Buđenje posrnulih divova

Ivana Spahija • nedjelja, 23.11.2008.

Sedam susreta 13. kola Serie A donijelo je uvjerljive pobjede posrnulih momčadi. Roma je tako u gostima deklasirala momčad Leccea rezultatom 3:0, a istim je rezultatom posrnula Sampdoria kod kuće nadigrala Cataniju. Lazio je na Olimpicu izvukao samo bod od Genoe, dok je sve bolja momčad Cagliarija uzela bod Napoliju...

Nogometaši Rome napokon su uspjeli spojiti dvije dobre "vožnje" i, nakon pobjede nad Lazijem u derbiju 12. kola, Vukovima je za rukom pošlo u gostima svladati Lecce s uvjerljivih 3:0. Izabranici Luciana Spallettija solidnom su igrom uzeli sva tri boda dojučerašnjem drugoligašu, a utakmica je praktički bila riješena u prvih 50 minuta, u kojima je Roma ostvarila tri pogotka prednosti.

Mreža domaćina tresla se već u 11. minuti. Totti je dobro uposlio Vučinića čiji udarac nije uspio zaustaviti domaći vratar Benussi pa je Roma povela s 1:0. Gosti iz Rima su do povećanja vodstva došli u 39. minuti. Taddei je izveo udarac iz kuta, loptu je dobro primio Brighi koji je iskoristio rupu u obrani Leccea i dobro dodao za Juana, a branič Rome nije imao težak zadatak pospremiti loptu u mrežu Benussija.

Pobjedu Rome je, kako to i priliči, zapečatio kapetan Totti pogotkom u 49. minuti susreta za konačnih 3:0 i malo radosti Vukovima koji, barem ako ćemo suditi po posljednjih nekoliko tjedana, pomalo izlaze iz teške nogometne krize. Roma se s nova tri boda uspela na 15. mjesto na ljestvici, ali još uvijek ima i utakmicu manje zbog odgođenog dvoboja sa Sampdorijom.

Poput Rome, i posrnula momčad Sampdorije polako izlazi iz krize. Cassano i društvo su nakon poražavajućeg otvaranja sezone i propadanja na 17. mjesto na ljestvici u posljednjih nekoliko tjedana zaredali pozitivne rezultate i time se odmaknuli od najopasnije zone i samog dna. U susretu 13. kola Sampdoria je dobrom predstavom na domaćem terenu nadigrala Cataniju rezultatom 3:0.

Domaćini su poveli već u šestoj minuti zahvaljujući pogotku Belluccija, a po povratku nogometaša s odmora uslijedio je "Cassano show". "Zločesti dečko" talijanskog nogometa mrežu Catanije zatresao je u 62. minuti, a točku na i pobjedi Sampdorije stavio je pogotkom u 90. minuti za konačnih 3:0 i uspon Sampdorije na 13. mjesto na ljestvici.

Jurićeva Genoa uspjela je prirediti manje iznenađenje i na rimskom Olimpicu uzeti bod Laziju u susretu koji je završio rezultatom 1:1. Nažalost, naš se nogometaš nakon dvoboja s Brocchijem ozlijedio te je u 67. minuti morao napustiti teren. Prvo poluvrijeme proteklo je bez pogodaka iako je gostima iz Genove u 40. minuti poništen pogodak. Milito je zatresao mrežu Lazija, no linijski sudac je u vrlo dvojbenoj odluci pokazao da se napadač Genoe našao u zaleđu. Milito potom nije realizirao jedanaesterac za Genou dosuđen u 53. minuti.

Ipak, Milito je iz pravilne pozicije put do mreže Carriza pronašao u 69. minuti i donio Genoi prednost od 1:0. Deset minuta prije kraja gostujući vratar Rubinho je izrazito loše reagirao na "projektil" Daba s 30 metara udaljenosti te je lopta završila u mreži Genoe za konačnih 1:1 i podjelu bodova iz ovog dvoboja. Genoa se trenutno nalazi na osmom mjestu, dok je Lazio trenutno peti.

Od ostalih susreta, Palermo našeg Igora Budana podijelio je bodove s Bolognom u susretu koji je završio rezultatom 1:1. Naš nogometaš je odigrao prvu utakmicu nakon povratka od ozljede i na terenu je proveo prvih 45 minuta. Domaćini su poveli pogotkom Di Vaia u 20. minuti, a bod za Palermo iščupao je Carrozzieri golom u posljednjim trenucima utakmice za konačnih 1:1 iz ovog dvoboja.

Najveće iznenađenje ovog kola priredila je momčad Cagliarija, koja je na gostovanju u Napulju uspjela uzeti bod Napoliju rezultatom 2:2. Da sve bude gore po domaćine, Cagliari je vrijedan bod uzeo zahvaljujući pogotku Contija u četvrtoj minuti sudačke nadoknade. Napoli je i nakon remija ostao na četvrtom mjestu, dok se sve bolja momčad Cagliarija pomalo uspinje i trenutno se nalazi na 14. mjestu.

Korak do bijega iz zone ispadanja Reggina je došla domaćom pobjedom nad Atalantom s rezultatom 3:1, a nogometaši Chieva potvrdili su potop na samo dno uvjerljivim domaćim porazom od Siene. Gosti iz Siene su u posljednjih sedam minuta susreta postigli dva pogotka i time uzeli sva tri boda koja ih stavljaju na 12. mjesto na ljestvici.

Posljednja utakmica dana također je ponudila jedno od većih iznenađenja ovog kola. Torino, momčad koja balansira po samom rubu ispadanja, na domaćem je terenu uzela bod velikom Milanu i Rossonerima tako zakomplicirala situaciju na ljestvici. Umjesto jednog, Milan za vodećim Interom sada zaostaje tri boda, ali se još uvijek nalazi na drugom mjestu ispred Juventusa.

Izabranici Carla Ancelottija loše su ušli u susret, što je domaćinima omogućilo da u 25. minuti dođu do vodstva. Rosina je ubacio loptu u sredinu, a Stellone matirao Abbiatija za vodstvo Torina od 1:0. No, samo četiri minute kasnije Milan je uspio doći do izjednačenja zahvaljujući pogotku Pata. U 33. minuti dosuđen je slobodan udarac za goste, a Ronaldinho je na tragu svojih najboljih dana majstorski loptu poslao u gornji desni kut nemoćnog Serenija za preokret i vodstvo Milana od 2:1.

Crveno - crni su tri boda imali u rukama do 78. minute susreta. Tada je lopta upućena od Rosine pogodila Kaladzea u ruku, a sudac je pokazao na bijelu točku. Rosina je sigurno izveo najstrožu kaznu i postavio rezultat na konačnih 2:2. Inter je tako ostao "usamljen" na vrhu s tri boda ispred "prve pratilje" Milana, koji može itekako žaliti za prokockanim bodovima iz ovog dvoboja. Torino se s ovim bodom odmaknuo od najopasnije zone i trenutno je na 16. mjestu.