Real pao u završnici

Borna Rupnik • subota, 13.12.2008.

Barcelona je nakon duge suše konačno svladala Real u uzbudljivom El Clasicu, ali puno teže nego što su sve okolnosti dale naslutiti. No, pobjeda je možda još i slađa jer je stigla tek u samoj završnici utakmice. Real nije mogla spasiti niti vrhunska izvedba Ikera Casillasa. U drugom susretu večeri Valencia je svladala Espanyol...

Na travnjak stadiona Camp Nou istrčala je standardna i očekivana postava Barcelone, s jedinim iznenađenjem u veznom redu, gdje je svoje mjesto našao Islanđanin Eidur Gudjohnsen. U prvoj jedanaestorici Reala zaigrali su gotovo svi oni kojima je zdravlje to dopuštalo, uključujući i upitnog Wesleya Sneijdera.

Barcelona je nošena podrškom 98.000 svojih navijača od samog početka krenula dokazati tko je gazda na kišom natopljenom terenu. U prvih deset minuta prema golu su s dvadesetak metara neprecizno pucali Eric Abidal i Thierry Henry, dok je argentinski genijalac Lionel Messi izazvao Sergiju Ramosu vrtoglavicu, ali njegov udarac sigurni Iker Casillas brani.

Messi je s kombinaciji s Danielom Alvesom redovito probijao desnu stranu, a kada je u osmoj minuti ušao i u šesnaesterac, u posljednji mu je čas dobrim uklizavanjem loptu iz noge izbio Fabio Cannavaro. Gosti su shvatili otkud im prijeti najveća opasnost, te su Barceloninu desetku nemilice tukli po nogama sve dok sudac Medina Cantalejo nije počeo posezati za kartonima.

U 16. minuti Messi ponovno gađa Casillasa, a zatim u dva navrata obrana Reala blokira dobre solo-prodore Yaye Tourea. Sredinom prvog dijela počeo je popuštati pritisak Katalonaca, te su Madriđani u 24. minuti osmislili svoju prvu pravu akciju: Royston Drenthe je s lijeve strane povratnom loptom pronašao Sneijdera, ali njegov snažan udarac po sredini gola Victor Valdes prebacuje u korner.

Samo dvije minute kasnije Real je došao do najbolje prilike na utakmici. U dva je poteza ispala cijela domaća obrana, a Drenthe je krenuo sam prema Valdesu, no Barcelonin je vratar iz tog dvoboja izašao kao pobjednik. Do kraja poluvremena dobru je priliku propustio još Henry, kada je pretrčao Michela Salgada i ciljao bliži kut Casillasovih vratiju, ali na predah se ipak otišlo s nepopularnih 0:0.

Novi trener Reala Juande Ramos u tim je trenucima mogao biti zadovoljan obrambenim učinkom svojih igrača, iako je u 36. minuti morao zamijeniti Sneijdera juniorom Miguelom Fernandezom Palancom, jer Nizozemac - suprotno najavama - ipak nije bio dovoljno zaliječen.

Nastavak susreta otvorio je dobrim udarcem Samuel Eto'o, ali se najbolji španjolski vratar nije dao iznenaditi, a Kamerunac je prekrasnim volejem u 55. minuti promašio okvir gola. No, pokretljivi nogometaši u bijelim dresovima nikako nisu dopuštali da Barcelona razvije svoju karakterističnu igru i kontinuirano opsjeda Realov kazneni prostor. Josep Guardiola morao je reagirati, te nakon sat vremena igre umjesto Gudjohnsena uvodi mladog Sergija Busquetsa.

U 67. minuti tečna akcija domaćih nogometaša završava kornerom, nakon kojeg nastaje gužva u petercu, a izbijenu loptu Henry šalje pored vratnice. Samo minutu kasnije Xavi puca s ruba šesnaesterca, ali se lopta od bloka ponovno odbija u korner, nakon kojeg je uslijedila nova akcija Barcelone, u kojoj Salgado ruši Busquetsa bez lopte, a Cantalejo pokazuje na bijelu točku. Međutim, fenomenalni Casillas brani ne baš najbolji udarac najučinkovitijeg strijelca lige.

U 71. minuti Eto'o ponovno pokušava udarcem po sredini, ali izvrsnom se intervencijom ponovno ističe vratar Reala. Mladi Palanca propustio je veliku priliku u 78. minuti, kada udarcem iskosa nije znao savladati Valdesa. U sljedećem se napadu zbila pomalo dvojbena situacija - ubačaj Alvesa u sredinu rukom blokira Sergio Ramos, ali se sudac nije odvažio i drugi puta dosuditi najstrožu kaznu.

I kada su navijači Barcelone u nevjerici počeli shvaćati kako bi Real mogao izbjeći poraz, osam minuta prije kraja Xavi iz kuta cilja glavu kapetana Puyola, koji visokim skokom pronalazi Eto'oa, a Kamerunac bedrom usmjerava loptu u mrežu.

Messi je u sudačkoj nadoknadi prekrasnim lobom a la Džomba kroz "uši" Casillasa potvrdio pobjedu, nakon brzo odigranog protunapada i asistencije raspoloženog Henryja. Barcelona je s ova najdraža tri boda odmaknula Realu na velikih 12 bodova prednosti.

Barcelona: Valdes - Abidal, Marquez, Puyol, Dani Alves - Xavi (Keita), Toure - Messi, Gudjohnsen (Busquets), Henry - Eto'o (Hleb)

Real Madrid: Casillas - Ramos, Metzelder, Cannavaro, Salgado - Guti (Javi Garcia), Gago - Higuain (Van der Vaart), Sneijder (Palanca), Drenthe - Raul

Espanyol donio Božić na Mestallu

Espanyol je u goste Valenciji doputovao iz zone ispadanja, a prvo je poluvrijeme pokazalo kako je novi trener Mane bio pun pogodak uprave drugog barcelonskog kluba. Naime, Roman je u 28. minuti šokirao domaće navijače dalekometnim udarcem koji je odsjeo u Renanovoj mreži. No, šest minuta prije odmora Rufete je zbog igranja rukom dobio drugi žuti karton.

Valencia je u nastavku susreta znala iskoristiti darovanu brojčanu prednost. Prvo je u 58. minuti nakon udarca iz kuta najbolje reagirao Raul Albiol i desnom nogom pogodio za 1:1, dok tri boda vrijedna drugog mjesta na tablici Šišmišima donosi zlatna zamjena Unaija Emeryja, španjolski reprezentativac Vicente. On je devet minuta prije kraja na dodavanje Davida Ville iz teške pozicije zabio za konačnih 2:1.