Veliki korak unatrag PSV-a

Vedran Babić • subota, 27.12.2008.

Obrana naslova prvaka Nizozemske postaje sve nerealnija misija za nogometaše PSV-a, koji su s Twenteom kod kuće u 17. kolu prvenstva odigrali remi bez pogodaka, čime su dali šansu vodećem AZ-u da eventualnom pobjedom sutra pobjegne na velikih 11 bodova razlike...

U ritmu toplo-hladno PSV je nastavio svoje prvoligaško putovanje u ovoj sezoni. Nakon što je u prošlom kolu s 1:0 bio bolji od rivala Feyenoorda, protiv Twentea se očekivao nastavak dobre serije i proboj ka vrhu. No, umjesto toga branitelji naslova naletjeli su na dobro organizirani Twente, trenutno trećeplasiranu momčad Eredivisie, koja ih je zadržala na početnom rezultatu - 0:0. Iako za poraz ne zna još od 11. kola (Ajax), klub iz Eindhovena će u 2009. godinu ući na, za njih skromnom četvrtom mjestu s 30 bodova, osam manje od vodećeg AZ-a, koji sutra dočekuje NEC.

Willem II je pobjedom protiv Sparte 3:2 prekinuo niz od četiri poraza i zadržao se u gornjem domu ljestvice. Domaćin je poveo s 2:0 pogocima Rensa van Eijdena i Franka Demougea u prvih 20-ak minuta, da bi gosti pred kraj prvog dijela smanjili rezultat. S bijele točke precizan je bio Ruud Knol. U 43. minuti veznjak Sparte Edouard Duplan zarađuje drugi žuti karton i isključenje, što ipak ne utječe na njegove suigrače, koji su početkom nastavka izjednačili rezultat pogotkom Joeya Godeeja. Za pobjedu Willema ipak se pobrinuo u 58. minuti Arjan Swinkels. Sparti je ovo već osmi poraz iz deset gostujućih utakmica ove sezone (dva remija).

Drugu utakmicu večeri u kojoj nije bilo pogodaka odigrali su Heracles i De Graafschap, dok je Vitesse na domaćem terenu s 3:1 nadigrao Volendam u dvoboju dvaju najlošije plasiranih momčadi lige. Buttner i Kolk su zabili prva dva gola za domaće, Platje je u 54. minuti vratio nadu gostima, ali konačnih 3:1 postavio je sedam minuta prije kraja Junker. Vitesse si je ovom pobjedom osigurao barem malo mirniji odmor te sada okupira 15. mjesto s isto toliko bodova. Volendam je ostao na samom dnu s 11 bodova, četiri manje od "sigurne" zone.