Iznenađenja na bacanje

Goran Markuš • utorak, 06.01.2009.

Predzadnje kolo Eurokupa donijelo nam je pregršt iznenađenja u skupinama E, F, G i H, iznenađenja koje uvjerljivo predvode neočekivane gostujuće pobjede za početak Azovmasha kod Gran Canarie, a zatim i Nymburka kod Budućnosti čime su oba kluba napravila ogroman korak prema Top 16 Eurokupa...

Skupina E

Najveće iznenađenje dana zasigurno je pobjeda Azovmasha kod Gran Canarie čime su gosti napravili ogroman korak prema Top 16 Eurokupa. Fantastičnom timskom igrom s Khalid El-Aminom (19 poena, 4 skoka) na čelu gosti su sjajno ušli u susret i na poluvrijeme odlaze sa velikih +14. Iako se Melvin Sanders (16 poena, 5 skokova) i njegova Canaria opiru do kraja tek uspijevaju smanjiti razliku na osam poena čime su im šanse za prolazak skupine znatno pale.

U drugom susretu skupine E novom, očekivanom pobjedom protiv Rytasa Asvel je također već "jednom nogom" u Top 16 za što ponajviše mogu zahvaliti 13:0 seriji i ponovno sjajnom Benu Dewaru (26 poena) kojeg niti vrlo raspoložen dvojac gostiju, Branko Milisavljević (24 poena, 5 asistencija) - Marijonas Petravičius (21 poen, 7 skokova) nije uspio zaustaviti.

Skupina F

Upisavši 20 poena uz deset skokova Lawrence Roberts je daleko najzaslužniji za pobjedu Crvene zvezde dok je goste predvodio ponovno sjajan Jerry Johnson (20 poena, 7 asistencija). Naš Jure Lalić na terenu je proboravio samo devet minuta zabivši samo četiri poena.

U za nastavak samog natjecanja potpuno nevažnoj utakmici Turow je očekivano svladao Brose sa solidnih 11 poena prednosti. Iako su gosti na leđima Demonda Greenea (13 poena) do poluvremena napravili solidnih +8 domaćini nastavak otvaraju velikom 14:0 serijom i ponajviše zahvaljujući sjajnom dvojcu Damir Miljković (15 poena, 4 skoka) - Chris Daniels (14 poena, 8 skokova) rutinski u svoju korist privode susret kraju.

Skupina G

Potpuno očekivano i bez većih problema Pamesa je svladala FMP čime su osigurali prvo mjesto u svojoj skupini dok se Železnik pozdravlja sa nastavkom svojih nastupa u Eurokupu. Fantastični gosti odigrali su timski izuzetno dobru utakmicu, a najefikasniji je bio Rafa Martinez (15 poena, 6 skokova) koji je svoju momčad tijekom treće četvrtine i poveo u veliku 19:0 seriju. Kod domaćina uvjerljivo dominantan igrač na terenu ponovno je bio Dragan Labović zabivši visokih 26 poena.

Veliko iznenađenje, ali i ogromni korak prema toliko željenom drugom mjestu napravio je Artland gostujućom pobjedom protiv direktnog protivnika, Fortituda iz Bologne. Iako ove momčadi trenutno dijele drugu poziciju Artland je odnio obje pobjede u međusobnim susretima i novom pobjedom u šestom kolu, kada ih očekuje sukob sa posljednjim Fortitudom, osigurali bi nastavak natjecanja u Eurokupu. Za ovaj uspjeh uvjerljivo najzaslužniji je Adam Hess koji je svih 27 poena ubacio bez ijednog promašaja. Naš Dalibor Bagarić, nažalost, u igru nije ulazio.

Skupina H

Malo iznenađenje pripremili su nam i košarkaši Bilbaoa koji su novom, petom pobjedom osigurali prvo mjesto u skupini. Šutom za tri (50 posto) gosti su jednostavno nadigrali domaćine koje niti 17 poena Borisa Savovića nije spasilo. Domaćine je predvodio sjajan Renaldas Seibutis (22 poena). Marko Banić igrao je samo osam minuta koje je iskoristio za svega dva poena, dok je za svojih 14 minuta Drago Pašalić skupio pet poena i tri skoka.

Veliko iznenađenje pripremio nam je Nymburk koji je nakon uvodnih -4 okrenuo susret i mirnom igrom osigurao veliku, drugu ovosezonsku pobjedu u Eurokupu. Goste je predvodio sjajan dvojac Justin Gray (19 poena, 5 asistencija) - Arthur Lee (15 poena, 5 skokova) dok je najefikasniji igrač domaćina bio Vladimir Micov upisavši 17 poena uz šest skokova.