Groningen pomogao AZ-u

Vedran Babić • nedjelja, 25.01.2009.

Nakon pet uzastopnih pobjeda u prvenstvu, Ajax je u 19. kolu s minimalnih 1:0 poražen na gostovanju u Groningenu i sada njegov zaostatak za vodećim AZ-om iznosi šest bodova...

Kada momčad poput AZ-a niže pobjedu za pobjedom i ne pokazuje nikakve znakove posustajanja, pad koncentracije kod njihovih glavnih konkurenata sve je izvjesniji. Upravo to se dogodilo Ajaxu, koji je po prvi puta nakon pet utakmica doživio poraz.

S 1:0 bolji je od Kopljanika bio sedmoplasirani Groningen, kojemu je to deveta prvenstvena pobjeda. Strijelac jedinog pogotka bio je u 39. minuti Danny Holla, a u samoj završnici utakmice gostujući igrač Jan Vertonghen zaradio je drugi žuti karton. Dario Cvitanić odrađuje suspenziju zbog isključenja u prošlom kolu, tako da nije bio u sastavu Ajaxa.

Posrtaj momčadi iz Amsterdama iskoristio je Twente. Treća momčad lige s 2:1 je slavila kod inače vrlo dobrog domaćina, Heraclesa, i primakla se Ajaxu na samo bod zaostatka. Kenneth Perez i Marko Arnautovic su odveli goste do vodstva od 2:0, a počasni pogodak za domaće postigao je sedam minuta prije kraja Ricky van der Bergh. Twente je u sjajnoj formi, a posljednji klub koji ih je porazio bio je upravo vodeći AZ još tamo početkom studenog.

Najviše pogodaka u ovom kolu mogli su vidjeti gledatelji na utakmici između Utrechta i Sparte, koja je završila bez pobjednika. Od ukupno šest, pet ih je postignuto u prvome dijelu, a prvi su do vodstva stigli gosti iz Rotterdama i to preko Kevina Strootmana u 6. minuti. Već do 20. Utrecht preokreće rezultat pogocima Silberbauera i Van der Guna, ali Sparta poravnava u 37., kada je mrežu pogodio Joey Godee.

Samo dvije minute potom Loic Loval postiže i treći pogodak za domaće, da bi u 68. minuti najbolji strijelac gostiju Rydell Poepon postavio konačnih 3:3 i donio svojoj momčadi tek treći gostujući bod iz deset utakmica ove sezone.

U derbiju začelja fenjeraš Volendam je kod kuće poražen od Den Haaga 1:0 i tako ostao prikovan za dno ljestvice sa samo 11 bodova, dok su Vitesse i NEC odigrali jedini susret bez pogodaka.