SP 2009, Skupina B, 1. kolo, 16.01.2009, 20:30 h, Split, Spaladium Arena, gledatelja: 12.000
Suci: Lemme i Ulrich (oba Njemačka)
Hrvatska
Hrvatska
27:26(14:13) Južna Koreja
Južna Koreja

Bernard Jurišić, Ivana Strahija • petak, 16.01.2009.

Hrvatska rukometna reprezentacija u svom je stilu otvorila Svjetsko prvenstvo u našoj zemlji. 58 minuta muke i teškoća, a onda dvije posljednje minute u kojima je po tko zna koji put pokazano pobjedničko srce hrvatskih rukometaša i ubilježena početna pobjeda nad tvrdim Korejcima...

UKUPNO2619/4

Nakon što je odrađena ceremonija svečanog otvaranja rukometaši Hrvatske i Južne Koreje otvorili su sportski dio 21. Svjetskog rukometnog prvenstva. Na predstavljanju su bučno pozdravljeni i hrvatski i korejski rukometaši, no kad je lopta krenula sa centra, simpatije prema protivnicima s jugoistoka Azije su nestale.

Prvi pogodak na Svjetskom prvenstvu zabio je Vedran Zrnić, a momčad Lina Červara utakmicu je otvorila čuvajući stečenu prednost od dva pogotka. Korejce smo u početku vrlo dobro smirili i natjerali da igraju postavljeni napad umjesto kontri po kojima su najopasniji.

Vezane vijesti

Sredinom prvog dijela pojavili su se prvi naši problemi u napadu, koji su koincidirali sa Červarovim pokušajima igranja bez pivota. Duvnjak je unio malo živosti u naš napad, pa smo u 22. minuti prvi put imali +3 - 10:7. No, razbranio se Chanyoung Park, skinuo nekoliko naših uzastopnih napada, ubrzao korejske napade i učas su naši protivnici serijom od 4:0 došli u svoje prvo vodstvo (10:11) u 26. minuti. Do poluvremena, minimalna prednost ipak je otišla na našu stranu.

"Rovovska bitka" nastavljena je i u drugom poluvremenu. U 40. minuti Korejci su zaradil dvostruko isključenje, koje smo materijalizirali s dva pogotka i poveli 19:17. Zrnić je promašivši "zicer" propustio prigodu da otiđemo i na osjetniju prednost, možda i "slomimo" protivnike.

Željenih tri razlike ipak smo dosegnuli u 47. minuti, kad je Čupić zabio za 22:19. No dva isključenja naših, korejska upornost, loš dan naših, a "čarolije" korejskih vratara koji su skidali zcer za zicerom generirali su seriju Koreje od 5:0, kojom su prešli u opasno vodstvo 23:25 u 55. minuti.

Atmosfera u dvorani je proključala, 12.000 navijača kao da je po prvi put shvatilo da bismo ovu utakmicu mogli izgubiti i dali su impuls našim igračima. Čupić i Vori konačno su uspjeli savladati Parka i izjednačiti na 25:25 tri minute prije kraja.

Uz navijačko grotlo, na scenu je u posljednjim minutama stupio kapetan Petar Metličić i s dva pogotka postavio 27:26 i donio prvu pobjedu Hrvatskoj na Svjetskom prvenstvu. Iznimno važnu, pobjedu koja valjda i nije mogla biti drugačija nego brojne koje je ova velika momčad pobjedničkog duha ostvarila dosad.