ali već u sljedećem napadu Johan Elmander postavlja konačnih 1:3.

U srazu bivših drugoligaša Stoke City je izborio jednu od ključnih pobjeda ove sezone, svladavši na svom stadionu davljenika West Bromwich Albion. Za pobjedu je bio dovoljan jedan pogodak, kojeg je šest minuta prije kraja susreta postigao Mamady Sidibe.

I na kraju dana, kada se Manchester United ponadao da zahvaljujući nulama Chelseaja i Liverpoola može donekle smanjiti njihovu prednost, dogodila se još jedna - nula. Aston Villa je na krilima pobjede protiv Arsenala odigrala hrabru, mušku, dinamičnu utakmicu i pružala otpor aktualnom prvaku od prve do posljednje minute.

Manchester United je bio bolja momčad, više je puta zaprijetio Bradu Friedelu i gotovo cijelim tijekom utakmice imao inicijativu, ali se ni domaćinu ne može poreći ogromna požrtvovnost. Nakon velike trke i zaista sjajne utakmice remi je možda i najpošteniji ishod.