Leko kratkog fitilja

Maja Giljanović • subota, 13.12.2008.

Trener Parižana Paul Le Guen trijumfom je u Auxerreu proslavio svoju jubilarnu 100. utakmicu za kormilom nekadašanjeg dvostrukog prije 22 i 14 godina prvaka Francuske, a hrvatski je reprezentativac Jerko Leko isključen u Valenciennesu...

Parižani su u zadnjih šest utakmica u Le Championnatu slavili i peti put - zaustavio ih je samo Rennes prije dva tjedna - ovog puta na neugodnom gostovanju u Burgundiji protiv Auxerrea. Prije samo četrdesetak dana u donjem dijelu poretka PSG je jubilarnom desetom pobjedom isposlovao za njih zadnjih godina, a ne zaboravimo da su se lani od Ligue 2 spašavali doslovce u zadnjim minutama prvenstva, senzacionalno treće mjesto.

Za vodećim Lyonom zaostaju samo dva boda, Lavovi imaju utakmicu manje, ali radi se o umnogočemu izazovnom derbiju protiv Marseillea koji je kolopletom rezultata PSG-a i Bordeauxa skliznuo na četvrto mjesto. Olympique će govore sve najave stisnuti od prvog sučevog zvižduka ne bi li sedam godina zaredom neprikosnoveni Lyon detronizirao s vodeće prve pozicije.

Sredinom 2000-tih Lyon bi u ovim trenucima, a samo nas kolo idućeg vikenda dijeli od 15 dana praznika, tradicionalno riješavao pitanje prvaka. Prednost je nakon prvih 19 kola katkad premašivala 10 bodova - nevjerojatan je zato ovaj rasplet u kojem je čak sedam ekipa (zadnja je Nice) u samo pet bodova.

PSG je u vodstvo stigao u 5. minuti golom Stephanea Sessegnona, a pobjedu je gostiju iz prijestolnice svojim trećim golom sezone u 22. minuti potvrdio ponovno sjajni reprezentativac Benina ovog ljeta na Park prinčeva pristigao iz Le Mansa. Hengbart je iz penala u 87. Auxerreovim navijačima raspirio nadu u izjednačenje, ali u preostalih pet minuta Fernandezovi igrači nisu uspjeli ozbiljnije ugroziti Landreaua.

Bordeaux je skok na drugo mjesto zaslužio pobjedom u Le Mansu. Žirondinci su se pribojavali ovog gostovanja nakon iscrpljujućeg puta u Rim u Ligi prvaka, ali zahvaljujući Cavenaghiju - Argentinčev je gol u 59. minuti 10. mu u sezoni i njime dijeli prvo mjesto topnika Le Championnata s PSG-ovim Hoarauom, Chalmeu (75.) i Jussieu (90.) u zadnjih su pola sata slomili čvrste Les Manceaux za koje je privremeno u 67. minuti izjednačio Helstad.

Pobjede pred svojim navijačima su ubilježili Toulouse protiv Saint-Etiennea (Gignac dvaput, Didot) te Nancy protiv Grenoblea (Feret, Dia), a bod je Sochauxu protiv Caena u 88. minuti spasio Privat.

Monaco za kojeg je svih 90 minuta odigrao Dario Šimić, Nikola Pokrivač prvo poluvrijeme, a Jerko Leko koji ga je zamijenio 41 minutu dok nije u razmaku od samo dvije minute u 86. zaslužio isključenje zbog faulova na Ducourtiouxu i Tieneu je izgubio u gostima od fenjeraša Valenciennesa.

Momčad Antoinea Kombouarea je preokrenula vodstvo Pina iz 23. minute i golovima Sancheza, Belmadija i Pujola proslavila prvu pobjedu nakon 14 utakmica u kojima su mahom gubili.

Zadnji je put VA pobijedio još u 3. kolu Lorient (3:1) nakon čega su ubilježili devet poraza i stropoštali se na samo dno. Treća prvenstvena pobjeda uzdignula ih je, međutim, na 18. mjesto ispred Le Havrea i Sochauxa, a dva boda iza nekada velikog Saint-Etiennea.

Le Championnat, 18. kolo:
Le Mans - Bordeaux 1:3, Auxerre - PSG 1:2, Toulouse - Saint-Etienne 3:1, Valenciennes - Monaco 3:1, Sochaux - Caen 2:2, Nancy - Grenoble 2:0