Voronin srušio Bayern i odveo Herthu na vrh

Petar Plevnik • subota, 14.02.2009.

Nakon dugo vremena berlinska Hertha vodeća je momčad Bundeslige. Momčad Josipa Šimunića i Marka Babića do liderske je pozicije stigla zahvaljujući pobjedi u derbiju 20. kola nad Bayernom, a najzaslužniji za takav rasplet svakako je dvostruki strijelac Andrej Voronin. Novo razočaranje priredili su Schalke i Werder, a do prve gostujuće pobjede stigao je Wolfsburg...

Ionako s razlogom proglašen derbijem kola, susret Herthe i Bayerna u Berlinu dodatno je dobio na važnosti nakon sinoćnjeg poraza Hoffenheima od Bayera kada je postalo jasno da će pobjednik današnjeg dvoboja ujedno biti i novi lider Bundeslige.

Vrlo brzo Bayern je zagospodario terenom, no osim terenske inicijative Bavarci nisu uspjevali stvoriti ozbiljnu opasnost. S druge strane, Hertha je svoju jedinu prigodu iz 38. minute pretvorila u pogodak, nakon što Voronin koristi neodlučnost Lella i Rensinga te glavom posprema u mrežu odličan ubačaj Eberta za 1:0, rezultat prvog dijela.

Što je Hertha iz današnjeg susreta izašla kao pobjednik uz Voronina, najzaslužniji je svakako vratar Drobny, koji je briljirao u nastavku, no ni češki vratar u 61. minuti nije mogao ništa na udarac Klosea glavom, nakon što je prethodno uspješno ukrotio udarce Lucia i Schweinsteigera.

I kada se činilo da Hertha polako pada, na scenu u 77. minuti ponovno stupa Voronin. Raffael je povukao kontru, gurnuo u prazan prostor za Voronina, a Ukrajinac iz prve svladao Rensinga za 2:1 i oduševljenje na rasprodanom Olimpijskom stadionu. Svih 90 minuta u redovima Herthe odigrali su Josip Šimunić i Marko Babić, a posebno vrijedi izdvojiti sjajnu igru reprezentativnog braniča.

Najviše pogodaka viđeno je u Hannoveru, gdje su istoimeni domaćin i Stuttgart u pravom trileru podijelili bodove. Nakon početnih 20-ak minuta igre malo je tko mogao predvidjeti takav raspletbudući da su gosti pogocima Gomeza i Laniga vodili s 2:0. Ipak, u završnici prvog dijela domaćini se vraćaju te pogocima Štajnera u 43. i Krzynoweka u 45. minuti dolaze do izjednačenja. Do potpunog preokreta Hannover stiže pet minuta prije kraja susreta preko Forssella, no samo dvije minute kasnije bod Švabama donosi Hitzlsperger.

Iz krize nikako da izađe Werder. Ni činjenica da na svom terenu igra protiv posljednjeplasirane Borussije Mönchengladbach nije pomogla bremenskoj momčadi da upiše pobjedu. Kada je Pizarro u 76. minuti nakon ubačaja Özila glavom doveo Werder u zasluženo vodstvo, činilo se kako će domaćini napokon do pobjede, no samo tri minute kasnije Bradley se najbolje snalazi u gužvi nakon ubacivanja Mairna i donosi gostima vrijedan bod. Jurica Vranješ nije konkurirao za sastav Werdera.

S lošim igrama na gostujućim terenima nastavio je Schalke, koji je novi poraz doživio u Bochumu. Iako je Kuranyi već u 18. minuti doveo Schalke u vodstvo, bilo je to sve što je momčad iz Gelsenkirchena napravila. Azaouagh je u 44. minuti udarcem s 25 metara iznenadio do tada odličnog Neuera, da bi pobjedu Bochumu donio Dabrowski u 57. minuti. Ivan Rakitić zamijenjen je u 71. minuti.

Tek u 11. pokušaju ove sezone nogometaši Wolfsburg uspjeli su stići do gostujuće pobjede. Mjesto sreće za momčad Felixa Magatha bio je Frankfurt, a kao i puno puta do sada Wolfsburg je do bodova stigao zahvaljujući Bosancima i Hercegovcima. Već u devetoj minuti Džeko je glavom doveo goste u vodstvo, a pobjedu Vukova potvrdio je Misimović pogotkom iz 11-erca u 66. minuti. Krešo Ljubičić odgledao je susret s klupe za pričuve.

Jedini susret bez pogodaka odigran je u Kölnu, gdje je Karlsruhe s Dinom Drpićem u momčadi svih 90 minuta odnio bod.