SP 2009, Natjecanje po skupinama, Skupina B, 5. kolo, 22.01.2009, 20:30 h, Split, Spaladium Arena, gledatelja: 12.000
Suci: Lemme i Ulrich (oba Njemačka)
Hrvatska
Hrvatska
30:26(14:13) Švedska
Švedska

Bernard Jurišić, Vedran Attias • četvrtak, 22.01.2009.

Hrvatski rukometaši u još su jednom spektakularnom ambijentu pred 12.000 navijača u Spaladium Areni ostvarili petu pobjedu u nizu i s maksimalnim učinkom odlaze u drugi krug. Šveđani su bili opasniji i čvršći protivnik od Španjolaca, no nije im to bilo dovoljno za išta više od uvjerljivog poraza...

UKUPNO26154/65

Šveđani su i večeras pokazali da su trenutno čvršća i kvalitetnija momčad od Španjolaca. Bila je to teška bitka od prve minute, za svaku loptu, svaku obranu, svaki napad. Bitka u kojoj je Hrvatska na kraju pokazala da je bolja, čvršća i kvalitetnija.

I večeras je Hrvatska krenula bez Ivana Balića, koji se ovog puta ipak morao uključiti nešto ranije nego što je predviđeno. U 7. minuti Šveđani su vodili 2:4, a ulaskom našeg najboljeg igrača i stvari su krenule nabolje. Najprije smo u jednoj minuti stigli na 4:4, a onda je Balić stavio točku na preokret za 5:4 u 10. minuti.

Mirko Alilović opet je bio raspoložen i skinuo je nekoliko teških lopti u prvom dijelu. Švedski napad je izgledao protočno i brzo, znali su izigrati našu obranu, no Alilović je bio prepreka koju često nisu mogli prijeći. Na drugoj strani nosile su nas prije svega dobre individualne partiture Balića i Lackovića, te precizni i munjeviti Ivan Čupić.

Koliko je to teška bitka u prvom dijelu bila pokazuje i podatak da ni jednog trenutka nismo imali više od jednog pogotka prednosti. Na poluvrijeme smo otišli s upravo takvom, minimalnom prednošću.

Drugo poluvrijeme otvara velika hrvatska serija u kojoj smo konačno prešli dosad začaranu granicu od +1. U 37. minuti otišli smo na 20:15, a veći dio prednosti stvorili smo s igračem manje. Uz to je Sjöstrand skinuo dva zicera Lackoviću, s kojima smo mogli još uvjerljivije voditi.

No, dvostruko isključenje našim igračima Šveđani koriste za povratak. U 39. minuti smanjili su na 20:17, a pet minuta kasnije utakmica se opet vratila u neizvjesnost - 22:20. Sjöstrand je počeo raditi čuda na švedskim vratima, slična kakvima je izluđivao Španjolce u 3. kolu.

No, pronašli su naši igrači lijek i za njega. Duvnjak i posebno Ivan Čupić u dvije su ga minute uspjeli pošteno "izbušiti" i odvesti nas na 27:22 u 53. minuti. Opet briljantnih 12.000 raspjevanih hrvatskih navijača je "eksplodiralo", trebalo je samo vruća srca, ali hladne glave privesti utakmicu kraju.

A to hrvatska rukometna reprezentacija - zna! S nekoliko novih obrana Mirka Alilovića, munjevitih kontri i pametnih napada otišli smo na 29:23 i Šveđani su se morali predati. Potpuno zasluženo hrvatski rukometaši su osvojili su prvo mjesto u skupini B, jer su u pet utakmica pokazali najviše.

Momčad Lina Červara tako u drugi krug u Arenu Zagreb nosi maksimalna 4 boda, a Šveđani će u boj za polufinale krenuti s dva. Tamo nas čekaju nova uzbuđenja - Francuzi, Mađari i Slovaci!