SP 2009, Natjecanje po skupinama, Skupina B, 4. kolo, 21.01.2009, 20:30 h, Split, Spaladium Arena, gledatelja: 12.000
Suci: Din i Laurentiu (oba Rumunjska)
Španjolska
Španjolska
22:32(11:18) Hrvatska
Hrvatska

Bernard Jurišić, Mihaela Bradovski • srijeda, 21.01.2009.

Hrvatski rukometaši u spektakularnom ambijentu pred 12.000 navijača čija pjesma nije prestajala svih 60 minuta, pregazili su Španjolsku, osigurali plasman u drugi krug i minimalno dva boda nose sa sobom u Zagreb. U partiji dostojnoj najvećih predstava ove generacije, Španjolci nisu imali nikakvih šansi...

UKUPNO32131/17

U spektakularnom ambijentu pred 12.000 raspjevanih navijača, hrvatski rukometaši jednostavno nisu mogli podbaciti. Pjesma s krcatih tribina Spaladium Arene dizala je adrenalin našim igračima svih 60 minuta i davala im prednost možda i veću od jednog igrača u polju.

U utakmicu protiv Španjolaca krenuli smo bez Ivana Balića, koji se prvi put pojavio na terenu u 11. minuti. Dotad su njegovi suigrači već stvorili prednost od 6:2, igrajući od prve minute čvrsto, agresivno i energično.

Prva od dvije situacije u prvom dijelu u kojima smo imali dva igrača manje pokazala je kolika je srčanost i želja svih naših igrača za večerašnjom pobjedom. Ne samo da smo se obranili s dva igrača manje, nego smo zabili tri u nizu i otišli na 14:7 u 21. minuti. 12.000 ljudi bilo je u ekstazi, a na terenu se gomilala pozitivna energija naše momčadi.

Razbranio se Mirko Alilović, kao da je odlučio poslušati naš jučerašnji vapaj i poručiti "Ne u mojoj kući!" Raspucali su se Lacković i Duvnjak, a Pero Metličić je u 25. minuti postavio velikih 17:9. Ni drugu situaciju s dva igrača više u prvom dijelu Španjolci nisu materijalizirali. Alilović skida zicer, a na odmor se odlazi s uvjerljivih 18:11 za Hrvatsku.

Mala kriza dogodila se na otvaranju drugog dijela, kad su Španjolci s 20:12 stigli na 20:15 u 40. minuti, uz konstanog igrača više na terenu nekoliko minuta. No, tada je na scenu stupio veliki, najveći. Ivano Balić najprije je presjekao jednu loptu i zabio iz kontre, a nakon toga poentirao i drugi put s igračem manje za 22:16.

Mirko Alilović zaključao je naša vrata, ubrzao se protok lopte u napadu i učas smo odletjeli na 25:16 u 48. minuti. Španjolci su još jednom pokušali priprijetiti, ali najviše što su mogli bilo je 26:19 u 53. minuti. U posljednjoj minuti dosegnuli smo i rekordnih 32:21, koji su najbolje dočaravali odnos snaga na terenu.

Hrvatska je tako ostvarila prvu veliku pobjedu na Svjetskom prvenstvu i pokazala svima da je spremna i sposobna za velike stvari. Vratari su su branili, obrana je zatvarala, napad je bio raznovrstan i lepršav. Šveđani su večeras mogli vidjeti kakav ih pakao čeka u četvrtak.