Messi ponovno spasio Barcelonu

Borna Rupnik • nedjelja, 01.02.2009.

Barcelona je u Santanderu gubila 1:0, a tada se ponovno ukazao Lionel Messi i otpremio sva tri boda u smjeru katalonske prijestolnice. Deportivo je deklasirao Villarreal, Atletico nastavio rasipati bodove, a Osasuna je upisala iznimno važne pobjedu u borbi za opstanak...

90 minuta u kojima Barcelona uputi samo dva (!) udarca u okvir vrata naizgled spada u domenu znanstvene fantastike, no upravo se to zbilo u Santanderu. Racing se rijetko susretao s loptom, ali u par navrata kada su prešli na polovicu Katalonaca, ozbiljno su prijetili, a u jednoj su takvoj situaciji izborili kazneni udarac. U 56. minuti Rafael Marquez ruši Perreiru, a najzaslužniji čovjek za dobre rezultate Racinga u posljednje vrijeme, Nikola Žigić, hladnokrvno realizira najstrožu kaznu.

Tada je Josep Guardiola shvatio da je vrag odnio šalu te umjesto Sergija Busquetsa uvodi Lionela Messija. Omaleni se Argentinac na travnjaku zadržao tek šest minuta i odmah donio poravnanje. Thierry Henry nabacio je loptu za Xavija, a Španjolčev se udarac od prečke odbija pred Messija, koji je s pet metara šalje u mrežu.

Vezane vijesti

Deset minuta prije kraja Barcelonina je desetka pokupila loše izbijanje Racingove obrane primirivši loptu prsima. Zatim se izvrsno otresao Lozana i nezaustavljivim volejem svladao vratara Tona. U samoj završnici dvoboja druge su žute kartone zaradili stoperi Barcelone, Rafa Marquez i Gerard Pique, ali Racing u tih par minuta brojčane prednosti ipak nije stigao izjednačiti.

Usprkos dva pogotka Alvara Negreda, Almeria je Mestallu napustila pognute glave. Valencia je gorak okus ispadanja iz kupa od Sevilla djelomično isprala pobjedom od 3:2, kojoj su najveći obol dali Joaquin te dvostruki strijelac David Villa. Šišmiši se moraju posebno zahvaliti i svom novom vrataru, pridošlici iz Tottenhama, Cesaru Sanchezu, koji je obranio nekoliko vrlo dobrih pokušaja gostiju.

Uvjerljivih 3:0 Deportiva protiv Villarreala malo zavarava, jer Žuta podmornica nije odigrala toliko lošu utakmicu koliko to rezultat pokazuje, no s obzirom na ambicije momčadi koja sjajno gura u Ligi prvaka, ovaj će ih poraz jako uzdrmati. Naime, ekipa iz La Corune sada im se primakla na samo bod zaostatka.

Uspješan dan za domaće nogometaše najavio je Lafita već u drugoj minuti. Isti je igrač povisio na 2:0 nakon sat vremena igre, dok je sudbinu Villarreala zapečatio Riki nekoliko minuta kasnije. S druge strane, nevolje gostiju upotpunio je Marcos Senna, kojemu je jedanaesterac u 74. minuti obranio Daniel Aranzubia.

Pogodak vrijedan prepuštanja posljednjeg mjesta na ljestvici Espanyolu postigao je Osasunin napadač Walter Pandiani. U Pamploni je u derbiju začelja gostovala Mallorca, a pobjednički je gol pao već u trećoj minuti. Urugvajac je iskoristio nabacivanje Massouda Shojaeija i glavom matirao Dudua Aouatea. Pobjeda Osasune mogla je biti i izraženija, ali je u 76. minuti izraelski vratar nogama spriječio pokušaj Francisca Punala s bijele točke.

Espanyol se na začelju našao zahvaljujući svom vrataru Kameniju, koji je u sudačkoj nadoknadi unutar svog kaznenog prostora srušio napadača Recreativa Rubena i zaradio crveni karton. S obzirom da je trener Mauricio Pochettino već bio upotrijebio sve tri zamjene, na gol je stao Nicolas Pareja, ali nije uspio oponašati Mladena Petrića. Precizni strijelac bio je sam Ruben. Taj je pogodak poništio prednost domaćina iz 63. minute, koju im je bio donio upravo Pareja.

Atletico je ponovno razočarao navijače na Vicente Calderonu. Bodovima u njihovom dvorištu ovoga se puta osladio Valladolid, koji je poveo preko Luisa Prieta pet minuta nakon odmora. Za poravnanje je također zaslužan igrač gostujuće momčadi - udarac Diega Forlana u vlastitu je mrežu skrenuo Garcia Calvo. Međutim, za konačnih se 2:1 pobrinuo Victor u 78. minuti, svladavši Lea Franca udarcem s 11 metara. Ovim je porazom Atletico skliznuo na sedmo mjesto, odnosno izvan kruga momčadi koje će sljedeće godine igrati u europskim natjecanjima.

Marko Babić napustio je redove Betisa, ali njegovi dojučerašnji suigrači i dalje ne pronalaze pravu formu. Protiv Getafea su prokockali vodstvo od 2:0 i naposljetku jedva iščupali bod. U prvih deset minuta precizni su bili Juanma i Mark Goznalez, ali je nakon 33 minute Juande poslan na prijevremeno tuširanje.

Tada se susret potpuno preokrenuo. Gostujući su nogometaši igrajući s igračem više uputili preko 25 udaraca prema vratima Ricarda, iza čijih su leđa završili pokušaji Ikechukwua Uchea iz 64. i 71. minute. Najbolju priliku za sva tri boda propustio je Roberto Soldado iz jedanaesterca, deset minuta prije posljednjeg sučevog zvižduka, no Ricardo je ipak sačuvao zeleno-bijele od poraza.

Kolo su u Gijonu zaključili Sporting, za kojeg je Mate Bilić igrao od prve do 64. minute, kada ga je zamijenio David Barral, i Sevilla. Unatoč brojčanoj inferiornosti od 22. minute, kada je isključen Roberto Canella, domaćin je sačuvao pogodak prednosti iz 17. minute, djelo Diega Castra, i učvrstio svoje mjesto u sigurnoj sredini poretka. Sevilli madridski Real na drugom mjestu sada bježi velikih šest bodova, a Valencia im se primakla na samo jedan.