Šibenčanima prijala Cedevita

Ivana Jurica • nedjelja, 08.02.2009.

Košarkaši Šibenika na svom su Baldekinu upisali jubilarnu desetu pobjedu ove sezone. Pobjeda je još važnija kad se u obzir uzme ime protivnika s kojim se igralo, a to je vodeća momčad lige Cedevita. Šibenčani su, zahvaljujući odličnoj obrani, slavili sa 78:74, a ovom su pobjedom samo potvrditi sudjelovanje u Ligi za prvaka i ove sezone …

Da će to biti tvrda i neizvjesna utakmica pokazalo se već od starta. Šibenčani su poveli košem Bilana, a gostujući trener Zdravko Radulović već je nakon minutu i pol igre pozvao time–out jer njegova momčad bila je bez koša. Dvije kontre Filipovića i zakucavanje Bilana domaćinima donose vodstvo do 8:2, ali Čolak Zagrepčane vraća u egal. Košem Novačića u osmoj minuti Cedevita po prvi put vodi (11:12), ali Kalpićeva momčad na prvi predah odlazi s dva koša prednosti (16:14) zahvaljujući koševima Luke Petkovića.

U drugoj se četvrtini nije puno toga promijenilo. I dalje se igrala vrlo čvrsta obrana što je rezultiralo i malim brojem koševa. Dok je domaći kapetan Petković bio na klupi gosti su se na kratko vratili u vodstvo, nakon koša Petrovića (23:24), ali Bilobrk i Bilan vrlo brzo vraćaju prednost na stranu domaćih. Kuljanin s četiri uzastopna koša drži Cedevitu na minus jedan (31:30), ali poslije toga suci mu sviraju namjernu osobnu pogrešku što kažnjava Petković za plus pet na odmoru (35:30).

Cedevita nastavak otvara serijom 6:0, pa je domaći trener Kalpić prisiljen pozvati time-out. Bilobrk, a nakon toga i Filipović tricom, Šibenčanima donose plus četiri (40:36). U tom se periodu igralo uglavnom koš za koš, Šibenčani su imali minimalnu prednost, ali Cedevita se nije predavala, stalno je puhala za vrat domaćinima. U posljednjih deset minuta ušlo se rezultatom 49:48.

Posljednja četvrtina bila je zapravo i najefikasnija. Bilobrk je pogodio dvije trice, a uzvratili su mu na isti način Kovačević i Petrović. Utakmice se prelomila polovinom posljednje četvrtine. Nakon što su Šibenčani napravili seriju 7:0 za vodstvo od 62:54 gostujući trener Radulović zaradio je tehničku podršku. Mimica je pogodio jedno slobodno bacanje, Bilan je pogodio u nastavku akcije, iza toga i Mimica, i to je domaćim košarkašima donijelo i najveću prednost na utakmici +13 (67:54). Ali nisu se Zagrepčani nakon toga predali: rade seriju 6:0, nakon toga i još jednu takvu seriju i vraćaju se na samo minus tri (69:66) minutu i pol prije kraja susreta. Brzim prekršajima pokušavaju nešto napraviti, ali Šibenčani, iako ne stopostotni s linije slobodnih bacanja u tim trenucima, ipak, uspjevaju zadržati prednost na svojoj strani.

Čak petorica igrača u redovima domaćih bili su dvoznamenkasti: Petković je postigao 20 koševa uz sedam asistencija, Bilobrk 15 koševa uz 100% šuta, Filipović 14, Bilan 12, a Mimica 11 koševa, a uz to su Marlona Garnetta sveli na samo osam koševa u utakmici. Kod Cedevite četvorica su bila dvoznamenkasta: najviše je zabio Kovačević – 17 koševa, iza njega su Čolak s 14, Novačić s 12 i Petrović s deset koševa.

U sljedećem kolu Šibenčani gostuju u Dubrovniku, dok Cedevita na svom parketu dočekuje Alkar.