Villarreal propustio bod u Madridu

Borna Rupnik • nedjelja, 04.01.2009.

Sve su oči u nedjeljnom dijelu 17. kola Primere bile uprte na stadion Santiago Bernabeu, gdje su se sučelile peta i šesta momčad prvenstva, Real Madrid i Villarreal. Real je proslavio minimalnu pobjedu, a u ostalim su susretima također bolje prošli domaćini...

Real Madrid nakon dugo vremena nije počeo utakmicu u sastavu kojeg je određivao zdravstveni bilten. U takvoj situaciji mjesta se od prve minute našlo za novopridošle Lassanu Diarru i Klaasa Jana Huntelaara, dok su među rezervama ostali Royston Drenthe i Rafael van der Vaart. S druge strane, gosti su istrčali s Giuseppeom Rossijem i Nihatom Kahvecijem u napadu, što znači da je učinkoviti Joseba Llorente grijao klupu.

Dvoboj na Santiago Bernabeu bolje su otvorili domaćini. Terensku premoć prvi je u konkretnu priliku pretvorio Arjen Robben, udarcem s ruba šesnaesterca koji se od noge braniča Villarreala odbio u vratnicu. Villarreal nije imao rješenja za raspoložene Robbena i Wesleya Sneijdera, te je odgovorio nešto oštrijom igrom, pa su nogometaši u bijelom u više navrata znali završiti na travi.

Nakon pola sata igre, u trenucima kada se igra počela pomalo raspadati, loptu je na desnoj strani primio ponovno Robben, krenuo u sredinu, namjestio se na udarac i neobranjivo opalio u rašlje Diega Lopeza za 1:0. Međutim, taj je pogodak dao krila Villarrealu: u prvom sljedećem napadu Iker Casillas izvrsno brani pokušaj Roberta Piresa, a zatim skida i udarac Nihata izravno iz kornera.

U 40. minuti puca Santi Cazorla, ali njegov pokušaj odlazi preko vrata, a na drugoj strani izvrsnu Huntelaarovu priliku brani Lopez. No, na odmor se otišlo s vodstvom Reala, te je Manuel Pellegrini u nastavku krenuo s Llorenteom umjesto Nihata. Žuta podmornica bolje je krenula u drugo poluvrijeme i u prvih par minuta stisnula Real u njihov kazneni prostor. U 53. minuti Kraljevski klub ponovno spašava izvrsni Casillas, obranivši udarac upravo Llorentea.

Juande Ramos uvidio je da tako dalje ne ide, te Huntelaara mijenja Drentheom. Pritisak Villarreala postupno je popuštao, ali Real nije našao načina složiti neku smislenu akciju sve do 66. minute, kada dobro kombiniraju Sneijder i Drenthe, ali Realova desetka puca preslabo. Četiri minute kasnije epitet igrača utakmice zaslužio je Casillas, fenomenalno obranivši udarac glavom nečuvanog Rossija sa samo pet metara.

Vrlo brzo ponovno uzvraća Sneijder, ali se tom prilikom iskazao Diego Lopez. Drenthe je dobru priliku zapucao u 76. minuti, kao i nešto kasnije Fabio Cannavaro, a Cazorla pet minuta prije isteka vremena gađa točno u ruke vratara Reala. Posljednju priliku promašio je Sebastian Eguren u sudačkoj nadoknadi. Po svemu prikazanom Villarreal je zaslužio bod, ali španjolsku prijestolnicu napuštaju praznih ruku i s tri boda zaostatka za svojim današnjim suparnicima.

Marko Babić po ne tako dobrom starom običaju nije bio niti na klupi Betisa, koji je u Almeriji pao u rezultatski zaostatak nakon 35 minuta igre. Slobodan udarac blizu granice igrališta izveo je Miguel Angel Corona i prevario vratara Casta. Usprkos pritisku gostiju iz Seville i crvenom kartonu Uchea u samoj završnici - kojeg je kasnije anuliralo isključenje Sergija Garcije - Hugo Sanchez debitirao je pobjedom na klupi Almerije.

Numancia je u Huelvi imala izvrsnu priliku osvojiti vrlo važne bodove, no Sergije Krešić neće biti najsretniji učinkom svojih nogometaša. Joseu Javieru Barkeru u 16. je minuti Asier Riesgo obranio jedanaesterac, a kazna je stigla samo dvije minute kasnije, kada dalekometnim udarcem Recreativo u vodstvo dovodi Javi Fuego.

Na 2:0 povisio je prvi strijelac momčadi, Javier Camunas, tek što se krenulo u drugi dio susreta. Njegov je udarac s ruba peterca bio dodatan šok za Numanciju, a još je veći stigao u 52. minuti, kada je sudac Alfonso Perez Burrull dosudio novi kazneni udarac za goste, ali niti Gorka Brit nije znao savladati Riesga.

Nedostižnih 3:0 postavio je Aitor Tornavaca u 60. minuti, na dodavanje Sisija, a počasni je pogodak za goste postigao Gorka Brit par trenutaka prije posljednjeg sudačkog zvižduka.

Da je 18. mjesto na ljestvici posljedica nesretnog spleta okolnosti, a ne nedostatka kvalitete, Espanyol je morao dokazati u vrućoj atmosferi San Mamesa. U vrlo živoj i sadržajnoj utakmici Athletic nikako nije uspio pronaći okvir gola, a Espanyol je jednu od svojih prilika iz prvog poluvremena ipak pretvorio u pogodak. Moises Hurtado je nakon udarca iz kuta glavom usmjerio loptu u mrežu.

Međutim, kako to obično biva u posljednje vrijeme, Espanyol je pustio da mu dobar rezultat sklizne kroz prste. Devet minuta prije kraja Gaizka Toquero glavom pronalazi Andonija Iraolu, a branič momčadi iz Bilbaa ne griješi za konačnih 1:1.

Malaga je protiv Sportinga iz Gijona do nova tri boda došla u 34. minuti, kada se pred gostujućim vratima najbolje snašao Lolo. Mate Bilić je u dresu Sportinga odigrao svih 90 minuta i nije ozbiljnije prijetio vrataru Malage. Valladolid je suprotno svom nedavno stečenom ugledu odigrao blijedu utakmicu, a to je kapitalizirao Racing. Pobjednički pogodak bio je djelo povratnika u momčad iz Santandera, Nikole Žigića. Kasnije večeras igraju još Sevilla i Osasuna te Getafe i Deportivo.