Fenjeraši kobni velikanima

Ivana Spahija • nedjelja, 01.02.2009.

Nije samo Juventus kiksao u susretima 22. kola Serie A. Favorizirane momčadi, unatoč "na papiru" relativno laganim zadacima, ipak su podbacile i nisu uspjele doći do sva tri boda. Inter je na San Siru neočekivano remizirao s fenjerašem Torinom, a do pobjede nisu uspjeli doći ni nogometaši Rome, koji su odigrali neodlučeno s Regginom...

Susreti 22. kola kao da su ukleti za velikane Serie A. Nakon poraza Juventusa od Cagliarija, nogometaši Intera imali su priliku odvojiti se na čak devet bodova prednosti ispred torinske momčadi. Da se to ne dogodi, pobrinuo se Juventusov gradski rival Torino, koji je u najvećem iznenađenju ovog kola uzeo Interu bod na San Siru u susretu koji je završio rezultatom 1:1.

Prvo poluvrijeme proteklo je bez pogodaka, iako su domaćini najveću priliku za vodstvo propustili u 35. minuti kada je udarac Cruza glavom odlično obranio gostujući vratar Sereni. Drugo poluvrijeme započelo je šokantno po Inter, u 47. minuti Abate je precizno pronašao Bianchija, koji je glavom matirao Julia Cesara i Torinu donio neočekivanu prednost od 1:0.

Nije se dugo čekalo na odgovor domaćina pa je samo deset minuta kasnije Sereni morao po loptu iz mreže, a rezultat je na 1:1 svojim pogotkom poravnao Burdisso. Do kraja susreta nogometaši Intera silno su se trudili doći do drugog pogotka, Quaresma je u 84. minuti gađao ravno u Serenija, a Portugalac je i u prvoj minuti sudačke nadoknade promašio "mrtvu priliku" i semafor se zaustavio na konačnih 1:1. Remi je teže pao nogometašima Intera, koji ostaju na sedam bodova prednosti ispred Juventusa, dok se Torino i dalje nalazi na 18. mjestu, ali s više samopouzdanja za nadolazeće susrete.

Niti Roma nije uspjela do sva tri boda u ovom kolu. Kao i u prethodnih nekoliko sezona, nogometaši Reggine ponovno su bili "crna mačka" za Vukove i na domaćem terenu u Reggio Calabriji uspjeli su Romi uzeti bod u utakmici koja je završila rezultatom 2:2. Vukovi tako ostaju na petom mjestu i nisu uspjeli pritisnuti četvrtoplasiranu Genou, dok je Reggina i s ovim bodom i dalje posljednja.

Utakmica je, baš kao i ona u Milanu, počela šokantno po Romu. Igrala se 42. minuta kada je Corradi pronašao put do mreže Donija i Reggini donio vodstvo od 1:0. Nije dugo trajalo slavlje u Reggio Calabriji, samo tri minute kasnije Pizarro je lijepim pogotkom s ruba prostora matirao Campagnola i vratio rezultat na početak.

U nastavku su gosti uspjeli doći do preokreta, u 57. minuti dosuđen je jedanaesterac za Romu zbog prekršaja Cirilla nad Okakom. Pizzarov udarac s bijele točke uspio je odbiti Campagnolo, ali je Čileanac tu odbijenu loptu pospremio u mrežu Reggine i Roma je povela s 2:1. Ipak, Vukovi nisu uspjeli zadržati vodstvo i Cozza je u 80. minuti postavio rezultat na konačnih 2:2 i podjelu bodova.

Hrvatski dvoboj u Italiji, onaj između Jurićeve Genoe i Palerma Igora Budana, završio je očekivanom pobjedom Genoe od 1:0. Ivan Jurić odigrao je svih 90 minuta u pobjedi svoje momčadi i zaradio žuti karton, dok je Budan zbog ozljede koljena i dalje van konkurencija u Palermu.

Sve do dvije minute prije kraja semafor je pokazivao rezultat 0:0 i činilo se kako će momčadi podijeliti bodove, ali je u 88. minuti Janković ubacio idealnu loptu u sredinu za Criscita, koji nije propustio priliku zatresti mrežu Palerma za vodstvo Genoe i konačnu pobjedu od 1:0. Nogometaši iz Genove i dalje se nalaze na visokom četvrtom mjestu, sa samo bodom zaostatka za Milanom, dok je Palermo pao na deveto mjesto.

Od ostalih susreta, Sampdoria nakon dvije uzastopne pobjede nije uspjela ostvariti i treću, blucerchiati su kiksali remijem protiv fenjeraša Chieva u Veroni, gdje su podijelili bodove rezultatom 1:1. Atalanta je s minimalnih 1:0 svladala Cataniju, a Lecce je slavio u gostima kod Siene, bilo je 2:1 za goste. Susret Bologne i Fiorentine odgođen je zbog snijega u Bologni.

U derbiju ovog kola, dvoboju Lazija i Milana na Olimpicu, Rossoneri su deklasirali Rimljane i rezultatom 3:0 uzeli sva tri boda koja ih stavljaju na drugo mjesto na ljestvici. Zahvaljujući porazu Juventusa od Cagliarija, Milan se uspeo na drugo mjesto i ima šest bodova zaostatka za vodećim Interom. Lazija je, s druge strane, poraz spustio na prilično loše deseto mjesto.

Milan je dominaciju u prvom poluvremenu okrunio pogotkom u 42. minuti. Beckham je asistirao za Pata, koji nije propustio priliku matirati Musleru za vodstvo gostiju od 1:0. Šest minuta kasnije mreža Lazija se ponovno tresla, a Beckham se ponovno upisao u asistente. Englez je iz slobodnog udarca dobro uposlio Ambrosinija, a iskusni veznjak Milana glavom je pospremio loptu u mrežu. Konačan rasplet utakmica je dobila u 83. minuti kada je Kaka, nakon duplog pasa sa Seedorfom, zatresao mrežu domaćina i postavio rezultat na konačnih 3:0 za momčad iz Milana.