Veliki preokret PSV-a

Vedran Babić • subota, 06.12.2008.

Prve četiri utakmice 14. kola nizozemske lige ponudile su nam pregršt golova i jedan veliki preokret. U najzanimljivijem susretu dana PSV je nadoknadio zaostatak od 2:0 na poluvremenu protiv Groningena i stigao do pobjede 4:2, a u ostalim utakmicama gosti su bili jednako neuspješni. Lider AZ nije dopustio kiks protiv Heraclesa, Twente je sa 6:2 porazio Spartu, dok je Roda s 3:0 nadigrala Vitesse...

Iako im generalna forma ne tjera protivnicima strah u kosti, momčad PSV-a večeras je pokazala svoj karakter. Karakter momčadi koja je zadnje četiri godine osvajala naslov prvaka Nizozemske. Naime, na poluvremenu utakmice protiv Groningena gubili su 2:0 (Berg 31., Lovre 45.), ali su se u nastavku predvođeni dvostrukim strijelcima Otmanom Bakkalom i Dankom Lazovićem u samo 15 minuta od 54. do 69. čudesno vratili i okrenuli svojim protivnicima svijet naopačke.

Da branitelji naslova nisu stigli do tri boda, za vodećim AZ-om već bi zaostajali velikih deset bodova. AZ je, pak, bez većih problema s 2:0 arhivirao Heracles, koji ove sezone još nije slavio na strani. Strijelci su bili Ari u 19. i najbolji topnik lige Mounir El Hamdaoui u 85. minuti, kojemu je to bio 14. pogodak sezone.

Twente je visokom pobjedom nad Spartom od 6:2 nakratko preuzeo drugu poziciju na ljestvici ispred Ajaxa, ostvarivši treću uzastopnu pobjedu. Već do poluvremena Twente je vodio 4:0, da bi se gosti malo "otrijeznili" i do kraja postigli dva pogotka. Blaise N'Kufo je zabio dva, a Kenneth Perez, Marko Arnautovic i Youssuf Hersi po jedan, dok su čast Sparte donekle spasili Poepon i Slot. Jedan pogodak Twentea djelo je gostujućeg igrača Donovana Slijngaarda, koji je zabio autogol.

Roda je s 3:0 bila bolja od Vitessea i tako se odvojila od samog dna ljestvice te sada zauzima 14. mjesto. Gostujućeg vratara matirali su redom Matondo, Janssen i Hadouir.

Sutra je na rasporedu još pet dvoboja 14. kola u kojima trećeplasirani Ajax gostuje kod posljednjeg Volendama, a četvrtoplasirani NAC dočekuje Den Haag. Heerenveen će bez Pranjića i još nekoliko važnih igrača zaigrati u Tilburgu kod Willema, dok preostala dva para čine Feyenoord - De Graafschap i NEC - Utrecht.