Juventus sa zvukom sirene

Ivana Spahija • nedjelja, 08.02.2009.

Iako rezultati ne sugeriraju tako, bilo je prilično napeto u susretima 23. kola Serie A. Favorizirane momčadi došle su do sva tri boda, ali za razliku od Rome, koja je deklasirala Genou na Olimpicu, Juventus se prilično namučio na gostovanju kod Catanije. Posljednja minuta odlučila je pobjednika i u dvoboju Fiorentine i Lazija, a i Udinese se spasio u zadnji čas...

U jednom od najzvučnijih susreta ovog kola, Roma je na Olimpicu došla do uvjerljive pobjede nad Jurićevom Genoom i goste iz Genove počastila s tri pogotka. Iako se Genoa nalazi rame uz rame s talijanskim velikanima, protiv raspoloženih Vukova ipak nije mogla. Roma je u ovom susretu prikazala vrlo dobru igru i zasluženo slavila te najavila lov na sam vrh. Ivan Jurić odigrao je cijeli susret za Genou i u 58. minuti zaradio je žuti karton zbog prekršaja nad Tottijem.

Roma je od samog početka krenula agresivno i Vukovi su u prvih dvadesetak minuta u nekoliko navrata zaprijetili vratima Rubinha. Pritisak su domaćini oplodili u 26. minuti, Perrotta je dobro dodao za Cicinha, koji nije imao težak zadatak matirati Rubinha za vodstvo Rome od 1:0. Pet minuta kasnije Vučinić je pobjegao obrani Genoe i bio u prilici udvostručiti vodstvo Vukova, ali je na njegov udarac odlično reagirao Rubinho.

Domaćini su s dobrom igrom nastavili od samog početka drugog dijela i mreža Genoe ponovno se tresla već u 46. minuti. De Rossi je dugom loptom odlično pronašao Vučinića, a napadač Rome pospremio je loptu u mrežu za 2:0 domaćina. Roma je u 56. minuti ostala s igračem manje zbog drugog žutog kartona Taddeija, no niti brojčana nadmoć nije pomogla gostima da dođu do pogotka.

Doduše, i Genoa je ostala s igračem manje u 69. minuti, put svlačionice je morao Sculli, a domaćini su konačno rješenje susreta postavili u 90. minuti kada je Baptista svladao Rubinha za konačnih 3:0 i vrijedna tri boda Romi koja joj donose uspon na šesto mjesto na ljestvici, ali s istim brojem bodova kao petoplasirana Genoa, tako da je postalo prilično tijesno u zoni Europa.

Za razliku od uvjerljive Rome, nogometaši Juventusa jedva su se izvukli na gostovanju na Siciliji i u posljednjoj minuti uspjeli uzeti sva tri boda raspoloženoj momčadi Catanije. Izabranici Claudija Ranierija niti u ovom susretu nisu briljirali, prokockali su rano vodstvo i morali se spašavati u posljednjim trenucima. Ipak, nova tri boda su u džepu Stare dame, koja je preotela drugo mjesto Milanu i ima bod više od crveno-crnih te sedam bodova zaostatka za Interom. Naš Dario Knežević zbog ozljede nije konkurirao za ovaj susret.

Juventus je dobro ušao u utakmicu i već u 12. minuti tresla se mreža domaćeg vratara Bizzarrija. Camoranesi je izveo slobodan udarac, a na pravom se mjestu našao Iaquinta i glavom je pospremio loptu u mrežu Catanije za vodstvo gostiju od 1:0. No, samo minutu kasnije uslijedio je šok za Juventus, strijelac vodećeg pogotka Iaquinta zaradio je crveni karton zbog grubog prekršaja nad Tedescom i Stara dama je na samom početku ostala s deset igrača.

Gosti iz Torina prilično su dugo izdržali nalete domaćina i od nekoliko vrlo izglednih prilika za izjednačenje spašavao ih je raspoloženi Buffon, koji je ipak kapitulirao u 51. minuti. Vratar Juventusa prvo je čudesno odbio opasan udarac Mascare, ali je na odbijenu loptu stigao Morimoto i zatresao mrežu gostiju za izjednačenje od 1:1. Taj je rezultat bio aktivan sve do posljednje minute susreta kada je Poulsen uspio matirati Bizzarrija i uzeti pobjedu za Juventus s konačnih 2:1.

Spas u zadnji čas doživjeli su i nogometaši Fiorentine, koji su sva tri boda Laziju uzeli u 89. minuti susreta, bilo je 1:0 za momčad iz Firenze. Gosti iz Rima već u 18. minuti ostali su s igračem manje, prerani put u svlačionicu zaradio je De Silvestri zbog drugog žutog kartona. Obje su momčadi tijekom susreta bile prilično izjednačene i propustile su nekoliko solidnih prilika za vodstvo, ali je rezultat ostao 0:0 sve do 89. minute.

Udarac Mutua odbio je vratar Lazija Muslera, ali je loptu prihvatio Gilardino i zakucao je u mrežu za vodstvo i konačnu pobjedu Fiorentine od 1:0. Ova tri boda vrlo su vrijedna za Viole, koje su zahvaljujući porazu Genoe od Rome zasjele na četvrto mjesto na ljestvici, ali sa samo jednim bodom prednosti ispred tih dviju momčadi. Laziju je novi poraz donio pad na 11. mjesto.

Posljednja minuta susreta bila je presudna i u dvoboju Udinesea i Bologne na Friuliju, a vrijedna tri boda za bijeg od opasne zone Udineseu je donio Sanchez u drugoj minuti sudačke nadoknade. Bijelo-crnima je ova pobjeda donijela uspon na 12. mjesto. Iste sreće nisu bili nogometaši Sampdorije, koji su do 80. minute imali vodstvo od 2:1 protiv Siene, ali nisu uspjeli izdržati i susret je završio podjelom bodova s rezultatom 2:2. Sampdoria ostaje na 15. mjestu, na samom rubu zone ispadanja, dok se Siena uspela na 13. mjesto.