Roma uvjerljiva, prvijenac Beckhama

Ivana Spahija • nedjelja, 25.01.2009.

Relativno očekivane rezultate ponudili su susreti 20. kola Serie A. Milan je u gostima svladao Bolognu s visokih 4:1, uz prvi pogodak Davida Beckhama u crveno-crnom dresu, a uvjerljiva je bila i Roma, koja je u Napulju deklasirala solidnu momčad Napolija. Jurićeva Genoa podijelila je bodove s Catanijom, a pravu blamažu doživio je Lazio domaćim porazom od Cagliarija...

Uvjerljivu pobjedu u gostima ostvarili su nogometaši Milana, koji su u Bologni istoimeni klub svladali s visokih 4:1. Uz uvjerljivu pobjedu Rossonera, utakmicu je obilježio i prvi pogodak Davida Beckhama, kojem nije trebalo dugo da se iskaže u crveno-crnom dresu. Izabranici Carla Ancelottija s nova tri boda i dalje drže treće mjesto na ljestvici i još uvijek se mogu ubaciti u utrku za Scudettom.

Golijada u Bologni započela je šokantno po goste iz Milana. U osmoj minuti dosuđen je jedanaesterac za domaćine zbog prekršaja Maldinija nad Amorosom, a Marco Di Vaio je realizirao najstrožu kaznu i Bologni donio vodstvo od 1:0. Slavlje domaće momčadi trajalo je samo četiri minute, Kaka je s desne strane dobro uposlio Seedorfa, koji je pronašao put do mreže Antoniolija i poravnao rezultat na 1:1.

Nogometaši u prvih 15 minuta nisu imali ni trenutka za predah, ali ni suci, koji su već u 15. minuti dosudili i drugi kazneni udarac, ovaj put za Milan zbog prekršaja Bombardinija nad Zambrottom. Kao i nebrojeno puta do sada, Kaka je bio precizan s bijele točke i Rossonerima donio preokret i vodstvo od 2:1. Brazilski čarobnjak bio je posebno inspiriran u ovom susretu te je i u 42. minuti pronašao put do mreže domaćina i Milanu donio prednost od 3:1.

Domaćini nisu ni uspjeli doći do izglednije prilike za promjenu rezultata, a Milan je i dalje nasrtao te se mreža Antoniolija ponovno tresla u 59. minuti. Seedorf je dodao za Beckhama, koji je udarcem s desne strane matirao domaćeg vratara i postavio rezultat na konačnih 4:1 za novu pobjedu Milana.

Napokon uvjerljiva bila je i Roma, koja je na teškom gostovanju u Napulju došla do pobjede nad Napolijem, bilo je 3:0 za raspoložene Vukove. Trener Rome Luciano Spalletti iz početnog sastava izostavio je oporavljenog kapetana Francesca Tottija, ali ni to nije spriječio Rimljane da dođu do prijeko potrebne pobjede. Napoli je s druge strane ovim porazom propustio priliku pritisnuti Milan i uključiti se u utrku za Ligom prvaka.

Susret je otvorilo poništenje pogotka domaćinima, u šestoj minuti Zalayeta je uspio zatresti mrežu Donija i sudac je prvotno priznao pogodak Napolija, da bi nakon konzultacije s pomoćnikom dosudio igranje rukom napuljskog napadača. Prva prava prilika u susretu pretvorila se u pogodak, Mexes je u 18. minuti izbjegao zamku zaleđa i matirao domaćeg vratara Gianella za vodstvo Rome od 1:0. Napoli je pokušao uzvratiti u 28. minuti, ali je odličan udarac Lavezzija uspio odbiti Doni.

Roma je do drugog pogotka došla u 32. minuti, Juan je, nakon izvedenog udarca iz kuta, nadskočio cijelu obranu Napolija i pogodio mrežu Gianella za vodstvo Vukova od 2:0. Potpunu dominaciju Rome u Napulju potpisao je Vučinić u 50. minuti kada je, nakon ukradene lopte Santacroceu i duplog pasa s Aquilanijem, zatresao mrežu Napolija i postavio rezultat na konačnih 3:0 za Romu. Vukovima su nova tri boda donijela uspon na šesto mjesto na ljestvici i zaostatak od samo tri boda za četvrtoplasiranom Genoom.

Nakon niza dobrih rezultata koji su ih donijeli na visoko četvrto mjesto na ljestvici, nogometaši Genoe ostvarili su blago razočaranje na domaćem terenu remijem s Catanijom u susretu koji je završio rezultatom 1:1. Naš Ivan Jurić zbog žutih kartona nije bio među prozvanima za ovaj susret. Nakon prvog poluvremena bez pogodaka, prvi su poveli gosti sa Sicilije u 68. minuti, a bod za domaćine izvukao je Milito šest minuta kasnije pogotkom za konačnih 1:1 i raspodjelu bodova koja Genou i dalje ostavlja na četvrtom mjestu.

Možda i najveće iznenađenje ovog kola je pobjeda Cagliarija nad Lazijem na rimskom Olimpicu. Momčad sa Sardinije je s visokih 4:1 potpuno potopila Nebesko-plave. Nakon samo devet minuta igre gledatelji na Olimpicu vidjeli su već tri pogotka, Lazio je poveo golom Rocchija u četvrtoj minuti, a potom je Cagliari nakon dva pogotka Jede došao do preokreta i vodstva od 2:1.

U 21. minuti gosti su poveli s 3:1 pogotkom Acquafresce s bijele točke, a svoj potpis na konačan potop Lazija stavio je Matri pogotkom u 41. minuti. Da stvar bude gora po Nebesko-plave, čak dva jedanaesterca nisu realizirali Rocchi i Zarate. Laziju je ovaj poraz donio pad na deveto mjesto, a Cagliari se uspeo i trenutno je deseta momčad lige.

Budanov Palermo je, nakon uspjeha u Genovi i pobjede nad Sampdorijom (0:2) u susretu prošlog kola, i ovom kolu došao do sva tri boda iz dvoboja s još jednom posrnulom momčadi. Nogometaši Udinesea i dalje proživljavaju teške dane u domaćem prvenstvu te su na Siciliji doživjeli tijesan poraz rezultatom 3:2. Naš Igor Budan zbog ozljede koljena nije konkurirao za ovaj susret.

Udinese je poveo preko Pepea u trećoj minuti, no preokret domaćinima donio je Simplicio pogocima u 18. i 54. minuti. Dvije minute kasnije Cavani je vodstvo domaćina povisio na 3:1, a konačan rezultat postavio je Di Natale u 63. minuti. Palermu je ova pobjeda donijela uspon na visoko osmo mjesto na ljestvici i Sicilijanci konkuriraju za jedno od mjesta koje dogodine vodi u Europu, dok se Udinese spustio na opasno 14. mjesto, vrlo blizu zone ispadanja.

U posljednjoj utakmici ovog kola, Inter je teže od očekivanog došao do minimalne pobjede nad Sampdorijom i time ponovno izbio na vodeće mjesto na ljestvici. Nogometaši Juventusa tek su jedan dan proveli na samom vrhu, a crno-plavi su u vrlo nervoznoj utakmici uspjeli istrgnuti sva tri boda posrnuloj Sampdoriji i zahvaljujući pogotku "zločestog dečka" Adriana ponovno su se našli na +3 ispred Stare dame.

Početak utakmice obilježilo je međusobno odmjeravanje snaga, tek su nešto više želje pokazali domaćini, koji su u 35. minuti mogli do vodstva, ali je pokušaj Adriana završio pokraj vratnice gola Sampdorije. U 40. minuti na tribinama je završio Jose Mourinho jer je izgubio živce nakon što je sudac pokazao žuti karton Stankoviću.

Nervoza nije previše utjecala na Adriana, raspoloženi Brazilac uspješno je otključao vrata gostiju u 41. minuti. Maicon je ubacio, a Adriano pospremio loptu u mrežu za vodstvo Intera od 1:0. Domaćini su do drugog pogotka mogli doći u 62. minuti, ali je udarac Stankovića greda spriječila da se nađe u golu Castellazzija. I gosti iz Genove pokušali su doći do promjene rezultata, no semafor se ipak zaustavio na konačnih 1:0 za crno-plave za prva tri boda u 2009. godini koja ih stavljaju na prvo mjesto na ljestvici. Sampdoria se nakon novog poraza nalazi na 15. mjestu, blizu zone ispadanja.