"Hat-trick" Cvitanića, zabio i Pranjić

Vedran Babić • nedjelja, 28.12.2008.

Epitet najboljeg hrvatskog igrača u Nizozemskoj Danijelu Pranjiću bi vrlo lako mogao oteti Dario Cvitanić ako nastavi ovakvim tempom. Napadač Ajaxa je, naime, postigao sva tri pogotka u dvoboju protiv Den Haaga i tako nastavio svoju sjajnu formu. I kao da smo ga prozvali, Pranjić je također zabio i to protiv Groningena u pobjedi Heerenveena 3:2, dok je AZ minimalnom pobjedom protiv NEC-a ostao sam na vrhu ljestvice...

Otkako je Klaas-Jan Huntelaar napustio Amsterdam, Dario Cvitanić je napokon došao na svoje te se u strijelce upisivao u posljednje dvije utakmice (tri gola), da bi danas u 17. kolu Eredivisie postigao hat-trick pred više od 47.000 navijača u Amsterdam Areni. Za sva tri gola asistirao je Luis Suarez, a Cvitanić je mrežu pogodio u 7., 18. i 57. minuti. Argentinski Hrvat igru je napustio u 78. minuti, a uz njegovo ime sada stoji šest ligaških golova.

Četvrta uzastopna pobjeda (gol razlika 14:1) Kopljanicima donosi 38. bod koji ih i dalje drži na drugome mjestu, s obzirom da je AZ pobijedio NEC. Vrlo važan pogodak za domaćina postigao je u 75. minuti Graziano Pelle, koji je svega pet minuta prije zamijenio Arija. Liderima prvenstva ovo je šesta uzastopna pobjeda, a pogodak nisu primili još od 16. studenog (Vitesse 1:1).

U infarktnoj završnici u Groningenu Heerenveen je pogotkom Paula Henriquea u petoj minuti sučeve nadoknade stigao do pobjede 3:2. Henrique je u 68. minuti zamijenio našeg Danijela Pranjića, inače strijelca vodećeg pogotka u 13. minuti s bijele točke. Hrvatskom reprezentativcu to je jubilarni deseti gol u prvenstvu.

Na 1:1 je izjednačio Gonzalo Garcia u 54., a novu prednost gostima donio je Arnar Smarason u 77. I onda, u prvoj minuti dodatka Andreas Granqvist opet poravnava, samo da bi Henrique na samom izmaku vremena ipak zabio pobjedonosni zgoditak za Heerenveen.

Silovitim prvim poluvremenom u kojem su postigli tri pogotka, nogometaši Utrechta upisali su sedmu prvenstvenu pobjedu (petu kod kuće) savladavši Rodu s 3:1. Za pobjednike su u prvom dijelu zabili Cedric van der Gun, Simon Cziommer i Loic Loval, dok je poraz ublažio Marcel Meeuwis u nastavku.

Točno na polovici prvenstva (17 kola), nizozemski prvoligaši kreću na zasluženi odmor do 16. siječnja, kada se u prvom susretu 18. kola sastaju Heerenveen i Feyenoord. Vodi AZ s 41 bodom, a slijede ga Ajax (38), Twente (34) i PSV (30). Borba za opstanak će biti jako neizvjesna, jer svega devet bodova dijeli posljednjeplasirani Volendam od Heraclesa na 11. mjestu.