Potop domaćina

Vedran Babić • ponedjeljak, 08.12.2008.

Nakon što su subotnja četiri okršaja 14. kola Eredivisie okončana domaćim pobjedama, tako su se jučer u svih pet utakmica pobjedama osladili gosti. Ajax je teže od očekivanog prošao posljednjeplasirani Volendam, a za najveća iznenađenja pobrinuo se dvojac s dna ljestvice, Den Haag i De Graafschap, koji je šokirao NAC 4:0, odnosno Feyenoord 3:1...

Ajax je dočekao svoju osvetu protiv Volendama nakon što je od istog kluba prije mjesec dana ispao u 3. kolu nizozemskog Kupa. Ni ovoga puta, međutim, nije moglo bez muke, pa su domaćini poveli u 41. minuti pogotkom Sheotahula, ali je odlazak na odmor s prednošću Volendama ipak spriječio Luis Suarez tri minute poslije.

Pobjedonosni pogodak Ajaxa djelo je Jana Vertonghena u 64. minuti. Amsterdamskoj momčadi na raspolaganje se vratio Dario Cvitanić, koji je odigrao 55 minuta prije nego ga je zamijenio Leonardo.

I bez najboljeg strijelca Danijela Pranjića, Heerenveen je u Tilburgu kod Willema stigao do pobjede 3:1. Hrvatski reprezentativac nastradao je sredinom tjedna u Ligi Uefa, ali će se na terene vratiti vjerojatno već ovoga tjedna. Njegov izostanak su manje bolnim učinili strijelci Smarason, Grindheim i Vayrynen, dok je za domaćina jedini pogodak postigao njihov najbolji igrač Frank Demouge, drugi topnik lige s 12 golova.

Den Haag je fantastičnom izvedbom u Bredi s visokih 4:0 prekinuo niz od čak sedam uzastopnih poraza i najavio bijeg iz zone najugroženijih. Dvostruki strijelac protiv četvrtoplasirane momčadi lige bio je Richard Knopper, a po jedan su dodali Hoogendorp i Soltani.

Bolju igru u posljednjih nekoliko kola De Graafschap je okrunio trima bodovima na De Kujpu kod Feyenoorda, ostvarivši prvu ovosezonsku pobjedu na gostovanju. Geert den Ouden je zabio dva pogotka, a Jason Oost jedan, dok je poraz domaćina 11 minuta prije kraja ublažio Kevin Hofland.

Za potpunu katastrofu domaćina u jučerašnjim utakmicama zaslužan je Utrecht, koji je tjedan dana nakon vrijednog boda u Amsterdam Areni stigao do pobjede u 90. minuti protiv NEC-a. Junak gostiju bio je Cedric van der Gun, koji je pogodio za 2:1, nakon što su gosti sve do 78. minute vodili 1:0. Tada je izjednačio Cziommer, da bi već spomenuti Van der Gun donio gostima veliko slavlje. Bio je to prvi prvenstveni poraz NEC-a na domaćem terenu ove sezone.