Liverpool zadržao vrh

Marin Vuković • petak, 26.12.2008.

Liverpool je uvjerljivom predstavom protiv Boltona zadržao vrh Premiershipa i nakon 19. kola, a Kranjčarov Portsmouth upisao je treći uzastopni poraz. U slabom londonskom derbiju na White Hart Laneu, koji definitivno ne može poslužiti kao najbolja propaganda nogometa, Tottenham i Fulham podijelili su bodove bez postignutih pogodaka. Do pobjeda su protiv bivših drugoligaša došli Manchester United i Chelsea, a Hull City je doživio katastrofu na Eastlandsu.

Menadžer Portsmoutha Tony Adams ne nalazi se u zavidnoj situaciji, njegova momčad upisala je i treći uzastopni poraz. Prije dva tjedna s visokih 3:0 bodove je iz Portsmoutha odnio Newcastle, a čak četiri puta Davida Jamesa danas je svladao West Ham. Niko Kranjčar odigrao je svih 90 minuta utakmice i bio među najbolje ocijenjenim igračima Portsmoutha.

Arsenal ispustio dva gola prednosti

Utakmica je vrlo lako mogla imati i drukčiji ishod da je u posljednjim trenucima prvoga dijela Jermain Defoe pogodio jedanaesterac, no promašio je čitava vrata i na odmor se otišlo rezultatom 1:1. Prethodno je Nadir Belhadj donio prednost domaćinu, a Jack Collison izjednačio.

U nastavku utakmice potpuni krah domaćina, a na krilima sjajnog Craiga Bellamyja Čekićari su došli do prve pobjede nad Portsmouthom u Premier ligi. Prvo je Carlton Cole u 67. donio prednost gostima, a s dva pogotka u 70. i 83. minuti domaćina je potpuno potopio sjajni Bellamy.

Baš poput Kranjčara, i Luka Modrić je bio najbolje ocijenjeni igrač Spursa, koji su odigrali slabu utakmicu protiv Fulhama i na kraju podijelili bodove. Susret je završen bez pogodaka, 0:0, a oba naša reprezentativca odigrali su svih 90 minuta.

Najbliže pogotku kod domaće momčadi bio je Aaron Lennon, čiji je udarac nakon pola sata igre sjajno obranio Mark Schwarzer. S druge strane raspoložen je bio i vratar Spursa Heurelho Gomes, koji je zaustavio škarice Clinta Dempseya. Modrić se također u nekoliko navrata našao u prilici, ali su njegovi pokušaji iz daljine i glavom završavali pored vratnice Fulhamova gola.

Tek okrunjeni klupski svjetski prvak Manchester United dugo se mučio na stadionu Britannia, pred tribinama do vrha ispunjenim navijačima Stoke Cityja, koji spadaju među najglasnije u Premiershipu. Domaćin je dugo odolijevao svim napadima Uniteda, koji je veći dio susreta dominirao, ali imao dosta problema u samoj završnici napada.

Prijelomni trenutak vrlo nervozne utakmice s dosta kontroverznih sudačkih odluka dogodio se u 71. minuti, kada je zbog drugog žutog kartona isključen Wilkinson. Uslijedila je ofenziva na vrata Stoke Cityja, a otpor je slomljen u 84. minuti kada se na pravom mjestu našao Carlos Tevez i aktualnom prvaku donio iznimno bitna tri boda.

Premda Stamford Bridge ove sezone nipošto nije neosvojiva tvrđava i premda su nogometaši Chelseaja znatno bolje rezultate ostvarivali na gostovanjima, West Bromwich Albion ipak se pokazao preslabim protivnikom da iz Londona otputuje s bilo čime osim časnog poraza.

Posljednja momčad lige na Stamford Bridgeu je izdržala tek nepune tri minute, a tada je Didier Drogba na ubačaj Joea Colea lijepim udarcem glavom donio prednost domaćinu. Na samom kraju prvog dijela na 2:0 povisio je lijepom solo akcijom Frank Lampard, a Chelsea je potom utakmicu mirno priveo kraju i barem nakratko preuzeo čelo Premiershipa.

Samo dva sata kasnije prvo mjesto na ljestvici ponovno se vratilo u ruke Liverpoola, koji je šampionskim izdanjem i sjajnom igrom razbio Bolton i slavio s visokih 3:0. Stvari su za goste krenule nizbrdo u 26. minuti kada je Albert Riera na prvoj vratnici dočekao korner Stevena Gerrarda i proslijedio ga u mrežu.

Gerrard je ponovno asistent u 53. minuti, ovaj put je sjajno uposlio Robbieja Keanea koji povisuje na 2:0, a samo pet minuta kasnije nakon brzog kontranapada Redsa isti igrač postavlja konačnih 3:0 i vraća Liverpool na vrh Premiershipa.

Katastrofalno lošu utakmicu odigrao je Hull City na Eastlandsu, gdje je već nakon prvih 45 minuta gubio od Manchester Cityja s čak 4:0. Prva dva pogotka djelo su Felipea Caceida, a potom je dva dodao Robinho. Koliko je loše bilo izdanje Hull Cityja otkriva nesvakidašnji potez trenera Phila Browna, koji je nakon završetka prvog dijela gotovo pet minuta zadržao svoje igrače podno tribine gdje su bili smješteni navijači Hull Cityja. Tamo im je održao lekciju i tek nakon toga ih posramljene poslao u svlačionicu.

Ako ništa drugo, jezikova juha donijela je nešto sigurniju igru u obrani, pa je Hull City drugo poluvrijeme završio omjerom 1:1. Prvo je na 4:1 smanjio Craig Fagan, ali samo par minuta kasnije Stephen Ireland povisuje na konačnih 5:1. Ovo je treća uzastopna utakmica bez pobjede za Tigrove, koji polako ali sigurno gube korak s vrhom Premiershipa.

Wigan je u posljednjih osam kola poražen samo jednom, a s današnja tri boda iz utakmice s Newcastleom priključili su se gornjoj polovici ljestvice. Ryan Taylor je iz slobodnog udarca doveo domaće u vodstvo nakon pola sata igre, a 17 minuta prije kraja iz dvojbenog je jedanaesterca za 2:0 pogodio Amr Zaki. Iz još jednog jedanaesterca dvije minute prije kraja poraz gostiju ublažio je Danny Guthrie.

Još jedno dobro izdanje Evertonu je donijelo nova tri boda, ovaj put na gostovanju u Middlesbroughu. Jedini pogodak ponovno je postigao Tim Cahill, koji se specijalizirao za pogotke odluke. U 51. minuti nakon kornera iz drugog je pokušaja svladao Rossa Turnbulla.

Jedina utakmica u kasnom popodnevnom terminu u kojoj nije bilo pogodaka odigrana je u Sunderlandu, gdje su domaćin i Blackburn odigrali 0:0. Novi treneri Ricky Sbragia i Sam Allardyce tako su i dalje neporaženi otkad su preuzeli kormilo Sunderlanda, odnosno Blackburna.