Krivi korak Barcelone

Borna Rupnik • nedjelja, 23.11.2008.

U 12. kolu Primere Barcelona je neriješenim ishodom propustila priliku povećati svoje vodstvo na vrhu španjolskog prvenstva, a osim toga dobila je i novog prvog pratitelja. Osasuna je konačno ubilježila prvu pobjedu, a Bilićev Sporting poražen je od Babićevog Betisa...

Svakom nizu dođe kraj, ali malo tko je očekivao kako će Barcelonin niz od devet pobjeda zaredom završiti protiv Getafea, i to na Camp Nou. Barcelona je utakmicu započela bez ozlijeđenog Messija i s Henryjem na klupi, a priliku su od prve minute dobili Bojan, Hleb, Sylvinho i Keita.

Neuigranost te postave kaznio je Manu preciznim udarcem za 0:1 u 19. minuti. Barcelona je pokušavala, ali posljednju prepreku - vratara Abbondanzierija - nije znala preskočiti. A kada je to pošlo za rukom Eto'ou, ispriječila se prečka. Katalonce je u 71. minuti od poraza spasio Keita, pospremivši u mrežu ubačaj Daniela Alvesa, no daljnja opsada Argentinčevog gola nije dala rezultata.

U Pamploni se konačno slavilo. Osasuni je za uklanjanje nule iz rubrike pobjeda trebalo 12 kola, ali Jose Antonio Camacho na klupi momčadi iz pokrajine Navarre vjerojatno misli da nikada nije kasno. S ova je tri boda Osasuna prepustila fenjer Recreativu iz Huelve, ali za njih su morali proliti puno znoja i prihvatiti brojne darove Almerije.

Utakmica nije počela obećavajuće za domaćine. Nakon samo sedam minuta najbolji strijelac Almerije Alvaro Negredo realizira jedanaesterac, ali već dvije minute kasnije Guilherme dobiva izravni crveni karton i ostavlja goste u brojčanom minusu. Novonastalu situaciju najbolje iskorištava Walter Pandiani i već u 14. minuti glavom poravnava rezultat.

Pobjedonosni pogodak tražio se sve do 71. minute, a Osasuna ga postiže uz novu veliku pomoć gostujućih igrača. Naime, loptu je u vlastitu mrežu skrenuo Hernan Pellerano. Ipak, pobjedu je potvrdio Mađar Krisztian Vadocz na samom kraju susreta, netom nakon ulaska u igru. Almeria se unatoč porazu i dalje čvrsto drži sredine poretka.

U Mallorci su uzbudljiv susreti odigrali istoimeni domaćin i jedna od efikasnijih momčadi lige, Malaga. Borba izjednačenih momčadi za što bolji plasman "ni na nebu ni na zemlji" završila je podjelom bodova. Malaga je povela autogolom Ramisa u 14. minuti, ali rezultat s ruba šesnaesterca ubrzo izjednačava Josemi.

Malaga u drugo vodstvo dolazi već u 24. minuti preko Bahe, na izvrsno dodavanje Dude, ali niti njega nije znala zadržati. Važan potez povukao je trener Mallorce Gregorio Manzano za vrijeme odmora, uvevši umjesto Aduriza u igru Pierrea Weba, koji mu se odužio zgoditkom za 2:2 sredinom drugog dijela.

Dvoboj momčadi hrvatskih igrača pripao je onoj za koju naš nogometaš - nije zaigrao. To je prema očekivanjima bio Marko Babić, čiji je Betis preokrenuo tijek susreta u Gijonu i s 2:1 svladao Sporting Mate Bilića. Sporting je, naime, poveo u 26. minuti, a u strijelce se upisao Diego Castro.

Međutim, zeleno-bijelima iz Seville trebalo je samo sedam minuta početkom nastavka da stvari okrenu u svoju korist. Monzon je topovskim udarcem izjednačio, a Emana je nakon izvrsne akcije zabio za, kako se kasnije pokazalo, vrlo važnu pobjedu, jer su obje momčadi u lovu na mjesto koje vodi u Europu, a Betis sada ima dva boda više u odnosu na momčad iz Gijona. Bilić je odigrao svih 90 minuta i bio među najboljim igračima svoje momčadi.

Atletico iz Madrida bio je na najboljem putu nastaviti svoj uspješni oporavak. U Numanciji je za 1:0 gostiju zabio Diego Forlan u prvom poluvremenu, no momčad Sergija Krešića izvukla se, i to potpuno zasluženo, doslovno u zadnji čas. Naime, u drugom su dijelu čak tri puta pogađali okvir gola, a kazneni udarac u četvrtoj minuti sudačke nadoknade pogađa Barkero i domaćinima ostavlja jedan bod.

Deportivo je glatko slavio protiv gostiju iz Baskije. Za uspon na visoko sedmo mjesto pobrinuli su se Ze Castro i Verdu, pogocima u 20. i 43. minuti. Athletic Bilbao bolje je zaigrao tek u nastavku susreta, nakon ulaska veterana Josebe Etxeberrije. Na 2:1 smanjio je Javi Martinez u 72. minuti, ali je momčadi iz La Corune tri boda osigurao Guardado par trenutaka prije posljednjeg sučevog zvižduka.

Ono što je za Espanyol počelo kao prilično dobra sezona, pretvara se u pravu noćnu moru. Uvjerljivi poraz u Santanderu već je treći u nizu, a zona ispadanja opasno se bliži. Racingu nisu pružili gotovo nikakav otpor: utakmica je pogocima Marcana i Serrana riješena u prvih 25 minuta. Završnih 3:0 postavio je Jonathan Pereira u 58. minuti.

Na ljestvici vodi Barcelona s 29 bodova, Real (26) je sinoćnjom pobjedom prestigao Villarreal (25), a četvrto mjesto zauzima Valencia s 24 boda, koliko ima i petoplasirana Sevilla. Već šesti Atletico ima veliki zaostatak (18 bodova). Na dnu su Athletic Bilbao s devet, Osasuna s osam i Recreativo sa sedam bodova.