Juventus smijenio Inter na vrhu

Ivana Spahija • subota, 24.01.2009.

Pobjedom nad Fiorentinom u derbiju 20. kola Serie A, nogometaši Juventusa barem su se na jedan dan bodovno izjednačili s Interom i crno-plavima se pridružili na vodećem mjestu na ljestvici. Stara dama je zahvaljujući pogotku Marchisija unijela neizvjesnost u utrku za Scudettom...

"Naš objektivan cilj je prvo mjesto", rekao je uoči dvoboja Juventusa i Fiorentine Claudio Ranieri, trener torinske momčadi. Juventus je već u prošlom kolu prokockao priliku potpuno pritisnuti Inter i ugroziti prvo mjesto crno-plavih, ali se zato Stara dama "iskupila" u ovom kolu i minimalnom pobjedom nad Violama barem se na jedan dan našla na prvom mjestu, s istim brojem bodova kao i Inter, ali boljom gol-razlikom. Hoće li bijelo-crni ostati vodeći i nakon 20. kola, saznat će se nakon dvoboja Intera i Sampdorije. Naš Dario Knežević zbog ozljede nije konkurirao za ovaj susret.

Susret je od samog početka pripao domaćinima, Del Piero je u devetoj minuti iz nemoguće pozicije gotovo doveo domaćine u vodstvo, ali je njegov udarac završio nekoliko centimetara pokraj gola Fiorentine. Pet minuta kasnije Amauri je prošao trojicu braniča gostiju, ali je bio neprecizan i nije uspio pogoditi mrežu Freya.

Stalan pritisak na obranu Fiorentine domaćinima se isplatio u 21. minuti. Del Piero je majstorski pronašao Marchisija, koji je bio u punom trku prema golu Viola i uspio je zatresti mrežu za vodstvo Juventusa od 1:0. Gosti iz Firenze pokušali su uzvratiti u 32. minuti, ali je udarac glavom Santane greda spasila da se ne nađe u mreži Buffona. Minutu nakon toga poništen je, kako se čini, ipak regularan pogodak Fiorentine. Udarac Montoliva s ruba prostora uspio je odbiti Buffon, ali je Gilardino pospremio loptu u mrežu, no sudac je u vrlo dvojbenoj odluci pokazao da se napadač Fiorentine našao u zaleđu.

U drugom poluvremenu trgnuli su se i gosti, koji su pokušavali doći do izjednačenja. U 56. minuti odličan pokušaj Pasqualea uspio je odbiti Buffon, a vratar Juventusa iskazao se i u 71. minuti odbivši vrlo opasan udarac Gilardina. Niti domaćini nisu spavali, Stara dama je u 83. minuti mogla udvostručiti vodstvo, ali je ovaj put Frey dobro reagirao na udarac Giovinca. Susret je tako završio juventusovskom pobjedom od minimalnih 1:0, no i to je dovoljno da se Stara dama barem na jedan dan nađe na vodećem mjestu na ljestvici.

Derbi začelja između Reggine i Chieva odigran u Reggio Calabriji završio je minimalnom pobjedom gostiju iz Verone. Nogometaši Chieva time su ostvarili prijeko potreban cilj i s drugom pobjedom za redom odmaknuli se od samog dna te trenutno drže 18. mjesto na ljestvici. Sva tri boda gostima donio je Italiano pogotkom u drugoj minuti sudačke nadoknade i time Reggini prepustio neslavno, posljednje mjesto na ljestvici.