Liverpool posrnuo, Chelsea drugi

Marin Vuković • srijeda, 28.01.2009.

Nakon što je tjednima bio vodeća momčad Premiershipa i ostatak konkurencije gledao s vrha, Liverpool je prije tjedan dana čelnu poziciju prepustio Manchester Unitedu, a danas više nije niti drugoplasirana momčad lige. Remi Redsa u Wiganu iskoristili su nogometaši Chelseaja i zasjeli na drugo mjesto, a novi udarac u utrci za Aston Villom doživio je Arsenal.

Kada jedna momčad tijekom cijelog mjeseca siječnja ne upiše niti jednu prvenstvenu pobjedu, onda teško može ostati na čelu engleske Premier lige. To su najbolje na svojoj koži osjetili nogometaši Liverpoola koji su u tri siječanjska kola upisali neodlučene rezultate te pali s prvog na treće mjesto.

Liverpool je igrao dobro i okrunio svoju igru pogotkom četiri minute prije odlaska na odmor, a strijelac je bio Yossi Benayoun. Wiganu se u nastavku utakmice isplatila nešto riskantnija igra i sedam minuta prije kraja dočekali su pogrešku Lucasa Leive, koji je prekršajem nad Jasonom Koumasom skrivio jedanaesterac.

Siguran izvođač bio je Egipćanin Mido i tako donio vrijedan bod Wiganu, koji je proteklih dana ostao bez dvojice bitnih igrača, Wilsona Palaciosa i Emilea Heskeya.

Na drugo je mjesto večeras zasjeo Chelsea, koji je usprkos neuvjerljivoj predstavi na Stamford Bridgeu ipak bio kvalitetnija momčad od Middlesbrougha i s dva pogotka Salomona Kaloua u drugom poluvremenu uspio doći do bitna tri boda.

Veliko je to olakšanje za Luiza Felipea Scolarija, čija momčad posljednjih tjedana ne igra dobro, ali i protiv Stoke Cityja i protiv Middlesbrougha uspijeva izvući bodove u drugom dijelu utakmice. Za to su i nagrađeni mjestom prvog pratitelja Manchester Uniteda, koji bi pobjedom u zaostaloj utakmici mogao povećati svoju prednost na pet bodova.

Veliki udarac Arsenalovim ambicijama da i sljedeće sezone nastupi u Ligi prvaka zadao je Everton, koji je na Goodison Parku odigrao odlično i na kraju može biti nezadovoljan što je utakmica završena neodlučenim ishodom.

Nakon sat vremena igre Tim Cahill je doveo domaćina u vodstvo, ali je sjajnim udarcem u sudačkoj nadoknadi utakmice Robin van Persie spasio bod blijedim Topnicima.

Najsretniji takvim ishodom bit će nogometaši Aston Ville, koji su sada učvrstili svoje četvrto mjesto i drže čak pet bodova prednosti ispred Arsenala. Štoviše, momčad Martina O'Neilla prema trenutnoj formi i igri sasvim je legitimni kandidat i za naslov prvaka Engleske.

Robinho se usprkos problemima s policijom našao u momčadi Manchester Cityja koja je s 2:1 svladala Newcastle. Shaun Wright Philips je donio vodstvo Cityju u 17. minuti, udvostručio ga je Craig Bellamy 13 minuta prije kraja, a nakratko je nadu gostima probudio David Edgar u 80. minuti.

Hull City je u velikoj krizi, danas su na gostovanju na Upton Parku doživjeli šesti uzastopni poraz i od momčadi koja je bila hit jesenskog dijela prvenstva polako tone u nesigurnost sredine ljestvice. Premda su im mnogi predviđali siguran ostanak u ligi, sadašnji bodovni saldo kaže da su samo šest bodova iznad zone ispadanja. Večeras su ih u Londonu potopili pogoci Davida di Michelea i Carltona Colea.

Bolton je u Blackburnu nakon prvih 45 minuta pogocima Matthewa Taylora i Kevina Daviesa vodio s 2:0, ali se domaćin u nastavku vratio i zasluženo spasio barem jedan bod. Stephen Warnock i Benni McCarthy pogodili su za konačnih 2:2.