Utrecht prekinuo Ajaxov niz

Vedran Babić • nedjelja, 30.11.2008.

Četirima nedjeljnim susretima zaključeno je 13. kolo Eredivisie. Ajax je na domaćem terenu odigrao tek 1:1 s Utrechtom, a za najveće iznenađenje pobrinula se Sparta, koja je s uvjerljivih 4:0 ispratila trećeplasirani NAC. Vitesse i Feyenoord odigrali su bez pobjednika, dok je NEC sa 6:1 pregazio posljednjeplasirani Volendam...

Po prvi puta ove sezone Ajax nije slavio u Amsterdam Areni. U prethodnih šest utakmica imali su maksimalan učinak uz gol razliku 16:3, no danas ih je u produženju te odlične serije spriječio Utrecht, sastav iz srednjeg doma ljestvice. Gosti su u 35. minuti iz kornera stigli do vodstva, a loptu je u mrežu glavom pospremio Sander Keller. Bolju igru u nastavku Ajax je okrunio izjednačujućim pogotkom Miralema Sulejmanija na lijepo proigravanje Luisa Suareza u 61. minuti.

Do kraja utakmice domaćin je imao terensku inicijativu koju ipak nije uspio pretvoriti u pogotke. Utrecht se vrlo organizirano branio, a i preferirao je nešto žešću igru u obrani, što je rezultiralo brojnim žutim kartonima (šest). Zbog ovakvog ishoda Kopljanici sada zaostaju tri boda za vodećim AZ-om, a pobjeda nad HSV-om u Ligi Uefa sredinom tjedna ostala je bez svog sretnog nastavka.

Pogotkom Roya Makaaya u trećoj minuti utakmice Feyenoord je poveo protiv Vitessea na gostovanju, ali je u 77. Paul Verhaegh domaćinima donio vitalan bod u borbi za opstanak.

Sasvim neočekivano Sparta je svojim navijačima priredila ugodno iznenađenje savladavši NAC s visokih 4:0. Treća momčad prvenstva do danas nije znala za poraz na gostovanjima ove sezone, no da se ta tradicija prekine pobrinuli su se redom Slot (22.), Poepon (29., 42.) i Strootman (67.). Sparta se ovom pobjedom još jednom pokazuje kao "domaćinska" momčad, što dokazuje i činjenica da su sve četiri pobjede u ligi ostvarili na svom travnjaku (13 od ukupno 15 bodova).

I za kraj, pravo demoliranje. NEC je sa 6:1 nanio jubilarni deseti poraz Volendamu, a sedmi u gostima iz isto toliko utakmica (gol razlika 1:26!). Lasse Schone i Jhonny van Beukering su zabili po dva gola, a Zomer i Ntibazonkiza po jedan. Za goste je počasni pogodak postigao Gerson Sheotahul.