Slavljenik spasio Romu u zadnji čas

Ivana Spahija • nedjelja, 14.12.2008.

Uzbudljivo je bilo u susretima 16. kola Serie A. Roma je na domaćem terenu uspjela doći do pobjede nad Cagliarijem, a Vukove je pogotkom u posljednjim trenucima spasio Mirko Vučinić. Spašavati se morao i Inter, koji je prosuo dva pogotka prednosti protiv Chieva, da bi na kraju u konačnici ipak slavio. Uspješna je bila i Fiorentina, a Udineseu je pošlo za rukom ispustiti prednost od čak tri pogotka...

Mirko Vučinić je zasluženo ponio titulu igrača utakmice u dvoboju Rome i Cagliarija na rimskom Olimpicu. Posrnula Roma dočekala je neugodne goste sa Sardinije, koji doživljavaju strelovit uspon i od fenjeraša polako postaju momčad iz "zlatne sredine". Roma je i u ovom susretu imala problema unatoč početnom vodstvu. Gosti iz Cagliarija su uspjeli preokrenuti rezultat, da bi na kraju Vukovi ipak slavili zahvaljujući zlata vrijednom pogotku Mirka Vučinića, koji je u ovom susretu proslavio svoju stotu utakmicu u dresu Vukova.

Roma je od samog početka krenula agresivno, nekoliko pokušaja Perrotte i Vučinića završilo je pokraj gola gostiju. Pritisak na obranu Cagliarija Vukovima se isplatio u 43. minuti kada je Totti s ruba prostora matirao gostujućeg vratara Marchettija za vodstvo Rome od 1:0. Tri minute nakon toga Baptista je glavom pogodio mrežu Cagliarija, no taj je pogodak poništen zbog zaleđa domaćeg nogometaša.

Drugo poluvrijeme donijelo je i buđenje gostiju, koji su u 58. minuti uspjeli doći do izjednačenja. Conti je izveo slobodan udarac i rasparao mrežu Rome za poravnanje rezultata na 1:1. Deset minuta kasnije Cagliari je uspio šokirati navijače na Olimpicu, Jeda je nakon asistencije Cossua pogodio mrežu domaćina i gostima sa Sardinije donio preokret i vodstvo od 2:1. Roma se po tko zna koji put ove sezone našla u situaciji da mora spašavati i bod, a zahvaljujući pogotku Perrotte iz 77. minute Vukovi su uspjeli doći do izjednačenja. Kada se činilo da će ovaj dvoboj završiti podjelom bodova, dogodio se bljesak Rome u protivničkom šesnaestercu, Menez je asistirao Vučiniću koji je pronašao put do mreže Cagliarija i Vukovima donio pobjedu rezultatom 3:2.

Vodeći Inter prilično se namučio u domaćem dvoboju s fenjerašem Chievom, momčadi koja uvjerljivo drži samo dno ljestvice. Gosti iz Verone u Milano su stigli u punom sastavu u potrazi za eventualnim iznenađenjem i umalo su uspjeli u svom naumu, Unatoč ranom vodstvu Intera, nogometaši Chieva uspjeli su doći do izjednačenja, i to nakon zaostatka od dva pogotka, a vrijedan bod izgubili su pred sam kraj susreta pa je Inter rezultatom 4:2 i dalje nastavio pozitivan niz i uvjerljivo se nalazi na prvom mjestu.

Crno-plavi su očekivano otvorili susret i do pogotka došli već u trećoj minuti. Stanković je s lijeve strane idealno uposlio Maxwella, koji je zakucao loptu pod gredu gola gostiju i Interu donio prednost od 1:0. Domaćini su udvostručili vodstvo u 47. minuti, Maicon je loptu poslao do Ibrahimovića, koji je produžio za Stankovića, a veznjak Intera je matirao gostujućeg vratara Sorrentina.

Dva pogotka zaostatka nisu teško pala momčadi Chieva, koja je sredinom drugog dijela doživjela nagli uspon. Gosti su zahvaljujući lijepom pogotku Pellisiera s 25 metara udaljenosti smanjili vodstvo Intera na 2:1, a potom je Bentivoglio golom u 65. minuti poravnao rezultat na 2:2.

Šokirani nogometaši Intera djelovali su izgubljeno u tom razdoblju naleta gostiju iz Verone, ali su se ipak trgnuli krajem susreta, točnije, u 79. minuti, kada je Ibrahimović glavom zatresao mrežu Chieva i domaćinima donio vodstvo od 3:2. Da rezultat ne djeluje previše tijessno, pobrinuo se Ibrahimović u 88. minuti pogotkom za konačnih 4:2 i, kako u konačnici ipak ispada, rutinsku pobjedu Intera. Gosti iz Verone mogu biti zadovoljni prikazanom igrom u drugom dijelu, ali je kvaliteta momčadi iz Milana ipak bila presudna.

Uspon na peto mjesto na ljestvici i povratak među najbolje ostvarili su nogometaši Fiorentine, koji su u ovom kolu na domaćem terenu nadigrali Cataniju i rezultatom 2:0 ugrabili nova tri boda koja ih dovode tik iza leđa Juventusa, Napolija i Milana. Domaćini su poveli u 56. minuti susreta, Kuzmanović je centrirao za Mutua, a Rumunj pospremio loptu u mrežu Bizzarrija. Pobjedu Viola potvrdio je Gilardino golom u 79. minuti susreta.

Dva posrnula diva, Udinese i Lazio, podijelili su bodove u golijadi na Friuliju u susretu koji je završio rezultatom 3:3. Ovakvim raspletom posebno mogu biti nezadovoljni domaćini, kojima je pošlo za rukom prosuti vodstvo od 3:0 i na kraju jedva iščupati i bod. Udinese je već nakon 15 minuta igre imao veliko vodstvo od 2:0 zahvaljujući pogocima Di Natalea i Quagliarelle, a Di Natale je u 55. minuti prednost domaćina povećao na, kako se tada činilo, već nedostižnih 3:0.

No, to je bila samo polovica priče. Nebesko-plavi su u 60. minuti pogotkom Zaratea smanjili prednost Udinesea na 3:1, a potom su Diakite i Ledesma golovima u 72., odnosno 85. minuti pomrsili račune domaćinima i u Rim se vraćaju s bodom koji ih stavlja na osmo mjesto na ljestvici. Udinese je zahvaljujući ovom kiksu prešao u "donji dom" i trenutno je na 11. mjestu.

Od ostalih susreta, Jurićeva Genoa podijelila je bodove s Atalantom u susretu koji je završio rezultatom 1:1, a naš nogometaš je iznenađujuće svih 90 minuta proveo na klupi domaće momčadi. Palermo našeg Igora Budana na domaćem je terenu slavio nad Sienom rezultatom 2:0, a naš reprezentativac je van stroja zbog ozljede koljena. Bodove za bijeg sa dna ugrabila je Sampdoria, koja je u gostima kod Reggine slavila rezultatom 2:0 i uspela se na 14. mjesto na ljestvici.