Pranjić presudio Ajaxu

Vedran Babić • subota, 31.01.2009.

Ova subotnja večer nije bila vesela za domaćine u nizozemskoj ligi. U četiri utakmice 20. kola oni su osvojili tek jedan bod, a nama najzanimljiviji susret bio je onaj između Heerenveena i drugoplasiranog Ajaxa, u kojem je odlučujući pogodak postigao hrvatski reprezentativac Danijel Pranjić...

Čini se da svaki put kada Danijel Pranjić postigne pogodak, Heerenveen osvoji tri boda. Naime, u protekla tri kola Pranjić se upisivao u strijelce, a njegov klub je grabio puni plijen. Tradicija se nastavila i večeras u Amsterdam Areni, gdje su pred više od 50.000 navijača po prvi puta ove sezone nogometaši Ajaxa pognutih glava napustili travnjak. U njihovom sastavu bio je i Dario Cvitanić, koji je igrao do 76. minute.

Poraz Kopljanika ići će na dušu njihovog braniča Thomasa Vermaelena, koji je u 47. minuti zaradio izravni crveni karton i ostavio suigrače na cjedilu. Prednost igrača više Heerenveen je iskoristio već 11 minuta potom, kada je mrežu Ajaxa iz slobodnog udarca pogodio Danijel Pranjić, po 14. put ove sezone, što ga čini trenutno drugim najboljim strijelcem prvenstva. Pranjić je igru napustio u 87. minuti, a interesantno je da je i u prvom međusobnom okršaju sezone, još tamo u 5. kolu, Ajaxu utrpao dva gola. Tada je Heerenveen slavio s visokih 5:2.

Uz četvrtoplasirani Heerenveen, u formi se polako diže i jedno mjesto slabiji Groningen, koji je ostvario i treću pobjedu u nizu savladavši Den Haag u gostima s 1:0. Pobjednika je odlučio Gonzalo Garcia 15 minuta prije kraja.

Posljednjeplasirani Volendam stigao je do neočekivanog boda u Bredi kod NAC-a, sedme momčadi na ljestvici. Iako su domaćini poveli u 64. minuti preko Joonasa Kolkke, samo šest minuta kasnije konačni rezultat postavio je Rowin van Zaanen. Volendamu je to tek drugi gostujući bod ove sezone, a 12. ukupno.

Vitesse je osvojio tri vrlo važna boda u borbi za opstanak. S dva pogotka u drugom poluvremenu (Junker, Van Wolfswinkel) momčad iz Arnhema je porazila Willem II i osvojila 19. bod, s kojim zauzima 15. mjesto.

Sutra su na rasporedu posljednja četiri dvoboja 20. kola. Vodeći AZ ima priliku gostujućom pobjedom protiv Sparte još više pobjeći glavnim konkurentima, a može dobiti i novog prvog pratitelja, i to samo ako Twente kod kuće upiše tri boda protiv Utrechta. Aktualni prvak PSV gostuje kod De Graafschapa, a NEC dočekuje Feyenoord.