U Ajaxu rasprodaja ugleda

Vedran Babić • nedjelja, 08.02.2009.

Rezultate današnjih utakmica 22. kola Eredivisie kao da je krojio lider AZ. Naime, drugoplasirani Twente je osvojio tek bod kod De Graafschapa, dok je Ajax posramljen u Arnhemu kod Vitessea s 4:1, čime se vrlo vjerojatno oprostio od borbe za naslov. U najefikasnijoj utakmici kola PSV je s 5:3 pobijedio Volendam i potvrdio da je njegova forma u usponu...

Umjesto da pokuša držati korak za vodećim AZ-om, pa čak i drugoplasiranim Twenteom, Ajax prolazi kroz veliku krizu. Vitesse mu je danas nanio treći poraz u posljednje četiri utakmice, a ranije ovoga tjedna trener Marco van Basten je čak razmišljao o ostavci nakon navijačkih protesta, ali tu ideju (barem zasad) nije proveo u djelo.

U današnjoj utakmici Vitesse je poveo već u 7. minuti preko Lassea Nilssona, da bi ubrzo izjednačio Luis Suarez. Međutim, u samoj završnici prvoga dijela domaćini postižu dva pogotka (Stevanovic, Nilsson), a u 68. vodstvo povećava Ricky van Wolfswinkel. Dario Cvitanić nije bio u sastavu Ajaxa zbog ozljede lože, ali je zato svoj debi upisao mladi hrvatski reprezentativac Darko Bodul, koji je odigrao cijelo drugo poluvrijeme, zamijenivši na odmoru Urbyja Emmanuelsona.

Ove uvjetno rečeno "male" utakmice klubu iz Amsterdama odnijele su već punu vreću bodova. Tako su neporaženi iz susreta s Ajaxom tijekom sezone izlazili Willem II, Utrecht, Groningen i Heracles, momčadi koje bi uz sav respekt Ajax ipak trebao pobijediti. Unatoč svemu tome, Kopljanici i dalje drže treću poziciju, ali PSV i Heerenveen su u dobroj formi i na samo jedan bod zaostatka.

Upravo je PSV s 5:3 protiv posljednjeplasiranog Volendama upisao treću uzastopnu pobjedu. Golijadu je u 8. minuti otvorio gostujući igrač Ola Toivonen, a na 2:0 je povisio 20 minuta kasnije Jeremie Brechet. Već u sljedećem napadu domaćini smanjuju na 1:2 (Sheotahul), a samo nekoliko minuta kasnije i poravnavaju rezultat pogotkom Paula de Langea s bijele točke.

Uzbuđenjima tu nije niti približno kraj. Četiri minute prije kraja poluvremena Edison Mendez pogađa za 2:3, a početkom nastavka i za 2:4. U 53. minuti PSV na cjedilu ostavlja Toivonen, koji je zaradio drugi žuti karton, a isto na suprotnoj strani 13 minuta kasnije napravio je i Jack Tuyp. Do 85. minute nema pogodaka, da bi onda Otman Bakkal zabio peti pogodak za goste, a Rowin van Zaanen postavio konačnih 3:5.

Twente je nakon još jednog Ajaxovog kiksa propustio odvojiti se na drugome mjestu te je odigrao samo 2:2 protiv pretposljednje momčadi lige, De Graafschapa. Oba pogotka za Twente postigao je njihov najbolji strijelac Blaise N' Kufo, dok su za domaće zabili Stephan Keller i Luuk de Jong.

Feyenoord i Groningen odigrali su bez pogodaka u Rotterdamu, a Utrecht je s 3:1 nadvisio Den Haag.