Realova šestica i šok u Barceloni

Borna Rupnik • subota, 21.02.2009.

Barcelona je izgubila gradski derbi u svom dvorištu, Real je demontirao Betis, a Mate Bilić postigao je pogodak Villarrealu koji se na kraju nije pokazao dovoljnim niti za bod...

Donedavno je Barcelona izgledala nedodirljivo na čelu poretka španjolskog prvenstva, ali u subotu se pojavio gradski rival Espanyol i u izrazito uzbudljivom susretu ukrao sva tri boda s Camp Noua. Podsjetimo, Espanyol je prije dvije godine s istog stadiona odnio bod i onemogućio Barceloni osvajanje naslova prvaka.

Ključni trenutak susreta zbio se nakon 36 minuta igre, kada je Seydou Keita prekršajem zaustavio Moisesa Hurtada, a sudac je igrača Barcelone poslao u svlačionicu. To je ohrabrilo nogometaše Manuela Pellegrinija, koji su nakon predaha na teren izašli vjerujući da ponovno mogu ostati neporaženi.

Međutim, uspjeli su se izboriti čak i za pobjedu. Ivan de la Pena, bivši igrač Barcelone, u samo je četiri minute dva puta svladao Victora Valdesa, jednom glavom i jednom udarcem sa 16 metara. A naposljetku se ispostavilo da su to bila jedina dva Espanyolova pokušaja na cijeloj utakmici.

Tračak nade domaćinima je donio Yaya Toure u 62. minuti, ali nijedan drugi od desetak Barceloninih pokušaja nije odsjeo u mreži. Espanyol je Camp Nou napustio uzdignutih ruku i u neočekivanom raspletu pobjegao s dna ljestvice te uzdrmao Barcelonin položaj na vrhu.

Real je sav posao obavio u prvih 45 minuta. Nevjerojatno poluvrijeme Kraljevskog kluba u sedmoj je minuti pogotkom otvorio Gonzalo Higuain. U 15.i 24. minuti svoj drugi i treći pogodak u dresu madridskog velikana postiže Nizozemac Klaas-Jan Huntelaar, a nakon pola sata igre Ricardo Oliveira udarcem s dvadesetak metara smanjuje na 3:1. Zanimljivo, to je bio i jedini udarac Betisa u okvir Casillasovog gola.

Na 4:1 povisio je kapetan Raul pogotkom s ruba kaznenog prostora, a samo šest minuta poslije izvrsno koristi dodavanje Fernanda Gaga i pogađa za 5:1. Poluvrijeme za pamćenje Reala zaokružio je Sergio Ramos pogodivši glavom za konačnih 6:1 u sudačkoj nadoknadi.

Stoga je Juande Ramos odlučio odmoriti momčad uoči dvoboja s Liverpoolom te je sve tri izmjene obavio već na poluvremenu. Real je utakmicu rutinski priveo kraju i uz veliku pomoć Espanyola smanjio zaostatak za Barcelonom na sedam bodova.

Iako je Sporting iz Gijona poveo već u prvom napadu, bodovi su ostali u Villarrealu. Čim se krenulo s centra, Michel je glavom spustio loptu na lijevu nogu našeg Mate Bilića, koji je nemilosrdno šalje u desni donji kut vratara Diega Lopeza. No, na odgovor se nije dugo čekalo. Samo minutu kasnije na dodavanje Canija najbolje reagira mladi Giuseppe Rossi i poravnava na 1:1.

Žuta podmornica u vodstvo je stigla još u prvom poluvremenu. Nakon prekida u 36. minuti glavom zabija branič Joan Capdevila, a stečenu prednost domaćini više nisu ispuštali. Matu Bilića u 81. minuti zamijenio je Maldonado.

U posljednjem susretu večeri Sevilla je u ravnopravnoj borbi svladala madridski Atletico pogotkom Jesusa Navasa tri minute prije posljednjeg sudačkog zvižduka. Španjolac je na asistenciju Federica Fazija matirao Lea Franca i zadržao Sevillu na trećem mjestu s tri boda viška nad Villarrealom.