Važno je zvati se David

Borna Rupnik • nedjelja, 04.01.2009.

Proljetni dio španjolskog nogometnog prvenstva započeo je pobjedama Barcelone i Valencije. Obje su momčadi slavile jednakim rezultatom (3:1). Na Camp Nou pala je Mallorca, a u derbiju kola lošije je prošao Atletico Madrid...

Kao što se moglo i pretpostaviti, na Mestalli je večeras sve prštalo od uzbuđenja. Naposljetku su navijači Valencije kući otišli pjevajući, jer je njihova momčad protiv madridskog Atletica izborila pobjedu od 3:1, čime je - barem na 24 sata - izbila na drugo mjesto španjolske Primere.

Počelo je kako i priliči derbiju: već u prvoj minuti svoj je udarac okušao David Villa, ali je Leo Franco spriječio rano vodstvo domaćih. Atletico je uzvratio u 10. minuti, kada je nabacivanje Simaa glavom pokušao iskoristiti Johnny Heitinga, no njegov je udarac otišao pored vrata.

U 18. minuti David Silva iz dobre prilike puca kraj gola, a ubrzo svoju prvu priliku na utakmici propušta i Atleticov Sergio Aguero. Nakon nešto više od pola sata igre Raul Garcia u šesnaestercu ruši Rubena Baraju i zarađuje žuti karton, a sudac pokazuje na bijelu točku. Neumoljivi izvođač bio je David Villa.

Atletico je novi pogodak primio samo pet minuta kasnije. U brzom protunapadu do lopte je došao portugalski branič Miguel, pronašao Davida Silvu, a španjolski reprezentativac lijevom nogom pogađa za 2:0. Međutim, crveno-bijeli se nisu predali.

Ruben Baraja očito se specijalizirao za sudjelovanje u iznuđivanju kaznenih udaraca, samo što je ovaj put, netom prije odmora, srušio protivničkog igrača. Prekršaj na Kunu Agueru u pogodak s 11 metara pretvara njegov urugvajski kolega iz napada, Diego Forlan.

U nastavak utakmice domaćini ne ulaze s namjerom čuvanja svog vodstva. Već u 47. minuti Baraja puca glavom, ali Leo Franco brani. Atletico je u potrazi za izjednačenjem stvorio dvije dobre šanse, ali Forlan i Simao nisu uspjeli svladati Brazilca Renana na golu Šišmiša.

Njihove je promašaje svojim drugim pogotkom kaznio David Silva. U 69. minuti Joaquin je povukao, proslijedio loptu do Silve, a on udarcem s dvadesetak metara zabija za 3:1.

Do kraja utakmice rezultat je pokušao smanjiti i Florent Sinama-Pongolle, ali njegov je dalekometni pokušaj prohujao kraj vratnice. U 89. minuti neuspješan je bio i Manuel Pernia, a Valencia više nije dopustila Atleticu da ozbiljnije ugrozi njihova vrata.

U drugom susretu večeri Barcelona je slavila protiv Mallorce identičnim rezultatom, ali pobjednik nije bio poznat sve do 75. minute. Otočani su, naime, poveli nakon 15 minuta igre, kada je Aritz Aduriz oteo loptu Yayi Toureu na sredini igrališta, pretrčao Victora Sancheza i prebacio istrčalog Victora Valdesa.

Izjednačenje je stiglo još u prvom dijelu. Na Xavijev ubačaj iz kuta najbolje je reagirao francuski reprezentativac Thierry Henry, a pobjednički je pogodak bio djelo povratnika u sastav nakon ozljede, Andresa Inieste. On je u 67. minuti zamijenio Aleksandra Hleba, a nakon samo osam minuta provedenih u igri s druge je vratnice u mrežu pospremio nisku loptu Eidura Gudjohnsena.

Konačni rezultat postavio je Toure u sudačkoj nadoknadi, iskupivši se za svoju pogrešku kod protivničkog pogotka.