Kaka spasio Milan, Juve u zadnji čas

Ivana Spahija • nedjelja, 07.12.2008.

Prve pratilje vodećeg Intera, Juventus i Milan, ostvarile su pobjede u susretima 15. kola Serie A. Milan je u neizvjesnom susretu minimalnom pobjedom svladao Cataniju, dok je Stara dama jedva iščupala sva tri boda Lecceu. U konkurenciju za sam vrh vratila se Fiorentina visokom pobjedom nad Torinom, a crni niz u domaćem prvenstvu nastavila je momčad Udinesea potopom na gostovanju kod Atalante...

Čini se kako je pobjeda protiv zagrebačkog Dinama u susretu Lige Uefa bila samo trenutni sjaj u tami Udinesea. Izabranici Pasqualea Marina nastavili su neslavni niz poraza u domaćem prvenstvu i loše su se proveli na gostovanju u Bergamu, gdje je Atalanta slavila s visokih 3:0. Već otprije uzdrmana stolica trenera Marina sada se još više trese, a crno-bijeli, koji su neko vrijeme držali vodeću poziciju na ljestvici, sada tonu sve niže.

Udinese je u Bergamo stigao bez kartoniranog najboljeg strijelca momčadi iz Udina, Antonija Di Natalea, ali to ne može biti opravdanje za visoki poraz od Atalante. Domaćini su poveli u 20. minuti zahvaljujući pogotku Valdesa, a do povećanja vodstva čekalo se sve do 78. minute kada je Doni nakon ubacivanja Floccarija pronašao put do mreže Handanovića. Potop gostiju iz Udina potpisao je veteran Vieri pogotkom u 88. minuti za konačnih 3:0 i pobjedu Atalante koja se uspela na šesto mjesto na ljestvici. Udinese je s druge strane potonuo na deseto mjesto.

Sva tri boda na domaćem terenu upisao je i Milan, koji je teže od očekivanog slavio nad "tvrdim orahom" sa Sicilije, solidnom momčadi Catanije. U domaću momčad se nakon duže odsutnosti zbog ozljede vratio kapetan Paolo Maldini, a među početnih 11 našlo se mjesta i za Ukrajinca Ševčenka, koji je priliku dobio zbog ozljede Ronaldinha. Ancelotti je u ovoj utakmici ostvario cilj Milana, nova tri boda su na kontu, a Rossoneri se i dalje vuku za Interom čekajući eventualni kiks crno-plavih.

Sama utakmica protekla je u znaku Milana, domaćini su već u sedmoj minuti mogli do pogotka nakon pokušaja Ševčenka, koji je pogodio malo pokraj gola Catanije. Pet minuta kasnije Maldini je glavom pokušao iznenaditi gostujućeg vratara Bizzarija, koji je ipak bio na visini zadatka. U 14. minuti propuštene su dvije velike prilike s obje strane, udarac Mascare prema domaćim vratima odbio se od gredu u trenutku kad je Abbiati već bio svladan, a odmah u idućem napadu Milana i Kaka je pogodio gredu gola gostiju.

Drugo poluvrijeme ponudilo je nešto mirniju igru uz trenutne bljeskove Milana u gostujućem šesnaestercu. Bizzari je u 64. minuti gotovo čudesno obranio slobodan udarac Pata, ali je ipak kapitulirao pet minuta kasnije. Pato je izveo udarac iz kuta, a Kaka glavom zatresao mrežu gostiju, iako se čini kako je branič Catanije Stovini skrenuo loptu u vlastitu mrežu za vodstvo Milana od 1:0, rezultat kojim je ovaj susret i okončan. Milan je s ovom pobjedom i dalje ostao na trećem mjestu na ljestvici sa šest bodova zaostatka za gradskim rivalom.

Umalo pa iznenađenje, tako se može opisati dvoboj Leccea i Juventusa, koji je u konačnici ipak završio pobjedom Stare dame od 2:1. Domaćini, trenutno na 16. mjestu na ljestvici, šest minuta prije kraja imali su neriješen rezultat od 1:1 i bod u džepu, ali je pobjedu Juventusu donio Amauri golom u samoj završnici susreta. Naš Dario Knežević zbog ozljede i dalje ne konkurira za sastav Stare dame.

Nakon prvog poluvremena bez pogodaka, mreža se prvi put zatresla u 57. minuti. Giovinco je udarcem s desne strane rasparao mrežu domaćeg vratara Benussija i Juventusu donio prednost od 1:0. No, domaćini nisu htjeli pasti bez ispaljenog metka, tako je u 84. minuti Cacia uspio svladati Manningera i poravnati rezultat na 1:1, ali je "zadnji vlak" za sva tri boda Juventusu donio Amauri pogotkom u 90. minuti za konačnih 2:1 i pobjedu Stare dame. Juventus, kao i Milan, i dalje ostaje prva pratilja Intera za kojim također zaostaje šest bodova.

Jednu od ljepših predstava ove sezone prikazala je momčad Fiorentine na gostovanju u Torinu kod istoimenog kluba, gdje je slavila s visokih 4:1. Unatoč ispadanju iz Lige prvaka i nizu kikseva u domaćem prvenstvu, Viole su se uspjele trgnuti i vratiti u konkurenciju za sam vrh.

Fiorentina je objektivno slabijem protivniku "pokazala zube" već u trećoj minuti susreta. Mutu je iz slobodnog udarca matirao domaćeg vratara Serenija za prednost Viola od 1:0. Minutu prije kraja prvog dijela na semaforu je svijetlilo 2:0 za goste, Melo je izveo udarac iz kuta, a Gilardino bio precizan i pogodio mrežu domaćina.

U drugom poluvremenu nastavila se dominacija gostiju iz Firenze. U 75. minuti je Kuzmanović Fiorentini donio vodstvo od 3:0, a dvije minute nakon toga je malo neizvjesnosti u susret donio Rosina pogotkom s bijele točke i smanjio vodstvo Viola na 3:1. Sve dileme oko pobjednika otklonio je Gilardino novim pogotkom u 85. minuti za konačnih 4:1 i pobjedu Fiorentine koja je stavlja na visoko peto mjesto na ljestvici i vraća u utrku za Europom.

Od ostalih susreta, Palermo našeg Igora Budana poražen je na gostovanju na Sardiniji, gdje je Cagliari zahvaljujući pogotku Finija uzeo sva tri boda Sicilijancima. Budan zbog ozljede koljena nije konkurirao za ovaj susret,a domaćini su pobjegli daleko od zone ispadanja i zauzeli 12. mjesto na ljestvici. Napoli je s 2:0 kod kuće nadigrao Sienu i vratio se na četvrto mjesto s tri boda zaostatka za Milanom i Juventusom, a bodove su podijelile Reggina i Bologna u susretu koji je završio rezultatom 2:2.

Posljednji susret dana ponudio je i jedini derbi ovog kola, tzv. Derby della Lanterna između gradskih rivala Sampdorije i Genoe. "Papirnati" favorit Genoa na kraju je opravdala očekivanja i minimalnom pobjedom od 1:0 svladala posrnulu Sampdoriju. Unatoč punoj postavi s Belluccijem i Cassanom u samom vrhu napada, "domaćin" Sampdoria ipak nije uspjela prirediti iznenađenje i uzeti prijeko potrebne bodove za bijeg sa ruba ispadanja. Akcija koja je odlučila pobjednika odigrala se u 50. minuti. Milanetto je izveo slobodan udarac, a loptu je prihvatio najbolji strijelac Genoe Milito i pospremio je u mrežu nemoćnog Castellazzija. Naš Ivan Jurić odigrao je cijeli susret u dresu pobjedničke momčadi.