Chelsea zapeo, Manchester City razbijen

Marin Vuković • subota, 03.01.2009.

Za priču dana u trećem kolu engleskog FA kupa pobrinuo se drugoligaš Nottingham Forest, koji je na gostovanju na Eastlandsu s visokih 3:0 razbio Manchester City i izbacio ga iz daljnjeg natjecanja. Iznenađenje je priredio i Southend United izborivši u posljednjim trenucima utakmice remi s Chelseajem na Stamford Bridgeu, a na popravni će ispit i branitelj naslova pobjednika FA kupa Portsmouth.

Kad je u Premiershipu odmor, ne znači da nogometa nema. Čak 28 utakmica trećeg kola FA kupa donosi raspored subotnjeg popodneva, no četiri su utakmice odgođene prije nego su i započele. Zbog zaleđenog travnjaka tek za desetak dana bit će odigrane utakmice Birmingham - Wolverhampton, Cheltenham - Doncaster, Histon - Swansea i Leyton Orient - Sheffield United.

Kategorija "iznenađenje"

Najveće iznenađenje dosad odigranih utakmica trećeg kola svakako je težak poraz Manchester Cityja na Eastlandsu. Nottingham Forest je slavio s više nego uvjerljivih 3:0 i Marku Hughesu, ali i bogatim vlasnicima kluba donio nove glavobolje. Čini se kako će Cityju biti potrebno daleko više prinova od tek kupljenog Waynea Bridgea.

Već nakon prvog poluvremena golovima Nathana Tysona i Roba Earnshawa Forest je poveo s 2:0 i pobjedu potvrdio 15 minuta prije kraja golom Joea Garnera. Novi je to veliki udarac za momčad koja je dolaskom novih vlasnika najavila pohod na sam vrh Premiershipa.

Veliko iznenađenje priredio je i Southend United, koji je na Stamford Bridgeu odigrao 1:1 s Chelseajem i tako izborio ponovljenu utakmicu na svom Roots Hallu. Chelsea je poveo pogotkom Salomona Kaloua nakon pola sata igre i činilo se kako je to samo jedan u nizu pogodaka u mreži trećeligaša.

Londonska momčad ipak nije uspjela potvrditi svoju nadmoć, pa je u sudačkoj nadoknadi utakmice Peter Clarke, i to na svoj 27. rođendan, donio veliko veselje gostima i novu priliku svojoj momčadi da pred svojim navijačima možda dođu do velikog pothvata.

Niti prošlosezonski pobjednik FA kupa Portsmouth nije uspio osigurati plasman u četvrto kolo. Nakon utakmice na Fratton Parku, koja je završila rezultatom 0:0, osrednji drugoligaš Bristol City na svom će stadionu ugostiti premierligaša i pokušati izboriti plasman među 32 momčadi. Niko Kranjčar odigrao je cijelu utakmicu u dresu Portsmoutha, koji će morati odigrati znatno bolje želi li i ove sezone obraniti ovaj trofej.

U ovu kategoriju svakako spada i eliminacija Stoke Cityja, koji je u prvoj utakmici dana izgubio na gostovanju kod Hartlepoola s 2:0. Menadžer Tony Pulis imat će dosta problema s dovođenjem u red svoje momčadi, kojoj ne ide ni u Premiershipu, a niti u kupu.

Kategorija "očekivano"

Očekivane plasmane u četvrto kolo, s više ili manje problema, uspjeli su osigurati brojni premierligaši. Nakon ne tako uvjerljivog prvog poluvremena Arsenal je u nastavku utakmice protiv Plymouth Argylea došao do uvjerljivih 3:1. Dva pogotka postigao je Robin van Persie, dok je jedan autogol Davida Graya. Jedini pogodak za goste djelo je Karla Duguida.

Middlesbrough je s 2:1 iz daljnjeg natjecanja izbacio neligašku momčad Barrow, Fulham je istim rezultatom prošao Sheffield Wednesday, a West Ham je bez većih problema na Upton Parku s 3:0 svladao Barnsley. Everton je u gostima kod Macclesfielda slavio minimalno pogotkom Leona Osmana.

Preston North End, inače jedan od kandidata za ulazak u Premiership iduće sezone, dobro se držao protiv lidera Premiershipa Liverpoola, ali je na kraju zasluženo poražen s 2:0.

Albert Riera je Redsima donio vodstvo nakon 25 minuta igre, a konačnih 2:0 u sudačkoj je nadoknadi postavio povratnik u momčad Fernando Torres, i to nakon velikodušne asistencije Gerrarda u situaciji kada su obojica izbili posve sami ispred domaćeg vratara.

Na popravni ispit...

Premda u gustom rasporedu za nove utakmice ima vrlo malo mjesta, brojni će klubovi nakon neodlučenih ishoda u današnjim utakmicama morati na "popravne ispite". Nova utakmica tako očekuje Hull City i Newcastle koji su u dinamičnoj utakmici punoj tempa na Kingston Comms stadionu odigrali 0:0.

West Bromwich Albion nije uspio svladati Peterborough, pa će uzvrat odigrati u gostima, a nakon 1:1 u prvoj utakmici ponovno će igrati Charlton i Norwich, Millwall i Crewe, Queens Park Rangers i Burnley te Leicester i Crystal Palace.

Najviše nam je žao...

... Forest Green Roversa! Neligaška momčad umalo je iskoristila krizu u Derby Countyju i do samog kraja utakmice bila u igri za prolaz u četvrto kolo. U utakmici s čak sedam pogodaka gosti su slavili s 4:3, a odlučujući pogodak postigao je Sean Davis iz jedanaesterca u 87. minuti.

Tom je prilikom domaćin ostao i s deset igrača, a sve je tako lijepo izgledalo u 19. minuti kada su vodili s čak 2:0. Derby County je inače i polufinalist Carling kupa, a u toj utakmici koja je na rasporedu za nekoliko dana igrat će protiv Manchester Uniteda.