Fantastični Petković vodio do pobjede

Ivana Jurica • subota, 17.01.2009.

Sjajnom igrom kapetana Luke Petkovića (36 koševa), uz svesrdnu podršku Mira Bilana (22 koša), Šibenčani su na Baldekinu s 87:77 pobijedili vrlo dobru momčad Zaboka. Bila je to iznimno neizvjesna i zanimljiva utakmica, a već spomenuti dvojac, posebice Petković, bio je nerješiva enigma za gostujuću momčad. Ovom pobjedom momčad Zorana Kalpića još je korak bliže plasmanu u Ligu za prvaka...

Početak dvoboja obilježio je dvoboj pod obručima: s jedne strane domaći centar Miro Bilan koji je postigao svih devet prvih koševa svoje momčadi, odnosno s druge strane Zoran Pehar, prošlosezonski igrač Šibenika. Tricom Luke Petkovića domaća momčad u 4. minuti prvi put dolazi do pet koševa prednosti (12:7). Gostujući trener Črnjević rotira svoje igrače, traži raspoloženu petorku što mu se isplaćuje već do kraja četvrtine koju su tricama zaključili Bašić, odnosno Petković za 20:20 na isteku prvih deset minuta.

Drugu četvrtinu košem otvara Filip Vukičević. Šibenčani su stalno na prednosti od tri – pet koševa, a Zabok se u drugom dijelu druge četvrtine vraća u egal, a zatim dolazi i do vodstva. Antonio Bilić u 19. je minuti prvo izjednačio na 39:39, te potom i poentirao nakon solo prodora za 39:41. Na identičan način uzvratio mu je i Petković, čijim je košem i zaključeno prvo poluvrijeme u kojem je minimalna prednost bila na strani Zaboka (44:46).

Mimica je početkom nastavka donio izjednačenje (46:46), ali Janković tricom vraća prednost svojoj momčadi. Na identičan način uzvraća i domaći kapetan: pogađa tricu, nakon toga i za dva i prednost je ponovno na strani Šibenčana (50:49). U samo dvije minute gosti pogađaju tri trice (dvije Peklarić, jedna Janković) i dolaze do prednosti od pet koševa (55:60). Odgovornost tada u ruke preuzima Petković, koji uz pomoć Bilana i Vukičevića, do isteka treće četvrtine vraća prednost na stranu svoje momčadi (68:67).

U posljednjih deset minuta domaća je momčad zaigrala odličnu obranu kojom su goste često prisiljavali na pogreške. Već u 31. minuti suci su kapetanu gostiju Robertu Ležu svirali namjeran prekršaj, što su kaznili Petković (s linije slobodnih bacanja) i Mimica (zakucavanjem) za vodstvo od 72:67. Nakon koševa Vukičevića i trice Filipovića u 35. minuti Šibenik ima devet koševa prednosti (77:68). Ali, gosti se ne predaju: tricama pokušavaju smanjiti prednost domaćih, ali Lekić (dva puta) promašuje. Kažnjava to na drugoj strani Mario Filipović koji svojom drugom tricom vraća na plus osam (85:77) jednu minutu i 17 sekundi prije kraja utakmice.

Zabok nakon time-outa ponovno pokušava dalekometnim šutom, ali Miro Vranjić, posljednje pojačanje Zaboka, ne uspijeva pogoditi. A na drugoj strani za konačnih 87:77 pogađa najbolji pojedinac susreta Luka Petković.

Pobjedom nad Zabokom Šibenik se učvrstio na drugom mjestu na tablici, dok je momčad Dragutina Črnjevića pretposljednja, deveta. Šibenčane sad očekuju dva gostovanja, u Trogiru i Sinju, dok će Zabok nove bodove tražiti u susretima protiv Alkara i Cedevite.