Dan negostoljubivosti

Borna Rupnik • nedjelja, 14.12.2008.

Nakon subotnjih pobjeda Valencije i Barcelone, niti u nedjelju domaćini nisu pokazali ni tračak ljubaznog gostoprimstva. Poraz na putovanju izbjegao je tek Racing iz Santandera u Almeriji, dok je s tri boda iz najzanimljivijeg susreta dana Sevilla preskočila Villarreal...

Nedjeljni program 15. kola Primere nije donio mnogo radosti gostujućim momčadima. Samo se Almeria nije osladila punim plijenom, iako je zbog isključenja Racingovog Lacena posljednjih 20 minuta imala igrača više. Gosti iz Santandera poveli su pogotkom braniča Ezequiela Garaya u 33. minuti, dok je konačnih 1:1 postavio Wilmer Acasiete nakon nešto više od sat vremena igre. Štoviše, najizgledniju priliku za pobjednički gol imao je Pedro Munitis, ali je iz peterca uspio promašiti okvir gola.

Da se sinoć nije igrao El Clasico, dvoboj Seville i Villarreala ponio bi titulu derbija kola, no jednako tako tu titulu ne bi opravdao. Sav promet na Sanchez Pizjuanu odvijao se samo u jednom smjeru - prema golu Žute podmornice. Međutim, od svih napada (Sevilla je Diegu Lopezu zaprijetila čak 26 puta!) učinkovit je bio samo jedan.

U sudačkoj nadoknadi prvog dijela Frederic Kanoute nije dobro prihvatio loptu, koja se od njega odbila na noge Renatu. Brazilac nije oklijevao i opalio ju je ravno u mrežu. Andalužanima je posao početkom nastavka olakšao i napadač Villarreala, Joseba Llorente, zaradivši drugi žuti karton. Sevilla se s 30 bodova izjednačila s drugoplasiranom Valencijom, a Villarreal će ukupan dojam jesenskog dijela prvenstva morati popravljati kod kuće protiv Barcelone.

Atleticu su bodovi protiv Betisa trebali iz jednog vrlo posebnog razloga: eventualnom bi pobjedom preskočili svoje ugledne gradske rivale, slavni Real. Stoga su strijelcima pobjedničkih pogodaka, Argentincima Maxiju Rodriguezu i Sergiju Agueru, pripale počasne titule junaka crveno-bijele polovice Madrida.

Maxija je u 20. minuti dobro proigrao Maniche, a on s desetak metara precizno gađa donji desni kut vratara Casta. U 83. minuti sijevnula je brza kontra u kojoj Diego Forlan pronalazi Aguera, a omaleni virtuoz ne griješi. Na toj utakmici Marka Babića ponovno nije bilo niti u zapisniku.

Nakon što nisu izgubili od Barcelone, Reala i Villarreala, Getafeu je Mallorca bila lak zalogaj za nastavak neočekivano dobrog niza. Iako su otočani dobro otvorili utakmicu, u zaostatku su se našli već u 14. minuti, kada je Cosmin Contra neobranjivim jedanaestercem svladao krivca za isti, vratara Germana Luxa. Na 2:0 povisio je Uche Ikechukwu prebacivši vratara, a Mallorca je smanjila samo dvije minute kasnije novim prvenstvenim pogotkom Aritza Aduriza.

Ono malo nade što je tinjalo među nogometašima Mallorce ugasio je Manu u 72. minuti, a uspješan radni dan Getafea zaključio je Jaime Gavilan, popravivši pokušaj Guerrona koji se odbio od vratnice. Ekipa iz madridskog predgrađa tako drži priključak s momčadima koje se bore za ulazak u Europu, dok je Mallorca s ovih 1:4 skliznula u zonu ispadanja.

Athletic Bilbao je na svom San Mamesu poput brzog vlaka protutnjao pored Sportinga iz Gijona. Sve je bilo gotovo u prvih pola sata: Baski su pogocima Llorentea s 11 metara, Iraole i Davida Lopeza pobjegli na 3:0 i sačuvali svoju prednost do kraja. Sportingov trener Manuel Preciado na odmoru je pokušao spasiti stvar uvođenjem Mate Bilića, no njegovi nogometaši preokret nisu niti primirisali. Dobro raspoloženje u Bilbau pokvarila je tek teža ozljeda Carlosa Gurpegija.

Istim je rezultatom Valladolid ispratio svoje goste, Deportivo iz La Corune. Za Ljubičaste su posao obavili Jonathan Sesma u 15. minuti, Pedro Lopez deset minuta kasnije i Pedro Leon u 56. minuti, a zanimljivo je kako je ovo već četvrta utakmica zaredom u kojoj Valladolid postiže tri pogotka. Ovom su se pobjedom približili Deportivu, koji zauzima sedmo mjesto, na samo bod zaostatka.

Numancia Sergija Krešića izvan vlastitog stadiona nikako ne može pronaći pravu taktiku. Već sedmi poraz na osam gostovanja nanijela im je Malaga. U 85. minuti Apono realizira sumnjivo dosuđenu najstrožu kaznu, jer se činilo kako je Martinez srušio Eliseua izvan šesnaesterca, a minutu prije završetka susreta slavlje domaće momčadi potvrđuje Baha.

Kolo velikih derbija u Huelvi su derbijem začelja upotpunili Recreativo i Osasuna. Iznimno vrijedna tri boda Recreativu je donio Adrian Colunga. Posljednjeplasirana momčad španjolskog prvenstva odolijevala je sve do šest minuta prije posljednjeg sučevog zvižduka, ali je Colunga silovitim udarcem na najbolji način iskoristio dugu loptu Javija Guerrera. Osasuna je ostala zakopana na dnu sa samo devet bodova, a Recreativo im je prvom domaćom pobjedom nakon travnja pobjegao na 13.