Juventus na krilima Del Piera

Branimir Korać • nedjelja, 21.12.2008.

U nedjeljnim susretima 17. kola talijanske Serie A jedino iznenađenje dogodilo se u dvoboju Catanije i Rome gdje su Rimljani porazom produbili krizu. Juventus je pobjedom u Bergamu zadržao korak s Interom, a vrijedne bodove s gostovanja odnosi i Fiorentina...

Juventus ostaje za petama Interu nakon što je u 17. kolu slavio na gostovanju kod Atalante 3:1. Torinski div nije se posebno namučio kako bi stigao do tri boda, a ponovno je među strijelcima bio Alessandro del Piero koji je s 20 golova u 2008. godini najbolji strijelac Serie A u ovoj kalendarskoj godini.

Iako Ranieri ima ogromnih problema s ozljedama (out su Mauro Camoranesi, Pavel Nedved, Zdenek Grygera, Vincenzo Iaquinta, David Trezeguet, Gigi Buffon, Christian Poulsen, Tiago Mendes i Dario Knežević), svega pola sata trebalo je njegovoj momčadi da povede. Marco Marchionni primio je loptu u očitom zaleđu, suci su to previdjeli, a on je gurnuo loptu za Del Piera koji rutinski pogađa. Sedam minuta kasnije već je 2:0. Del Piero se ovaj put prebacio u ulogu asistenta, izveo korner točno na glavu Nicola Legrottagliea koji u kut zakucava loptu za 2:0.

Na poluvremenu je kod domaćina u igru ušao Christian Vieri i već tri minute kasnije smanjio na 2:1. Ponovno je u pitanju bio korner, no ovaj put za Atalantu, a Vieri je snažnim udarcem glavom učinio Manningera nemoćnim. Nakon postignutog gola Atalanta je opasno prijetila, no najopasniji igrač momčadi iz Bergama, Floccari, nije imao sreće. Promašaje je u 79. minuti kaznio Amauri pogotkom za potvrdu pobjede.

Dosta će kontroverzi biti oko dvoboja Sampdorije i Fiorentine. Fiorentina je slavila 1:0 pogotkom Montoliva već u 19. minuti, no domaćin se dosta bunio tijekom i nakon susreta smatrajući kako je zaslužio barem bod. Naime Gennaro Delvecchio glavom je odlično šutirao za poravnanje, a Sebastien Frey odbio je loptu koja je, čini se, ipak prešla liniju.

Nakon više od mjesec dana Torino je upisao pobjedu. Svladan je Napoli s minimalnih 1:0. Na gostovanje u Torino Napoli je otputovao bez glavnih igrača Hamsika, Lavezzija i Cannavara i to se pokazalo prevelikim hendikepom. Domaćin je slavio golom Rolanda Bianchija iz 57. minute kada je Bianchi pokazao golgeterski instinkt i dobro uklizao na loptu koja se odbila od stative nakon udarca Rossine.

Genoa s Ivanom Jurićem svih 90 minuta u sastavu produbila je krizu Chieva. Porazom 1:0 na svom travnjaku Chievo je ostao na posljednjoj poziciji na ljestvici s četiri boda zaostatka za Regginom. Mat je stigao u 88. minuti nakon što je Chievo promašio previše prilika. Ivan Jurić uposlio je Oliveru, Urugvajac se probio pokraj trojice braniča i iskosa zatresao mrežu za pobjedu.

U velikim problemima je Roma. Ne samo da je neočekivano izgubila kod Catanije 3:2 već je i ostala bez Francesca Tottija koji se ponovno ozlijedio i već nakon pola sata igre napustio teren. Izlazak Tottija bio je očito šok za igrače Rome koji u narednih deset minuta primaju dva pogotka (Baiocco, Morimoto) i na odmor se odlazi s visokim vodstvom domaćina. Tek deset minuta igralo se u drugom poluvremenu kada Morimoto drugim pogotkom dovodi Cataniju do činilo se nedostižnih 3:0.

Međutim, Roma tada kreće na sve ili ništa i preko Vučinića i Meneza smanjuje na 3:2. U posljednjih 15 minuta gosti su činili sve kako bi poravnali, ali nisu uspjeli napraviti veliki povratak.

Reggina je pomalo neočekivano došla do boda na gostovanju kod Cagliarija igravši 1:1. Susret je počeo sjajno po domaćina koji već u prvoj minuti preko Acquafresce dolazi do vodstva, no nakon točno sat vremena igre dolazi do dvojbene situacije. Bianco u svom kaznenom prostoru pada i nehotice ga lopta dira u ruku, a sudac pokazuje Biancu drugi žuti karton i dosuđuje jedanaesterac za goste. Siguran izvođač bio je Brienza. Iako su imali brojčanu prednost punih pola sata, gosti nisu uspjeli zaprijetiti vratima Marchettija.

U posljednjem susretu kola Milan je s visokih 5:1 svladao Udinese. Bio je to brazilski show u izvedbi Pata i Kake koji su postigli po dva pogotka. Jedan je dodao Seedorf, a počasni pogodak za Udinese postigao je Di Natale.