Interu derbi i potvrda vodstva

Ivana Spahija • subota, 22.11.2008.

Derbi 13. kola Serie A, tzv. "Derby d'Italia", dvoboj Intera i Juventusa, završio je minimalnom pobjedom vodeće momčadi prvenstva. U utakmici prepunoj prilika s(p)retniji su bili crno-plavi, koji su se s nova tri boda dosta udaljili od pratnje na ljestvici. U drugom susretu dana Fiorentina je kod kuće deklasirala uzdrmani Udinese...

Rasprodani San Siro najbolje je dočarao važnost dvoboja Intera i Juventusa. Aktualni talijanski prvak, iako vodeći, ipak nije uvjerljivo krenuo u sezonu, a "probuđeni" Juventus mu se približio na samo tri boda zaostatka i ozbiljno zaprijetio preuzimanjem vodećeg mjesta na ljestvici. To se u konačnici ipak nije dogodilo, Inter je slavio s minimalnih 1:0 iako je Stara dama također pokazala odličnu igru na San Siru. Iznenađenje je ponudio sastav Intera, među početnih 11 vratio se "zločesti dečko" Adriano, kojemu je trener Mourinho napokon dao priliku. Juventus je u derbi krenuo bez našeg Darija Kneževića.

Prvo poluvrijeme završilo je bez pogodaka, iako je bilo nebrojeno prilika s obje strane. Prva veća akcija u susretu pripala je domaćinima, Samuel je u sedmoj minuti idealno uposlio Stankovića koji je sam krenuo prema gostujućem vrataru Manningeru, ali je na vrijeme intervenirao branič Juventusa Chiellini. Minutu kasnije Stanković je glavom pokušao iznenaditi Manningera, no gostujući vratar je bio na visini zadatka.

Gosti su se probudili nešto kasnije, tako je Del Piero u 19. minuti probio po desnoj strani obrane Intera i pokušao uputiti udarac prema vratima domaćina, ali je Samuel otklonio tu opasnost. Minutu nakon toga Marchisio je dobro pronašao Amaurija koji je glavom gađao iznad gola Intera.

Domaćini su na rezultat pokušali utjecati u 26. minuti, ali je pokušaj Ibrahimovića završio točno u rukama Manningera. Minutu nakon toga mrežu Juventusa pokušao je zatresti i Muntari, ali je i njegov udarac glavom uspio neutralizirati Manninger. Inter je ponovno zaprijetio i u 34. minuti, dupli pas odigrali su Ibrahimović i Adriano, a udarac Brazilca ponovno je "riješio" raspoloženi vratar Juventusa.

Do kraja prvog poluvremena nešto je agresivnija bila momčad Juventusa. U 40. minuti je Amauri dobro uposlio Marchionnija, koji je gađao ravno u Julia Cesara, a četiri minute kasnije je odličan pokušaj Marchisija s preko 25 metara udaljenosti Julio Cesar uspio izbiti u korner.

Početak drugog dijela bio je dosta mirniji nego sam početak utakmice, a nešto budniji su ipak bili nogometaši Intera. U 64. minuti je Ibrahimović dobro dodao za Adriana, koji je glavom gađao iznad vratnice gola gostiju. Minutu nakon toga Ibrahimović se ponovno našao sam oči u oči s Manningerom, ali s istim raspletom - njegov je udarac ponovno završio iznad gola.

Akcija koja je odlučila pobjednika derbija odigrala se u 72. minuti. Adriano je u padu dodao loptu za Ibrahimovića, koji je uputio loš udarac prema vratima gostiju, ali je na vrijeme stigao zaboravljeni Muntari i pospremio loptu u mrežu za vodstvo Intera od 1:0. Juventus je možda i najveću priliku za izjednačenje propustio u 82. minuti. Nedved je izveo udarac iz kuta, a pokušaj glavom Del Piera gotovo čudesno je obranio Julio Cesar.

Utakmica je tako završila minimalnom pobjedom Intera sa samo jednim pogotkom, ali vrlo vrijednim za milansku momčad. Inter je s ovom pobjedom učvrstio vodeće mjesto na ljestvici i ima velikih šest bodova ispred Stare dame., ali i četiri ispred drugoplasiranog Milana, što znači da će crno-plavi 14. kolo dočekati kao vodeća momčad prvenstva.

U drugoj utakmici dana Fiorentina je na domaćem terenu potpuno nadigrala Udinese i s uvjerljivih 4:2 uzela tri boda koja je barem privremeno lansiraju na visoko četvrto mjesto na ljestvici. Iako su loše ušli u susret, Viole su odličnom predstavom u drugom poluvremenu preokrenuli vodstvo Udinesea i na kraju zasluženo slavili.

Za domaćine susret nije započeo obećavajuće, gosti iz Udina su u 30. minuti došli u vodstvo zahvaljujući pogotku Floresa. Dominacija Udinesea trajala je većim dijelom prvog poluvremena, no nakon odmora iz svlačionice se vraćaju potpuno drugačije Viole. U 51. minuti dosuđen je jedanaesterac za domaćine zbog prekršaja Domizzija nad Gilardinom, a najstrožu kaznu realizirao je Mutu poravnavši rezultat na 1:1.

Nakon tog pogotka na terenu kao da je postojala samo jedna momčad - Fiorentina. Pritisak na obranu uspavanih gostiju Violama se isplatio u 62. minuti kada je Montolivo nakon asistencije Mutua zatresao mrežu Udinesea za vodstvo domaćina od 2:1. Isti je igrač mrežu Handanovića zatresao i u 78. minuti, a Viole su povele s 3:1. Samo minutu kasnije Handanović je ponovno morao vaditi loptu iz mreže, ovaj put strijelac je bio Gilardino, a konačan rezultat je na 4:2 postavio Di Natale pogotkom s bijele točke u 83. minuti susreta.