Stoppini nije zaustavio Đokovića

Branimir Korać • ponedjeljak, 19.01.2009.

Prvi susreti prvog kola Australian Opena kod tenisača nisu ponudili neke neočekivane rezultate. Favoriti su ubilježili pobjede, a među njima najuvjerljiviji bio je Andy Roddick...

Andy Roddick na najbolji način otvorio je nastup na Australian Openu. Na samom startu za protivnika je imao švedskog kvalifikanta Björna Rehnquista i nije mu dopustio niti najmanju šansu. Svladao ga je ispustivši tek četiri gema za nešto više od sat i pol. Rehnquist mu je pomagao u naumu što ranijeg završetka meča, upisao je 37 neforsiranih pogrešaka, čak 27 više od sedmog nositelja. Inače ovo je Rehnquistu bio prvi meč u karijeri protiv Top 10 igrača što je svakako ostavilo traga na sam ulazak u meč.

Nešto duže na terenu se zadržao Tomas Berdych koji je za protivnika imao Amerikanca Robbieja Gineprija. Ginepri je dosta griješio, meč završio s okruglih 50 neforsiranih pogrešaka i upisao ipak očekivani poraz. Treba istaknuti i pobjedu slovačkog već veterana Dominika Hrbatyja protiv mladog Amerikanca Johna Isnera. Isneru nije pomoglo niti čak 39 as servisa, Hrbaty ga je neutralizirao i slavio u četiri seta.

Teže od očekivanja dalje je prošao Robin Söderling koji je morao "raditi" četiri seta protiv Amerikanca Roberta Kendricka. U odličnoj atmosferi uz veliku podršku s tribina Söderling je dugo lomio otpor Kendricka kojeg je u igri držao odličan servis (20 aseva). Tommy Robredo prebolio je težak poraz od Marija Ančića u Sydneyu i na pravi način riješio je meč protiv Amerikanca Bobbyja Reynoldsa. Robredo je bio na visini zadatka i u tri seta završio posao mučivši se samo nešto više u drugom setu.

Prvi maraton ovogodišnjeg turnira odradili su David Ferrer i Denis Gremelmayr. Ferrer se mučio i s protivnikom i ozljedom i slavio je tek u pet setova nakon što je Gremelmayr uspio dva seta uzeti u 13. igri. U petom setu jedini break stigao je u pravom trenutku kada je kod 5:4 Ferrer došao do 30:40 i odmah realizirao prvu meč loptu.

Lagan put do drugog kola imao je Argentinac Juan Martin del Potro. Njemu je protivnik bio Nijemac Mischa Zverev koji nije uspio ozbiljnije zaprijetiti. Del Potro je to rutinski riješio u tri seta te se plasirao dalje gdje čeka još jednog Nijemca Floriana Mayera.

Kao i uvijek na Australian Openu, Marcos Baghdatis imao je vatrenu podršku s tribina. Protiv Juliena Benneteaua na terenu je posve dominirao i prošao u dva seta na zadovoljstvo brojnih navijača. Cipranin je posebice u prvom i trećem setu pokazao sjajnu igru kojom je još jednom potvrdio kako se u Melbourneu sjajno osjeća.

Nešto više od očekivanog mučio se Stanislas Wawrinka protiv Ive Minara. Dobre igre u Kooyongu davale su nagovještaj kako će Wawrinka biti uvjerljiv i u Melbourneu, međutim u prvom kolu dopustio je Minaru da mu stvori dosta problema izuzev u prvom setu koji je bio jednosmjeran. Ipak, na kraju je Švicarac u tie-breaku četvrtog seta spasio nekoliko set lopti i izbjegao peti set.

Najvatrenija atmosfera na tribinama bila je u dvoboju velike australske nade Bernarda Tomica i Talijana Potita Staracea. Tomic je uživao ogromnu podršku domaćih navijača i ostvario dosad najveću pobjedu u karijeri. Sva tri seta uzeo je u tie-breaku, a Starace ima za čim žaliti jer je propustio break u četvrtom setu koji bi ga odveo u peti set.

Novak Đoković u tri seta eliminirao je Talijana Stoppinija koji je u trećem setu imao dvostruki break i nije ga zadržao. U završnici seta Đoković je odlučio privesti meč što brže kraju je te napravio preokret i sa 7:5 uzeo set za prolaz u drugo kolo gdje ga se ionako očekivalo. Stoppini je u kvalifikacijama zaustavio našeg Antonija Veića i sam ulazak u glavni turnir za njega je uspjeh.

Strašan meč odigrali su Gilles Müller i Feliciano Lopez. Po najgorem suncu igrali su pet setova, a peti set Luksemburžanin je dobio s nevjerojatnih 16:14. 2:0 u setovima imao je Müller da bi se Lopez vratio, ali u petom setu nije dovršio preokret. Ovaj maraton trajao je više od četiri i pol sata.

Uspješan start imao je Marat Safin koji je prema očekivanjima u tri seta iz turnira ispratio Ivana Navarra. Španjolac se borio, servirao je vrlo dobro, ali Safin je u završnici trećeg seta prekinuo njegov niz dobrih servisa, napravio break i prošao dalje.

Posljednji su na terenu ostali Roger Federer i Andreas Seppi. Seppi je prvi set izgubio s lakoćom sa 6:1, da bi u naredna dva bio posve ravnopravan drugom igraču svijeta. Federer je pokušavao napraviti break, ali sve do završnice trećeg seta nije uspio do njega i doći. Talijan se odlično držao, no više od te "zadovoljštine" nije mogao. Imao je čak deset break lopti, ali Federer je po svom starom dobrom običaju u trenucima kada je bilo najvažnije bio najbolji.

Tenisači, prvo kolo: Roddick (SAD, 7) - Rehnquist (Švedska, Q) 6:0, 6:2, 6:2, Berdych (Češka, 20) - Ginepri (SAD) 6:4, 6:4, 6:3, Dabul (Argentina) - Petzschner (Njemačka) 6:1, 6:2, 6:4, Hrbaty (Slovačka, Q) - Isner (SAD, WC) 7:6(4), 2:6, 7:5, Söderling (Švedska, 16) - Kendrick (SAD) 5:7, 6:4, 6:4, 7:5, Mayer (Njemačka, Q) - Ouahab (Alžir, Q) 6:2, 6:1, 6:2, Malisse (Belgija, Q) - Llodra (Francuska) 7:6(8), 6:1, 6:1, Robredo (Španjolska, 21) - Reynolds (SAD) 6:2, 7:5, 6:1, Ferrer (Španjolska, 11) - Gremelmayr (Njemačka) 6:1, 6:7(6), 6:1, 6:7(4), 6:4, Del Potro (Argentina, 8) - Zverev (Njemačka) 6:3, 6:4, 6:2, Baghdatis (Cipar) - Benneteau (Francuska) 6:3, 7:6(5), 6:2, Wawrinka (Švicarska, 15) - I. Minar (Češka) 6:1, 2:6, 7:5, 7:6(9), Chardy (Francuska) - Daniel (Brazil) 6:4, 6:4, 6:1, Tomic (Australija, WC) - Starace (Italija) 7:6(5), 1:6, 7:6(5), 7:6(6), Troicki (Srbija) - A. Martin (Španjolska) 6:3, 3:6, 6:2, 6:4, Đoković (Srbija, 3) - Stoppini (Italija, Q) 6:2, 6:3, 7:5, Klein (Australija, WC) - Phau (Njemačka, Q) 6:4, 6:3, 4:6, 6:3, Müller (Luksemburg) - F. Lopez (Španjolska, 27) 6:3, 7:6(5), 4:6, 4:6, 16:14, Fish (SAD, 23) - Groth (Australija, WC) 6:7(3), 6:4, 7:5, 6:0, Garcia-Lopez (Španjolska) - Calleri (Argentina) 3:6, 7:6(5), 6:2, 6:0, Korolev (Rusija, Q) - Moya (Španjolska) 6:3, 6:1, 7:6(7), Delic (SAD, LL) - Dent (SAD) 6:4, 3:6, 4:6, 6:3, 6:4, Lu (Kineski Tajpeh) - Bellucci (Brazil) 6:3, 7:5, 6:4, Mathieu (Francuska, 28) - J. Nieminen (Finska) 6:2, 4:1 predaja Nieminen, Safin (Rusija, 26) - Navarro (Španjolska) 6:3, 6:3, 6:4, Bolelli (Italija) - Vliegen (Belgija) 7:6(5), 7:6(3), 7:5, Kohlschreiber (Njemačka, 32) - Querrey (SAD) 7:6(6), 6:3, 6:2, Santoro (Francuska) - Ferrero (Španjolska) 6:3, 6:2, 6:7(5), 6:2, Tipsarević (Srbija) - Hernandez (Španjolska) 4:6, 6:1, 6:3, 4:6, 6:0, Nalbandian (Argentina, 10) - Gicquel (Francuska) 6:1, 4:6, 6:2, 6:3, Federer (Švicarska, 2) - Seppi (Italija) 6:1, 7:6(4), 7:5.