Espanyol na rubu senzacije na Camp Nou

Borna Rupnik • petak, 30.01.2009.

Poznata su imena svih polufinalista španjolskog nogometnog kupa. Jučer su se za nastup u poluzavršnici izborili Mallorca i Athletic Bilbao, dok će im tamo društvo praviti Sevilla i Barcelona...

Novi trener Espanyola, Argentinac Mauricio Pochettino, očito je čvrsto odlučio da se neće tako lako pomiriti s ulogom drugog kluba u gradu. Nakon što je njegova momčad u prvom susretu četvrtfinala Kupa kralja na domaćem terenu s Barcelonom odigrala 0:0, postavljalo se samo pitanje koliko će golova primiti na Camp Nou.

No, iako su primili nemala tri komada, nogometaši Espanyola propisno su uplašili svog "velikog brata". Do 35. minute ponovno su držali netaknutu mrežu, a prvi pogodak ide na dušu vratara Cristiana Alvareza, koji slabo reagira na udarac Silvinha, a Bojan posprema loptu u praznu mrežu.

Vezane vijesti

Mladi je španjolski reprezentativac udvostručio vodstvo Barcelone u 49. minuti, a kada je stoper Gerard Pique sedam minuta kasnije glavom povisio na 3:0, činilo se da je pitanje pobjednika riješeno.

Međutim, Ferran Corominas imao je i malo sreće kada je njegov udarac iz 59. minute odsjeo u mreži, a dvadesetak minuta prije kraja Jose Callejon fenomenalno je opalio s velike udaljenosti i smanjio na 3:2. No, Espanyol do trećeg i izjednačujućeg pogotka ipak nije stigao, a u silnoj je želji Daniel Jarque u sudačkoj nadoknadi zaradio i drugi žuti, odnosno crveni karton.

Valencia je u Sevillu donijela krhku prednost od 3:2, ali pogodak kapetana Carlosa Marchene iz osme minute usmjerio je utakmicu na mlin Šišmiša.

Srećom po navijače domaćih, u tom se sivilu pojavio Frederic Kanoute i nedugo prije odmora poravnao na 1:1. U drugom je dijelu Sevilla krenula po pogodak vrijedan polufinala, ali na njega su čekali sve do posljednje minute. Renato je izveo udarac iz kuta, a u kaznenom se prostoru najbolje snašao francuski branič Sebastien Squillaci.

Trener Seville, Manolo Jimenez, nije se dugo osvrtao na dramatičnu završnicu, već odmah gleda prema nastavku natjecanja, u kojem će se njegova momčad sučeliti Athleticu iz Bilbaa: "Baske će biti jednako teško pobijediti kao i Valenciju. Oni su momčad slavne povijesti i već su dugo neporaženi".

Athletic je kup osvajao čak 23 puta, samo jednom manje od rekordera Barcelone. U polufinalu će na noge trenutno najboljoj svjetskoj momčadi izaći Mallorca.