Dan dvostrukih strijelaca

Borna Rupnik • nedjelja, 08.02.2009.

Po dva su pogotka u nedjelju postigli Diego Forlan, Victor Fernandez, Giuseppe Rossi, Salva i Samuel Eto'o, a svi su svojim momčadima donijeli ili potvrdili pobjede. Barcelona je očuvala svoju prednost na čelu poretka, Villarreal se vratio ravnopravnu borbu za Ligu prvaka, a na dnu je važnu pobjedu upisala Osasuna...

Barcelona je protiv Sportinga iz Gijona istrčala u trenutno možda i najjačem sastavu, a Mate Bilić utakmicu je počeo na klupi. Katalonci su po običaju vodili igru, ali usprkos nevjerojatnih 80% posjeda lopte u prvih dvadesetak minuta utakmice stvorili su tek jednu ozbiljniju priliku - u 12. minuti Inaki Lafuente brani udarac glavom Thierryja Henryja. Ipak, prvi je pogodak pao u 23. minuti, kada Samuel Eto'o u protunapadu šalje Henryjevo dodavanje preko gol-linije.

Kamerunac je svoj 21. zgoditak sezone s gotovo identičnog mjesta postigao u 40. minuti, ali ovoga puta na asistenciju Lionela Messija. Bilić je na teren Camp Noua istrčao u 62. minuti umjesto Diega Castra, a samo četiri minute kasnije Barcelona je zabila i treći gol. Ponovno je Messi bio dodavač, a zadnji je dodir pripao Danielu Alvesu. Konačnih 3:1 postavio je Kike Mateo minutu nakon svog ulaska u igru.

Gledatelji na La Rosaledi u Malagi vidjeli su dva oprečna poluvremena. U prvom su gosti iz Almerije pogocima Uchea u 23. i Alvara Negreda u 45. minuti poveli 2:0, ali u nastavku je zaigrala neka druga Malaga. Albert Luque smanjio je rezultat snažnim udarcem s ruba kaznenog samo tri minute poslije odmora, nekoć ponajbolji španjolski strijelac Salva svoj je ulazak u igru opravdao u 64. minuti i poravnao na 2:2, a deset je minuta kasnije uz pomoć gostujućeg braniča Carlosa Garcije zabio i pobjednički gol. Katastrofalnih 45 minuta za momčad Huga Sancheza isključenjem je upotpunio Mane pred sam kraj susreta.

Atletico Madrid ove se nedjelje odlučio pokazati u svom boljem izdanju, te je debi Abela Resina na klupi crveno-bijele momčadi okončan uvjerljivom pobjedom. Sve su nade domaćeg Recreativa pale u vodu već u prvom dijelu. Sergio Aguero, koji je prema riječima njegova oca sve bliže dresu Reala, svladao je domaćeg vratara već u trećoj minuti utakmice. Posao je u razmaku od samo sedam minuta s dva pogotka dovršio Urugvajac Diego Forlan. U oba navrata dodavač je bio - Aguero.

Osoba dana u Villarrealu je mladi Talijan Giuseppe Rossi. Njegovi su pogoci bili dovoljni za slavlje nad Krešićevom Numancijom, iako je Žuta podmornica morala proliti mnogo znoja kako bi upisala sva tri boda. Prvi Rossijev pogodak poništio je Aranda nedugo prije odlaska na predah, ali je dvostruka zamjena Manuela Pellegrinija, koji je u 65. minuti na teren poslao Roberta Piresa i Santija Cazorlu, odmah urodila plodom i talijanski je napadač ostavio goste kratkih rukava.

Donedavno nepobjedivi Athletic iz Bilbaa izgubio je već drugu utakmicu zaredom. Nakon poraza u kupu od Seville, praznih su ruku ostali i u Valladolidu. Victor je u 38. minuti doveo domaću momčad u vodstvo s bijele točke, a isti je igrač udvostručio rezultat nakon sat vremena igre. Fernando Llorente pozvan je u reprezentaciju, ali je u 64. minuti s 11 metara pogodio vratnicu, no počasni gol za Baske postigao je Pablo Orbaiz. Pritisak Athletica u posljednjoj fazi susreta nije rezultirao pogotkom, a u očajničkoj potrazi za izjednačenjem crveni je karton zaradio Francisco Yeste.

Mallorca i Deportivo podijelili su bodove na Balearima. Mreže su mirovale sve do 55. minute, kada je najbolji strijelac domaće momčadi, Aritz Aduriz, upisao svoj šesti ovosezonski pogodak, ali su nogometaši iz La Corune izvukli bod zahvaljujući realiziranom jedanaestercu Joana Verdua. Deportivo je mogao i do pobjede, ali nije uspio iskoristiti brojčanu prednost u posljednjih desetak minuta, koju je dobio na račun Corralesove prijevremene šetnje u svlačionicu.

Istim je rezultatom završen dvoboj Getafea i Espanyola. Mauricija Pochettina na klupi ekipe iz Barcelone silno je razveselio pogodak debitanta Ivana Alonsa, pridošlice iz Murcije, nakon samo osam minuta, jer bi mu tri boda bila iznimno važna u borbi za opstanak. Alonso zahvalnicu treba uputiti na adresu domaćeg vratara Jacoboa koji mu je lošim ispucavanjem darivao loptu. Međutim, u Espanyolu se nisu dugo veselili jer je Roberto Soldado, čovjek u velikoj formi, iz velike gužve izjednačio na 1:1 sredinom prvog poluvremena, a veći dio nastavka gosti su igrali s igračem manje. Izravni crveni karton pokazan je Marcu Torrejonu, ali rezultat se više nije mijenjao.

U posljednjem susretu kola Osasuna je na svom stadionu svladala četvrtoplasiranu Valenciju. Pogodak odluke bio je djelo Miguela Flana iz 56. minute. Loptu je u šesnaesterac ubacio Francisco Punal, a Flano je s ruba peterca glavom matirao Cesara Sancheza na golu Šišmiša. Nogometaši iz Pamplone na taj su način nakon dugo vremena pobjegli iz zone ispadanja, a njihovo je mjesto uz Espanyol i Mallorcu zauzela Numancia.