Premiership, 18. kolo, 21.12.2008, 17:00 h
Arsenal 1:1 Liverpool
Liverpool

Bez pobjednika na Emiratesu

Ante Jukić • nedjelja, 21.12.2008.

U derbi susretu 18. kola Premiershipa Arsenal i Liverpool su na Emiratesu odigrali 1:1, a oba pogotka postignuta su u prvom poluvremenu. Prednost Topnicima u 14. minuti donio je van Persie, dok je za bod gostiju netom prije odlaska na odmor pogodio Robbie Keane. Treba reći da je Arsenal posljednjih pola sata utakmice igrao sa igračem manje, budući da je Adebayor vrlo nepromišljeno zaradio dva žuta kartona...

Iako su ostali neporaženi na teškom gostovanju, teško je reći da jesu li igrači Liverpoola potpuno zadovoljni osvojenim bodom. Redsi su većim dijelom utakmice bili bolja momčad, imali su čak i igrača više posljednjih pola sata, i svakako su bili bliži pobjedi u ovoj utakmicu. Ovakvim raspletom derbija svakako su najzadovoljniji Manchester United i Chelsea, a ovi potonji će sutra imati još priliku za preuzimanje vrha ljestvice. Za to Bluesima treba pobjeda u dvoboju s Evertonom.

Lider prvenstva na prepuni Emirates istrčao je bez najavljivanog Javiera Mascherana, a određeni hendikep Redsima je predstavljao i izostanak trenera Rafe Beniteza, koji je prije nekoliko dana bio podvrgnut lakšoj operaciji (bubrežni kamenac). Goste je s klupe stoga vodio pomoćni trener, Sammy Lee, ali slušalice na njegovim ušima jasno su pokazale tko zapravo dirigira igrom Liverpoola u Londonu.

Nakon početnog ispitivanja snaga, u kojem je Liverpool ipak ostavio bolji dojam, deseta je minuta donijela i prvu pravu priliku. Agger je dugačkom loptom lijepo pronašao Robbieja Keanea, koji je vješto izbjegao offside "zamku" domaćina. Keane je loptu kratko ostavio za Stevena Gerrarda, no udarac gostujućeg kapetana ipak nije predstavljao ozbiljniju prijetnju za vrata Almunije. Tek nakon te prilike gostiju domaći igrači konačno su ušli u utakmicu, a već četiri minute kasnije Adebayor je udarcem glavom zagrijao do tada nezaposlenog Reinu.

Bilo je to prvo i jedino upozorenje Arsenala, budući da je već sljedeći udarac na gol gostiju donio prednost domaćoj momčadi. Igrala se 24. minuta utakmice kada je Robin van Persie odlično na prsa primio dugačku loptu Nasrija, te ju, nakon što se driblingom riješio Jamieja Carraghera, oštrim udarcem s 15-ak metara smjestio iza leđa Reine. Bio je to Nizozemčev osmi pogodak sezone, ali i već treći u velikim derbijima. Prva dva van Persie je, podsjetimo se, ugradio u pobjedu protiv Chelseaja na Stamford Bridgeu.

Inače, akcija Arsenala kod vodećeg gola uvelike je podsjećala na onu Liverpoolovu iz desete minute, a poluvrijeme "dugačkih lopti" treću je epizodu dobilo u 42. minuti. Robbie Keane još je jednom utrčao iza leđa neopreznoj obrani Topnika (akciju ponovno započeo Agger) i sjurio se prema golu Almunije. Iako je iza sebe imao dva stopera domaćih i 40-ak metara sprinta, Ircu je ostalo snage za gromovit udarac, kojim je "probušio" mrežu Arsenala i poravnao na 1:1.

Izjednačujući pogodak kao da je dao krila Redsima, tako da smo u 44. minuti vidjeli sjajnu priliku gostiju za potpuni preokret. Začetnik akcije bio je vrlo agilni Dirk Kuyt, koji je probio lijevu stranu obrane Topnika te lijepim prizemnim centaršutom pogodio usamljenog Gerrarda. Izgledalo je tada kako je drugi pogodak Liverpoola neizbježan, no udarac Gerrarda otišao je visoko preko gola. Usporena snimka pokazala je da je kapetanu Redsa nedostajalo samo pola koraka da uspije do kraja "zatvoriti" stopalo i smjestiti loptu u mrežu.

Rastreseni Topnici u tim trenucima izgledali su potpuno nemoćno, pa je Liverpool prije posljednjeg zvižduka Howarda Webba u prvom poluvremenu još jednom zaprijetio. Nakon asistencije za Gerrarda, Dirk Kuyt se u drugoj minuti sudačke nadoknade odlučio i sam pokušati svladati Almuniju, no vratar Arsenala krajnjim je naporima izbacio loptu u korner. Bilo je to zadnje uzbuđenje u prvih 45 minuta, a raspoloženje Arsenea Wengera pokvarila je, uz odličnu igru Redsa, i ozljeda Fabregasa, kojeg je od prve minute nastavka zamijenio Abou Diaby.

Tamo gdje su stali u prvom poluvremenu, gosti su nastavili u drugom. Već u 47. minuti udarac je s ruba 16-erca iskušao Lucas, ali Almunia je još jednom bio na visini zadatka. Novi težak udarac za Topnike, nakon ozljede Fabregasa, dogodio se u 62. minuti. Nepromišljeni Adebayor nepotrebno oštro je startao na Arbelou, te zatim i još nešto dobacio Webbu, koji je bez razmišljanja izvadio žuti karton. S obzirom da je Togoancu to bio drugi u večerašnjem derbiju, Arsenal je pola sata prije utakmice ostao s igračem manje.

Iako se očekivalo da će Liverpool s brojčanom prednošću još više stegnuti obruč oko gola Arsenala, to se nije dogodilo. Isključenje Adebayora kao da je dodatno motiviralo domaćine, koji su s deset igrača bili potpuno ravnopravni, čak i bolji nego što je to bio slučaj dok se igralo "11 na 11". Za razliku od prvog poluvremena, u kojem smo vidjeli nekoliko izvrsnih prilika, prvu pravu u nastavku bilježimo tek u 87. minuti.

Istina, ni ovog puta nije se radilo o nekoj izrađenoj akciji, no dalekometni pokušaj Aggera svakako zaslužuje spominjanje u ovom izvještaju, budući da je lopta prohujala za malo pokraj gola. Do kraja utakmice golu Almunije još je glavom zaprijetio i El Zahar, koji je deset minuta prije kraja ušao umjesto Keanea, no rezultat se nije mijenjao. Završilo je 1:1, tako da je Liverpool zadržao osam bodova prednosti ispred londonske momčadi.