Valencia prespavala put na Baleare

Borna Rupnik • nedjelja, 25.01.2009.

Valencia je u nedjelju prespavala utakmicu na Balearima, a Mallorca je tom pobjedom svojim navijačima podgrijala nade u ostanak. Bilićev Gijon teško je poražen od Getafea, a mit o nepobjedivosti Athletica srušen je u Almeriji...

Ono što se Getafeu učinilo kao veliki problem, pokazalo se još većom prednošću. Već je u 13. minuti ozlijeđenog Manua zamijenio Roberto Soldado, koji je samo dvije minute kasnije otključao vrata Bilićevog Sportinga i doveo domaćine u vodstvo.

Prije nego li su se nogometaši iz Gijona uopće snašli, na semaforu je pisalo 2:0. U 18. minuti strijelac je bio dodavač kod prvog pogotka, Esteban Granero, koji je Inakija Lafuentea probušio s gotovo 30 metara. Nadu u bolji nastavak gostima je donio David Barral tik prije odlaska na odmor.

Ipak, Soldado se svojim drugim pogotkom u 57. minuti pobrinuo da sva tri boda ostanu na stadionu Alfonso Perez, a četvrti je gol dodao Ikechukwu Uche. Soldado je svoj hat-trick upotpunio realizacijom jedanaesterca u 72. minuti. Mate Bilić utakmicu je gledao s klupe do 65. minute, kada je zamijenio Pedra, ali više nije stigao utjecati na konačni ishod.

Mallorca je Valenciju uhvatila na spavanju i preko Jurada povela u osmoj minuti utakmice. No, Šišmiši se nisu probudili tijekom cijelog prvog dijela, a Mallorca je to kaznila s još dva pogotka u mreži mladog Vicentea Guaite. Nakon prekršaja Raula Albiola na strijelcu Juradu unutar kaznenog prostora s 11 je metara precizan bio Marti, a u prvom sljedećem napadu na 3:0 podiže ponovno Jurado.

Vicente je na asistenciju Davida Silve samo ublažio poraz kojim će, ne bude li iznenađenja, momčad s Mestalle izgubiti korak s vodećom trojkom.

Kraj neporažene serije Athletica iz Bilbaa zbio se u Almeriji. Domaćini su slavili 2:1, pogocima Ortiza i Uchea iz prvog poluvremena. Počasni pogodak za Baske postigao je Del Olmo u 65. minuti.

Nakon što je Mauricio Pochettino na klupi Espanyola debitirao ne primivši pogodak od Barcelone, zasigurno ga je razočaralo što je to pošlo za rukom Valladolidovom Henoku Goitomu na dodavanje Jonathana Sesme. Rezultat je na 1:1 deset minuta prije kraja glavom poravnao Sergio Sanchez, a asistenciju je upisao Luis Garcia.

Atletico iz Madrida se u zaostatku na gostovanju kod Malage našao u 22. minuti. Apono je opalio s ruba šesnaesterca i pogodio, ali njegov je udarac u posljednjoj minuti prvog dijela poništio nizozemski branič Johnny Heitinga, koji je Goitiu matirao iz velike blizine.

Pogodak vrijedan sva tri boda u Huelvi je postigao najbolji strijelac Recreativa, Javier Camunas. Betis, koji je i ovoga puta nastupao bez našeg Marka Babića, ponovno tone sve niže.

Kasnije večeras igraju Sevilla i Racing, te Real i Deportivo.