Večer iznenađenja

Vedran Babić • utorak, 03.02.2009.

Nizozemski prvoligaši ovoga će tjedna odraditi dvostruki program. Prvo od ta dva kola, ukupno 21., otvoreno je večeras trima utakmicama pomalo iznenađujućih rezultata. Drugoplasirani Ajax jedva je izvukao remi kod kuće protiv Heraclesa, Pranjićev Heerenveen je poražen kod Vitessea, dok je fenjeraš Volendam stigao do neprocjenjivo važne gostujuće pobjede nad Willemom...

Već treću uzastopnu utakmicu Ajax ostaje bez punog plijena, a ako misli ugroziti u ovom trenutku nedodirljivi AZ, morat će pronaći pravu formu i to jako brzo. AZ ima utakmicu manje i osam bodova viška, a Ajaxovi kiksevi poput ovog večerašnjeg u Amsterdam Areni protiv Heraclesa, mogli bi ih koštati borbe za naslov.

Momčad iz srednjeg doma ljestvice, Heracles, došla je nadomak velike pobjede nakon što je pogocima Rickyja van den Bergha i Vojtecha Schulmeistera u prvome dijelu povela s 2:0. Međutim, u samo dvije minute njihov san uništili su Miralem Sulejmani (70.) i Luis Suarez (72.) s bijele točke. Dario Cvitanić ponovno se našao u početnoj 11-orici, ali isto tako opet nije dočekao kraj utakmice na travnjaku. U 76. minuti zamijenio ga je Leonardo.

Heerenveenov niz od četiri pobjede prekinuo je Vitesse, a jedini pogodak postigao je šest minuta prije kraja Nick Hofs. Hrvatski reprezentativac i drugi strijelac lige, Danijel Pranjić, u igri je proveo svih 90 minuta za četvrtu momčad prvenstva te je početkom nastavka zaradio žuti karton.

Za još jedno iznenađenje pobrinuo se posljednjeplasirani Volendam, koji je nakon gostujućeg remija s Utrechtom u prošlome kolu, večeras s 2:1 šokirao Willem II i ostvario prvu ovosezonsku pobjedu u gostima, a četvrtu ukupno. Ipak, nije sve išlo po planu za Volendam. Willem je već u 5. minuti iz najstrože kazne stigao do vodstva (Swinkels), da bi 15. prvenstveni bod gostima donijeli Rowin wan Zaanen u 58. i Henny Schilder u 85. minuti.