Amer namučio Noleta, Federer srušio Safina

Tea Lokas • petak, 23.01.2009.

Vrući mečevi odigrani su na terenima suncem okupane Australije u trećem kolu prvog Grand Slama sezone. Balkanska se snaga odmjeravala na najvećoj pozornici turnira gdje su senzacionalan meč odigrali Amer Delić i Novak Đoković. 20-godišnji je Del Potro slavio u ništa manje zanimljivom susretu protiv raspoloženog Luksemburžanina Müllera, a Federer je u tri seta ispratio pobjednika iz 2005....

Momak iz Tuzle, kojem je najviši renking u karijeri onaj 2007. kada je bio pozicioniran na 60. mjestu (trenutno 127.), zadao je mnoštvo pa čak i previše problema svjetskom broju tri. Amer Delić uz erupciju navijačkih povika pokazao se kao teška prepreka za Đokovića koji je vrlo lako mogao meč rješavati u tek petom setu. No, do toga ipak nije došlo. Nole se pribrao u ključnim trenucima tie-breaka u četvrtom setu te se za još jedan korak približio svom cilju - obrani naslova na Pacifiku.

U noćnom terminu pobjedu je izborio jedan od glavnih favorita za naslov, Roger Federer. Iako najavljen kao meč dana, susret Švicarca s Maratom Safinom protekao je lakše no očekivano za drugog nositelja. Slavlje za Federera i frustracija za Safina mogle su početi kada je u trinaestoj igri trećeg seta suđen prijestup Rusu kod drugog servisa za vrijedno vodstvo Federera 4:1. Pobjedom u tri seta osigurao je osminu finala u kojoj će mu protivnik biti Čeh Berdych koji je, pak, svladao švicarski broj dva Stanislasa Wawrinku.

Nešto prije nego što je lucky-loser na noge dizao publiku u Rod Laver Areni, u Hisense Areni okončan je susret od 3 sata i 25 minuta između Argentinca Del Potra i luksemburškog tenisača Gillesa Müllera, 87. na ATP ljestvici. Sve čari igre prikazao je "izazivač" u prvom setu koji je osvojio u trinaestoj igri. Sljedeća tri seta pripala su ipak očekivano Del Potru, koji će za osminu finala s Čilićem morati podignuti razinu tenisa koju prikazuje ukoliko želi razmišljati o zamjetnijem rezultatu.

Tek teži trening odradili su Španjolac Tommy Robredo, pobijedivši Yen-Hsun Lua iz Kineskog Tajpeha rezultatom 6:1, 6:3, 6:2, te Andy Roddick koji je s posljednjeg Australian Opena u karijeri ispratio 36-godišnjeg Santoroa rezultatom 6:3, 6:4, 6:2.

Tenisači, treće kolo: Robredo (Španjolska, 21) - Lu (Kineski Tajpeh) 6:1, 6:3, 6:2, Đoković (Srbija, 3) - Delic (SAD, LL) 6:2, 4:6, 6:3, 7:6(4), Del Potro (Argentina, 8) - Müller (Luksemburg) 6:7(5), 7:5, 6:3, 7:5, Čilić (Hrvatska, 19) - Ferrer (Španjolska, 11) 7:6(5), 6:3, 6:4, Roddick (SAD, 7) - Santoro (Francuska) 6:3, 6:4, 6:2, Wawrinka (Švicarska, 15) - Berdych (Češka, 20) 4:6, 6:1, 6:3, 6:4, Federer (Švicarska, 2) - Safin (Rusija, 26) 6:3, 6:2, 7:6(5), Marcos Baghdatis (Cipar) - Mardy Fish (SAD, 23) 6:2, 6:4, 6:4.