United preuzeo vrh, Tottenham opet na dnu

Marin Vuković • subota, 17.01.2009.

Pogotkom Dimitra Berbatova u posljednjoj minuti utakmice Manchester United je po prvi put ove sezone preuzeo čelnu poziciju u Premiershipu i pred dosadašnjeg lidera Liverpool stavio novi izazov. Chelsea je na Stamford Bridgeu visio do posljednjih trenutaka i na kraju preokrenuo rezultat, dok su dvije posljednjeplasirane momčadi upisale uvjerljive pobjede i na samo dno Premiershipa ponovno gurnule - Tottenham.

Tottenham svoju utakmicu 22. kola igra tek sutra, ali će 24 sata biti prisiljeni gledati ime svoje momčadi na posljednjem mjestu Premiershipa. Uvjerljive, identične pobjede od 3:0 West Bromwich Albiona nad Middlesbroughom i Blackburna nad Newcastleom gurnule su Spurse u nezavidnu situaciju, u nedjeljnom ogledu s Portsmouthom pred Lukom Modrićem, Vedranom Ćorlukom i ostatkom londonske momčadi bit će poseban imperativ pobjede.

Na drugom kraju ljestvice također bitna promjena. Branitelj naslova Manchester United po prvi je put ove sezone zasjeo na vrh Premiershipa i to pobjedom u posljednjim trenucima utakmice protiv Boltona. Crveni vragovi su na Reebok stadionu odigrali dobru utakmicu, ali uz dosta problema u završnici napada i pregršt propuštenih prilika.

Susret je odlučen u 90. minuti kada je Carlos Tevez uspio proći desnom stranom i zavrnuti loptu u srce šesnaesterca domaće momčadi, gdje se potpuno neometan našao Dimitar Berbatov i glavom poslao loptu pored nemoćnog Jussija Jaaskelainena.

Kakve su misli prolazile kroz glavu Luiza Felipea Scolarija u današnjem srazu sa Stoke Cityjem, možda nikad nećemo saznati, ali Chelseaju je do posljednjih trenutaka utakmice prijetio poraz od nekadašnjeg drugoligaša. Uoči utakmice londonska je momčad ostala bez Joea Colea, koji je izgubljen do kraja sezone zbog ozljede križnih ligamenata koljena, a na zagrijavanju se ozlijedio i John Terry.

Stoke City je poveo iz praktički prvog udarca u vrata Chelseaja, nakon sat vremena igre pogodio je Rory Delap. Ipak, u posljednje dvije minute utakmice domaćin uspijeva preokrenuti rezultat i pogocima Juliana Bellettija i Franka Lamparda spasiti obraz, a možda i posao svom menadžeru.

Aston Villa je nastavila s pobjedama i nakon ovoga kola i dalje će ostati na četvrtom mjestu prvenstvene ljestvice. Usprkos tome što je Sunderland poveo 1:0 golom Dannyja Collinsa i što je ostala s deset igrača nakon isključenja Ashleya Younga, momčad Martina O'Neilla riješila je utakmicu u svoju korist. Na 1:1 izjednačio je James Milner, a potom s bijele točke Gareth Barry donio bodove gostima.

Dok očekuje vijesti iz Milana i konačan odgovor Kake, Manchester City je uspio s minimalnih 1:0 svladati Wigan i odmaknuti se od dna Premiershipa. Jedini pogodak za City postigao je Pablo Zabaleta.

U posljednjoj subotnjoj utakmici Arsenal se na stadionu Kingston Comms u potpunosti osvetio Hull Cityju za poraz u Londonu iz jesenskog dijela sezone. Topnici su slavili s 3:1, a prvo poluvrijeme riješili su u svoju korist pogotkom Emmanuela Adebayora.

U 65. minuti nadu domaćinu vratio je Daniel Cousin, ali s dva pogotka u posljednjih osam minuta Arsenal je odnio bodove. Strijelci su bili Samir Nasri i Nicklas Bendtner.